Fog/Mist
22°FFog/MistFull Forecast

Track and field

Published: Friday, April 20, 2012 11:53 p.m. CST

High school girls

Gordon Mool Invite at Amboy

Team results: 1. Amboy-LaMoille 154, 2. Marquette 135, 3. Putnam County 126, 4. Hinckley 35, 5. DePue 13, 6. AFC 8, 7. Ohio na.

Shot – 1. Razo (M) 39-8. Discus – 1. Rafo (M) 101-2. Long jump – 1. McCoy (A) 15-10; Triple jump – 1. Browning (A) 27-6, 2. Hiatt (A) 22-3/4; High jump – 1. Walesa (D) 4-8, 2.Rieker (A) 4-6; 3,200 relay – 1. Marquette 11:28.1, 2. PC 11:42.17; 400 relay – 1. Amboy 53.84, 2. PC 55.1; 3,200 – 1. Darm (M) 14:18.46; 100 hurdles – 1. Itzel (PC) 17.26; 100 – 1. McCoy (A) 12.81; 800 – 1. Aunt (M) 2:31.38; 800 relay – 1. PC 1:58.01, 2. Amboy 1:59.74; 400 – 1.Downey (PC) 1:03.76; 300 hurdles – 1. Griffith (PC) 50.86, 2. Barrett (A) 53.6; 1,600 – 1. Clark (HBR) 6:17.38, 2. Niewslawski (PC) 6:24.35; 200 – 1. McCoy (A) 26.81, 2. O’Keefe (PC) 27.79; 1,600 relay – 1. Marquette 4:28.51, 2. PC 4:33.96.

Rocket Invitational at Rock Falls

Team scores: 1. Bureau Valley 151, 2. Rock Falls 140.5, 3. Riverdale 79.5, 4. Hall 53, 5. Milledgeville 42, 6. Stockton-Warren 34, 7. Polo 23, 8. Newman 17, 9. Rockford Lutheran 11

3,200 relay – 1. Rock Falls (Lindsey Crow, Katie Anderson, Paige Davis, Jessica Wind) 10:24.2, 2. Bureau Valley (Sam Neahring, Mercedes Catton, Regan Weidner, Kimi Sanden) 11:00.37, 3. Hall 11:32.42, 4. Polo (Bridget Berry, Kailee Fiorello, Rita Prentice, C.Loryn) 12:03.32

400 relay – 1. Rock Falls (Savannah Davis, Morgan Mammosser, Emma Miller, Shasta Day) 52.51, 2. Hall 53.38, 3. Riverdale 54.23, 4. Polo (Ali Reeder, Holy Scholl, Noelina Rissman, Sabrina Huisheere) 55.35

3,200 – 1. Regan Weidner (BV) 12:07.94, 2. Emma Fenelon (LUTH) 12:49.39, 3. Wind (RF) 12:49.47, 4. Sandra Gomez (RF) 13:08.54

100 hurdles – 1. Allison Smith (RIV) 17.58, 2. Peyton Sturtevant (MIL) 17.65, 3. Kim Johnson (MIL) 17.91, 4. Scholl (POLO) 18.01

100 – 1. Day (RF) 13.26, 2. Elle May (RIV) 13.59, 3. Hannah Erickson (NEW) 14.02, 4. Haley DeVoss (V) 14.06

800 relay – 1. Rock Falls (Day, Mammosser, Wade, S.Davis) 1:49.74, 2. Bureau Valley (Katelin Johnson, Josephine Mueller, Tanner Wilson, Haley Wierzbeci) 1:56.7, 3. Newman (Bree DeLong, Hannah Erickson, Rachel Hageman, Sarah Trujillo) 1:57.39, 4. Polo 1:57.8

400 – 1. Hoffert (BV) 1:00.48, 2. Mosbach (HALL) 1:01.43, 3. May (RIV) 1:01.69, 4. Krystal Francis (S-W) 1:01.71

800 – 1. Sanden (BV) 2:25.35, 2. Anderson (RF) 2:27.83, 3. Weidner (BV) 2:35.64, 4. Haley Simpson (NEW) 2:38.86

