Scoreboard

Published: Wednesday, Oct. 10, 2012 3:34 p.m. CDT

(Continued from Page 2)

Scoreboard

Basketball

Junior high girls

At Princeton

7th grade: Princeton Logan 38, LaSalle Lincoln 6. Logan (10-0, 5-0): Anna Murray 28, Hannah Meyer 4, Kaitlyn May 2, Cydney Kelly 2, Regan Hubbard 2.

8th grade: Logan 47, LaSalle 25. Logan: Sarah Murray 19, Max Dumyahn 8, Michaela Mall 8, Ellise Piper 6, Kiara Tate 4, Jessica Krohn 2.

7th grade: Princeton Logan 30, Midland 1. Logan: A. Murray 14, Maddie Forristall 4, Jocelyn Lucas 4.

8th grade: Logan 40, Midland 12. Logan: S. Murray 14, Dumyahn 6, Mall 2, Piper 7, Tate 2, Krohn 4, Lexi Camp 2, Rachel Jensen 2, Rachel Barnett 2.

Cross country

High school boys

Amboy Columbus Day Invitational

Top 5 teams: 1. St. Thomas More 53; 2. Wheaton Academy 134; 3. Byron 179; 4. Tremont 180; 5. Elmwood-Brimfield 185. Local teams: 10. Bureau Valley 266; 11. Newman 327; 12. Hall 395; 28. Princeton 734; 29. Henry-Midland 747; 31. Mendota 812.

Top 5 individuals (2.9 miles): 1. Nykaza (Beecher) 14:10; 2. Hess (St. Thomas More) 14:58; 3. Hill (Marquette) 14:58; 4. Ehnle (Tremont) 15:04; 5. Meyers (ACC) 15:09.

Bureau Valley runners: 24.Taylor 16:01; 48. Eastwood 16:35; 50. Hoffert 16:36; 74. Church 17:00; 87. Peterson 17:08; 94. Trone 17:13; 114. Smith 17:39.

Amboy: 93. Piper 17:12; 121. Wheeler 17:48; 144. Hosto 18:06; 206. Bickett 19:36; 209. Dewey 19:40.

Hall: 19.  Parochetti  15.52, 29.  Baldonado  16.15, 112. S. Aldana 17.35, 122. M. Aldana 17.49, 134.  Fuentes  17.58, 154.  Garcia  18.14, 162.  Pullam 18.23.

Princeton: 76. Andersen 17:02, 125. Hunt 17:51, 171. Birkey 18:29, 191, A. Biggs 19:12, 234. Strom 21:08, 239. Schertz 21:29.

F/S team winner: Rockford Christian.

F/S race winner: Monkemeyer 13:07.

PHS runners: 90. Workman 16:42, 105. D. Biggs 17:39

Hall: 84. M. Aldana  16.23, 97.  Russell  17.01, 102. J. Garcia 17.31, 113.  Lee Brown  19.43, 114.  Campos  20.28.

High school girls

Amboy Columbus Day Invitational

Top 5 teams: 1. Petersburg PORTA 140; 2. Winnebago 162; 3. Bishop McNamara 176; 4. Byron 189; 5. Elmwood 211. Area teams: 8. Henry-Midland 259; 23. Hall 576; 24. Bureau Valley 600; 26. Mendota 643; 29. Amboy 732.

Top 5 individuals (2.9 miles): 1. Brauer (PORTA) 17:48; 2. Marshinski (Westmont) 17:53; Weidner (Bureau Valley) 18:01; 4. Welle (STM) 18:03; 5. James (EPG) 18:04.

Bureau Valley: 117. Johnson 21:23; 168. Francis 22:50; 18. Peterson 23:12; 181. Sirens 23:14

Amboy: 80. Popovich 20:26; 137. Langler 22:04;174. Stamberger 22:58; 189. Boers 23:45; 214. Rieker 25:58

Ohio: 160. Quarton 22:35; 221. Dunn 27:51.

Hall: 65.  Wallaert  20.09, 94.  Orlandi  20.41, 111.  Hoffert 21.07, 169.   Foster  22.52, 184.   Herrmann 23.26, 210.  Acamovic 25.39

PHS: 30. Mead 19:14, 102. Krieger 20:55.

Golf

High school boys

Class 2A Belvidere North Sectional

Team scores: 1. Ottawa 340; 2. Wheaton Academy 348; 3. Kaneland 352; 4. Sterling 359; 5. Vernon Hills 363; 6. Burlington Central 365; 7. Belvidere North 368; 8. (tie) Princeton, Grayslake Central 370; 10. Richmond-Burton 379; 11. Freeport 388; 12. Genoa-Kingston 395

Medalist (par 71): Barbier (Ottawa) 77.

Advancing individuals: Blackburn (Sterling) 79; Harreld (ACC) 82; Hurley (Sterling) 84; Degner (BN) 84; Sherman (BC) 85; Dickman (Vernon Hills) 86; Coffman (Harvard) 86; Schultz (Princeton) 87; Beck (Hampshire) 87; Pascual (Antioch) 88.

Other Princeton scores: Evenson 93, Nichols 94, Hicks 96, Rose 108, Roberson 110.

Class 2A Elgin Westminster Christian Sectional

Team results: 1. North Shore Country Day 313, 2. Byron 339, 3. Aquin 348, 4. Fulton 357, 5. Parker 364, 6. Morrison 365, 7. Beecher 366, 8. Stockton 370, 9. Northridge Prep 372, 10. Seneca 382, 11. Dakota 383, 12. Aurora Christian 393.

Medalist (par 71): Andrew Bedford (North Shore Country Day) 75

Advancing individuals: Hartman (Eastland) 78, Mautino (Hall) 80, Barber (Beecher) 83, Cameron Carone (Parker) 84, Hoffman (Morrison) 85, Conner Rejman (Westminster Christian) 86, Rascher (Fulton) 87, Burns (Dakota) 87, Dykun (Elgin) 87, *Aring (Beecher) 88

Other area scores: 32. Olson (St. Bede) 90, 38. Kozeal (Amboy/LaMoille 91, 45, Dudek (SB) 93, 98 Lucas (A/L) 104, 106. Scheri (Hall) 109

* won six-way playoff

High school girls

Class 1A Lincoln Sectional


Team scores: 1. Rochester 340; 2. Quincy Notre Dame 345; 3. Morton 362, 4. LIncoln 395, 5. Peoria Notre Dame 402, 6. Aledo Mercer County 404, 7. Macomb 408, 8. Camp Point Central 411, 9. Hamilton West Hancock 417, 10. Raymond Lincolnwood 420, 11. Rockridge 440, 12. Princeton 491

Medalist (par 71): Duffy (Prairie Central) 83.

Princeton scores: Sophia Suarez 117, 87. Arraia Hicks 121, 96. Audra Reidner 127, 99. Julie Miller 128, 106. Sarah Crowe 148.

Class 1A Champaign Sectional at Stone Creek Golf Course



Top 3 teams: 1. Bishop McNamara 370, 2 Mahomet-Seymour 384, 3. Prairie Central 397.

Medalist (par 72): Jackie Duffy (Prairie Central) 83.

Area scores: Barbi Prokup (SB), Gabrielle Mendoza (SB), Ruiz (DePue).

More News

National Video