Fair
71°FFairFull Forecast

Cross country

High school boys

Oregon 1A Sectional

Team scores (top 5 advance) : 1. Alleman 71; 2. Winnebago 124; 3. Byron 126; 4. Newman 162; 5. Marquette 186; 6. Harvard 190; 7. Rock Falls 198; 8. Rockford Christian 217; 9. Bureau Valley 223; 10. Hall 269; 11. Plano 314; 12. Erie-Prophetstown 350; 13. Woodstock Marian 356; 14. Galva 366; 15. El Paso-Gridley 370; 16. IVC 400; 17. Seneca 401; 18. Rockford Lutheran 416; 19. Durand 433; 20. Princeton 524.

Top 5 runners: 1. Adlfinger (Alleman) 15:52.68; 2. Hill (Marquette) 15:54.90; 3. Pettis (H-S 16:05.02; 4. Cole (RF) 16:23.07; 5. Pichardo (Harvard) 16:26.66.

Advancing runners (top 7 not on advancing teams): Pettis (H-S) 16:05.02; Cole (RF) 16:23.07; Pichardo (Harvard) 16:26.66; Cook (Wethersfield) 16:29.99; Morello (Plano) 16:34.82; Monkemeyer (R. Christian) 16:36.91; Taylor (BV) 16:41.79.

Other Bureau Valley runners: 48. Hoffert 17:30.32; 60. Eastwood 17:41.24; 63. Trone 17:45.16; 74. Peterson 17:56.38; 100. Smith 18:23.26; 108. Church 18:31.21.

Hall runners: 14. Baldonado  16.42.99, 15. 9.  Parochetti  16:46.03, 90. Fuentes  18:15.15, 91. S. Aldana 18:15.22. 96. Garcia  18:20.15, 125. M. Aldana 19:11.47, 130. Pullam 19:19.5.

Princeton runners: 52. Andersen 17:32, 119. Hunt 18:57, 131. Birkey 19:20, 142, A. Biggs 19:44, 149. Workman 20:31, 154. D. Biggs 22:06, 155. Schertz 22:06.

High school girls

Oregon 1A Sectional

Team results (top 5 advance): 1. Rock Falls 54; 2. Winnebago 95; 3. Henry-Senachwine 131; 4. Byron 140; 5. Rockford Lutheran 149; 6. Marquette 195; 7. Woodstock Marian 225; 8. Wethersfield 278; 9. Alleman 280; 10. El Paso-Gridley 319; 11. Rockford Christian 324; 12. Fieldcrest 325; 13. Seneca 337; 14. Oregon 357; 15. Erie-Prophetstown 364; 16. Harvard 369; 17. Princeville 374; 18. Galva 436; 19. Hall 437; 20. Sandwich 467; 21. IVC 532.

Top 5 individuals (3.0 miles): 1. James (El Paso-Gridley) 18:30.55; 2. Weidner (BV) 18:37.40; 3. Monier (Henry-Senachwine) 18:42.04; 4. Baldwin (Fieldcrest) 18:49.86; 5. Hittenmiller (R. Christian) 19:01.73.

Advancing runners (top 7 not on advancing teams): James (El Paso-Gridley) 18:30.55; Weidner (BV) 18:37.50; Baldwin (Fieldcrest) 18:49.86; Hittenmiller (R. Christian) 19:01.73; Aurit (Marquette) 19:05.31; Hunter (Oregon) 19:26.03; Reiley (Erie-Prophetstown) 19:27.85.

Other Bureau Valley runner: 89. Johnson 21:45.64

Amboy runner: 56. Popovich 20:44.35.

Hall runners: 42. Hoffert 20:22.26, 76. Orlandi  21:14.74, 92. Wallaert  21:53.13, 141.  Foster 24:11.56, 144. Herrmann 24.30.39, 151. Acamovic 27:27.35.

Princeton runners: 34. Mead 20:45, 102. Krieger 22:17.

Comments

More News

Comments

National Video