300 hurdles – 1. Smith (RIV) 49.97, 2. Oltman (RIV) 50.91, 3. Miller (RF) 51.98, 4. Kim Johnson (MIL) 52.03

1,600 – 1. Weidner (BV) 5:34.98, 2. Kayla Barnes (MIL) 5:37.87, 3. P.Davis (RF) 5:40.92, 4. A.Johnson (RF) 5:42.5

200 – 1. Day (RF) 27.25, 2. May (RIV) 27.41, 3. S.Davis (RF) 27.85, 4. Wierzbecki (BV) 28.88

1,600 relay – 1. Rock Falls (Mammosser, Dallas Clevenger, Wade, S.Davis) 4:16.13, 2. Hall 4:16.66, 3. Bureau Valle (Sanden, Johnson, Wilson, Hoffert) 4:18.08, 4. Riverdale 4:26.97

High jump – 1. (tie) Abbie Hubben (MIL), Haley Wierzbecki (BV) 4-10, 3. Hoffert (V) 4-8, 4. (tie) Scholl (POLO), Ryley Schubert (S-W) 4-8

Long jump – 1. Hoffert (BV) 16-10, 2. Mosbach (HALL) 15-6 1/2, 3. Francis (S-W) 15-4 1/2, 4. Cierra Wilder (RF) 15-1 1/4

Triple jump – 1. Wierzbecki (BV) 33-1, 2. Brummet (RIV) 31-11, 3. Oltman (RIV) 31-7 1/2, 4. Wilson (BV) 30-10 3/4

Pole vault – 1. Sam Neahring (BV) 8-0, 2. Carol Wei (RF) 7-6, 3. Alex Kelemen (RF) 7-0

Discus – 1. Natalie Swanson (BV) 111-5 1/2, 2. Jaci Lawfer (S-W) 109-7 1/2, 3. Sydney Lebahn (BV) 102-2, 4. Lauren Haas (RF) 100-4 1/2.

High school boys

Gordon Mool Invite at Amboy

Team results: 1. Polo-Forreston 211, 2. Amboy-Lamoille 139, 3. Marquette 109, 4. Putnam County 16, 5. Hinckley-Big Rock 12, Ohio 12, 7. DePue 8, 8. AFC 0.

Shot – 1. Erbes (A) 45-4; Discus – 1. Imel (PF) 119-10. Long jump – 1. Jewett (M) 18-3/4. Triple jump – 1. Jewett (M) 37-3. High jump – 1. Garkind (PC) 5-6. 4x800 – 1. Amboy 9:21.03, 2. PF 9:50.1; 4x100 – 1. Polo 46.1; 3,200 – John (M) 11:02.99, 2. Piper (A) 11:50.74; 110 hurdles – 1. Kraft (PF) 15.92, 2. Ketcham (A) 16.16; 100 – 1. Geary (PF) 11.1, 2. Johnson (A) 11.5; 800 – 1. James (M) 2:05.68, 2. Shaw (A) 2:10.37; 4x200– 1. Amboy 1:39.15; 400 – 1. Geary (PF) 54.25; 300 hurdles – 1. Isacc (M) 43.75; 1,600 – 1. Ditzler (PF) 5:00.00, 2. Shaw (A) 5:16.49; 200 – 1. Barkalow (PF) 23.67; 4x400 – 1. Amboy 3:48.83, 2. Marquette 3:59.98.

