Fair
64°FFairFull Forecast

Basketball

Published: Thursday, Feb. 23, 2012 12:04 a.m. CDT • Updated: Thursday, Feb. 23, 2012 12:08 a.m. CDT

(Continued from Page 3)

1A boys regionals

At Sterling Newman

Tuesday: (2) Sterling Newman 63, (7) LaMoille/Ohio 22

(3) Indian Creek 73, (6) Paw Paw 52

Wednesday: (1) Erie 53, (5) AFC 48

Thursday: Game 5 - (2) Sterling Newman (18-10) vs. (3) Indian Creek (12-15), 7:30 p.m.

Friday: Title - (1) Erie (23-7) vs. winner 5, 7:30 p.m.

LaMoille/Ohio 4 6 4 8 - 22

Newman 24 7 22 10 - 63

L/O (2-26): Guether 2-4 0-0 4, Lawrence 0-1 0-2 0, Farmer 3-12 (1-3) 0-0 7, Zimmerlein 1-10 (0-5) 0-0 2, Barker 2-6 (0-1) 3-4 7, DeLong 0-2 (0-1) 0-0 0, Hawley 1-4 0-2 2, Powers 0-1 0-0 0. Totals: 9-40 (1-13) 3-8 22.Fouls: 10. Turnovers: 30. Rebounds: 34 (Zimmerlein 9, Guether 6). Assists: 4 (Zimmerlein 2). Steals: 6 (Hawley 2). Blocked shots: LaMoille 2 (Lawrence, Zimmerlein).

3-Point qualifiers: Lee (N) 8, Miller (N) 7, Barker (L/O) 6, Sharp (N) 5.

At Streator Woodland

Monday: Streator Woodland 63, Lowpoint-Washburn 46

Tuesday: (2) Henry-Senachwine (15-13) 68, (7) DePue (1-19) 28

(3) Flanagan-Cornell 62, (6) Ottawa Marquette 52

Thursday: Game 4 - (1) Midland (15-11) vs. (5) Streator Woodland (9-20), 6 p.m. Game 5 - (2) Henry-Senachwine (16-13) vs. (3) Flanagan-Cornell (10-17), 8:10 p.m.

Friday: Title - 7:30 p.m.

DePue 1 10 5 12 - 28

Henry-S 19 22 21 6 - 68

DePue (1-20): Mejia 1 1-2 3, Je. Lopez 2 2-3 6, J. Lopez 1 0-0 2, I Mendez 1 00 2, Reyes 4 0-0 8, Raya 1 11-1 3, Helland 1 0-0 2, C. Mendez 1 0-2 2. Totals: 12 4-8 28. Fouls: 18 (Je. Lopez 5).

Henry-Senachwine (15-13): Myers 0 3-6 3, J. Schlosser 1 3-4 5, Richards 3 0-0 6, Lewis 5 2-2 14, Henderson 3 0-0 6, Condit 1 0-0 2, Miller 9 5-8 23, Perdew 1 0-0 2. Totals: 25-54 (3) 15-24 68. Fouls: 7.

3-Point qualifiers: C. Schlosser (HS), D. Meyers (HS), Miiller (HS), Reyes (D).

At Serena

Tuesday: (4) Grant Park 54, (5) Serena 43

(3) Newark 1, (6) Luther East 0 (forfeit)

Wednesday: (4) Grant Park 51, (1) Gardner-South Wilmington 42

(3) Newark 52, (2) Illinois Lutheran 38

Friday: (4) Grant Park vs. (3) Newark (19-11) - 7:30 p.m.

At Hinckley

Tuesday: (2) Elgin Westminster Christian 65, (7) Crystal Lake Faith Lutheran 25

(3) Mooseheart 54, (6) Islamic Foundation 45

Wednesday: (1) Hinckley-Big Rock 75, (4) Elgin Academy 40

(2) Elgin Westminster Christian 44, (3) Mooseheart 35

Friday: (1) Hinckley-Big Rock (23-6) vs. (2) Elgin Westminster Christian Title - 7:30 p.m.