Rocket Invitational at Rock Falls

Team scores: 1. Bureau Valley 114, 2. Rock Falls 89, 3. Polo 87, 4. Newman 70, 5. Riverdale 59, 6. Amboy 48, 7. Hall 42, 8. Rockford Lutheran 30, 9. Milledgeville 6

3,200 relay – 1. Bureau Valley (Derrick Johnson, Ryan Johnson, Colton Peterson, Kane Eastwood) 8:37.47, 2. Newman (Brady Henson, Micah Trancoso, Alex DeForest, Seth Gierhart) 8:41.73, 3. Polo (Justin Hughes, Derek Ports, Nathan Stukenberg, Ethan Ditzler) 9:03.98, 4. Riverdale 9:11.06

400 relay – 1. Newman (Brian Bahrs, Maison Bittner, Tyler Rockwood, Nick Rude) 44.56, 2. Rock Falls (Trendon Schwindenhammer, Travis Johnson, Xavier Rippy, Alex Leaf) 45.09, 3. Lutheran 45.61, 4. Bureau Valley (Parker Neuhalfen, Daniel Trone, Logan Hoffert, Kristian Konneck) 47.06

3,200 – 1. Colton Shaw (AMB) 10:05.6, 2. Kevin Claus (RIV) 10:06.69, 3. Joe Parachetti (HALL) 10:34.83, 4. Ryan Taylor (BV) 10:41.82

110 hurdles – 1. Steven Ketcham (AMB) 16.31, 2. Bryan Kraft (POLO) 17.08, 3. Nathan Fetzner (BV) 17.53, 4. Parker Watson (RF) 17.83

100 – 1. Rude (NEW) 11.3, 2. Garza (RIV) 11.56, 3. Kyle Vangsness (LUTH) 11.63, 4. Leaf (RF) 11.65

800 relay – 1. Newman (Nolan McGinn, Bittner, Rockwood, Rude) 1:33.08, 2. Rock Falls (Schwindenhammer, Austin Babcock, Rippy, Mason Thompson) 1:36.18, 3. Riverdale 1:36.65, 4. Lutheran 1:37

400 – 1. Nate Wieting (LUTH) 53.43, Collin Aimone (HALL) 53.47, 3. Parker Neuhalfen (BV) 54.27, 4. Leaf (RF) 54.29

800 – 1. D.Johnson (BV) 2:01.2, 2. Justin Hughes (POLO) 2:04.44, 3. Eastwood (BV) 2:08.56, 4. Trancoso (NEW) 2:10.56

300 hurdles – 1. Hoffert (BV) 41.7, 2. Ketcham (AMB) 42.19, 3. Tucker Schoff (BV) 43.89, 4. Picatto (HALL) 44.11

1,600 – 1. D.Johnson (BV) 4:44.67, 2. Shaw (AMB) 4:50.81, 3. Ditzler (POLO) 4:52.35, 4. Claus (RIV) 4:52.98

200 – 1. Rude (NEW) 22.68, 2. Michael Geary (POLO) 22.86, 3. Garza (RIV) 23.37, 4. Leaf (RF) 23.98

1,600 relay – 1. Bureau Valley (D.Johnson, R.Johnson, Trone, Hoffert) 3:34.04, 2. Polo 3:38.93, 3. Newman 3:39.51, 4. Rock Falls (Euell, Babcock, Thompson, Tanner Mortonson) 3:45.68

High jump – 1. Euell (RF) 5-10, 2. Bryan Cavanaugh (POLO) 5-8, 3. Thompson (RF) 5-8, 4. Thomas Johnston (BV) 5-6

Long jump – 1. Geary (POLO) 21-0, 2. Collin Aimone (HALL) 19-7 3/4, 3. Garza (RIV) 18-8, 4. Guy Morgan (MIL) 18-6 3/4

Triple jump – 1. Picatto (HALL) 40-11 1/4, 2. Thompson (RF) 40-3 1/4, 3. Cavanaugh (POLO) 39-0 1/4, 4. Euell (RF) 38-4 1/4

Pole vault – 1. Parker Watson (RF) 11-0, 2. Albert Cook (RF) 8-6

Discus – 1. Adam Weidner (BV) 152-4, 2. Brandon Imel (POLO) 138-7, 3. Keith Quick (RIV) 138-6, 4. Derek Dingman (RF) 126-6

Shot put – 1. Weidner (BV) 55-5, 2. Bryce Erbes (AMB) 45-5, 3. Quick (RIV) 44-4, 4. Jeremy Wilson (NEW) 43-9.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

National Video