2A boys sectionals

At Princeton

Tuesday: Game 1 — Winners Bureau Valley/Putnam County regionals, 7:30 p.m.

Wednesday: Game 2 — Winners Farmington/Orion regionals, 7:30 p.m.

March 2: Title - Winners 2-3, 7:30 p.m.

2A boys regionals

At Putnam County

Tuesday: (2) St. Bede 71, (7) Princeton 60

(6) El Paso-Gridley 62, (3) Put. County 51

Wednesday: (1) Fieldcrest 53, Eureka 45 (OT)

Thursday: Game 5 - (2) St. Bede (22-7) vs. (6) El Paso-Gridley (17-9)

Friday: Title - (1) Fieldcrest (25-2) vs. winner Game 5, 7:30 p.m.

Princeton 17 13 11 19 - 60

St. Bede 18 14 15 24 - 71

Princeton (14-14): Ray 0-0 0-0 0, Stroud 3-8 (1-3) 0-1 8, Stewart 0-1 1-2 1, Kieffer 1-3 (1-1) 0-0 3, Fisher 11-19 (2-3) 4-5 28, Jensen 4-9 (2-5) 1-4 11, Mack 0 0-2 0, Arnett 3-11 (0-2) 1-2 7, Jilderda 0-0 0-0 0, Evenson 1-2 0-0 2. Totals: 23-53 (6-17) 8-18 60. Fouls: 19. Rebounds: 24 (Fisher 7, Arnett 6, 10 offensive, 1 team). Turnovers: 9. Assists: 9 (Jensen 3, Fisher 2). Steals: 5 (Stroud 2, Jensen 2). Blocked shots: 5 (Fisher 4, Jensen). Charges taken: Kieffer.

SB (22-7): Harlowe 1-3 (1-3) 2-2 5, Bosnich 0-0 0-0 0, Morrow 0-0 0-0 0, Smith 6-10 3-3 15, Lucas 2-4 (1-1) 1-2 6, Langham 2-3 (1-1) 4-5 9, Groleau 4-9 (2-5) 5-7 9, Arriaga 2-7 5-7 9, Pyszka 3-7 8-11 14. Totals: 20-43 (5-10) 26-34 71. Fouls: 18 Rebounds: 37 (Arriaga 9, Pyszka 8, 12 offensive, 4 team). Turnovers: 14. Assists: 14 (Smith 4, Arriaga 4, Smith 3). Steals: 3 (Arriaga 1, Langham 1, Groleau 1). Blocked shots: 4 (Pyszka 3, Arriaga). Charges taken: Lucas.

3-Point qualifiers: Lucas (SB) 7, Langham (SB) 9, Bosnich (SB) 7, Arnett (P) 6.

El Paso-Gridley 13 16 15 18 - 62

Putnam County 7 22 8 14 - 51

EPG (17-9): Ehresman 17, Schlipf 15, Kiefer 10. Totals: 21 (4) 16-25. 62.

PC (23-8): Hartzler 27, Schwiderski 10, Sanders 6, Baxter 5. Totals: 18 (6) 11-19 63.

Eureka 11 10 7 13 4 - 45

Fieldcrest 7 10 13 11 8 - 53

Eureka (12-15): Schmidgall 11, Hinrichsen 8, Hardy 8, Meiss 8. Totals: 19 (5) 2-6 45

FC (25-2): Sale 34, Veronda 6, Warren 5, Masching 2, Holocker 4. Totals: 15 (3) 18-28 51.

At Bureau Valley

Monday: Morrison 64, Kewanee 47

Prophetstown 62, Fulton 46

Wednesday: (1) Port Byron Riverdale 73, (5) Morrison 35

(2) Bureau Valley 52, (3) Prophetstown 50

Friday: (1) Port Byron Riverdale (26-3) vs. (2) Bureau Valley (13-14), 7:30 p.m.

Bureau Valley 10 11 12 19 - 52

Prophetstown 10 15 17 8 - 50

Prophetstowm (16-14): Green 0-3 (0-2) 0-0 0, C. Ames 8-14 (2-5) 0-1 18, Juhola 4-12 (0-2) 4-6 12, Inskeep 2-4 0-1 4, Johnson 4-6 (0-1) 6-7 12, Baker 0-1 0-0 0, G. Ames 1-2 0-0 2. Totals: 19 (2_ 10-15 50. Fouls: 17 (Johnson 5). Turnovers: 16. Rebounds: 35 (Juhola 16, 11 offensive, 4 team). Assists: 10 (Johnson 5). Blocked shots: 5 (Juhola 4). Steals: 1.

Bureau Valley (12-13): Neuhalfen 5-10 (0-3) 3-4 13, Gebeck 1-11 (1-4) 2-2 5, Lange 2-3 0-0 4, Monier 3-8 0-1 6, Walters 9-20 2-5 20, Whiteside 2-7 0-0 4. Totals: 22-59 (1-7) 7-14 52. Fouls: 14 (Gebeck 5). Turnovers: 5. Rebounds: 21 (Walters 6, Neuhalfen 5, Monier 5, offensive 12, team 3). Assists: 13 (Gebeck 5, Neuhalfen 4, Monier 3). Steals: 5 (Walters 2). Charges taken: Neuhalfen 3, Monier). Blocked shots: 2 (Walters, Whiteside).

3-Point qualifiers: Klemme (BV) 8, Nelson (BV) 7, Carbaugh (Fulton) 7, G. Ames (P) 6.

At Orion

Tuesday: (2) Monmouth Roseville 75, (7) AlWood 43

Orion 60, (6) Aledo Mercer County 38

Wednesday: (1) Rockridge 82, (4) Biggsville West Central 51

(2) Monmouth-Roseville 55, Orion 49

Friday: Title - (1) Rockridge (21-6) vs. (2) Monmouth-Roseville (24-4), 7:30 p.m.

At Farmington

Wednesday: (1) Farmington 54, (5) Spoon River Valley 51

(2) Peoria Christian 59, (3) Knoxville 48

Friday: Title - (1) Farmington (13-14) vs. (2) Peoria Christian (18-10), 7:30 p.m.

At Somonauk

Tuesday: (4) Plano 57, (5) Oregon 31

(3) Somonauk 47, (6) Amboy 43

Wednesday: (4) Plano 65, (1) Aurora Christian 57.

(2) Mendota 59, (3) Somonauk 44

Friday: Title - (4) Plano vs. (2) Mendota, 7:30 p.m.

IHSA 1A girls state finals

At Redbird Arena, Normal

Friday: Game 1 - LeRoy (27-3) vs. Freeport Aquin (30-5), 12:15 p.m. Game 2 - Illini Bluffs (24-5) vs. Cowden Herrick (28-3), 2 p.m.

Saturday: Third place - losers 1-2, 12:15 p.m. Title - winners 1-2, 2 p.m.

IHSA 2A girls state finals

At Redbird Arena, Normal

Friday: Game 1 - Quincy Notre Dame (31-1) vs. Aurora Central Catholic (25-6), 6:30 p.m. Game 2 - Stillman Valley (26-6) vs. Breese Central (29-5), 8:15 p.m.

Saturday: Third place - losers 1-2, 6:30 p.m. Title - winners 1-2, 8:15 p.m.

Junior college

At Galesburg

Women: IVCC 64, Carl Sandburg 54. IVCC (22-7, 9-3): Darby 15, Welch 14. Haye 10.

Men: IVCC 83, Carl Sandburg 63. IVCC (16-14, 6-6): Murray 23, Schwab 11.

More News

National Video