Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
The Holiday Gift Auction is Live! Click here and bid now on great local gifts!
Scoreboard

Basketball

High school girls

At Galva

Galva 40, Bureau Valley 38. BV (1-4): Mathew 2, Bennett 8, Petros 0, Delbridge 0, Naaktgeboren 2, K. Johnson 8, DeVenney 3, Bornsheuer 13, Brummel 2, Reuter 0, C. Johnson 0. Totals: 17-41 (1-9) 1-4 38. Fouls: 18.

At Somonauk

St. Bede 12 7 16 16 - 51

Somonauk 12 9 21 16 - 50

SB (3-1): Hermosillo 5, Sickley 10, Stariha 6, Thompson 6, Mauck 7, Carus 2, Dean 15. Totals: 20 (6) 5-11 51. Fouls: 9.

Sophs: SBA 31-21.

At Galva

Galva 40, Bureau Valley 38. BV (1-4): Mathew 2, Bennett 8, Petros 0, Delbridge 0, Naaktgeboren 2, K. Johnson 8, DeVenney 3, Bornsheuer 13, Brummel 2, Reuter 0, C. Johnson 0. Totals: 17-41 (1-9) 1-4 38. Fouls: 18.

At LaMoille

Annawan 80, LaMoille/Ohio 36

Annawan: Ce VanHyfte 7 5-8 19, Foes 6 3-4 17, Randall 4 1-1 9, Rico 2 2-2 8, Sierens 3 0-0 6; Mo VanHyfte 2 1-8 5, Thompson 2 0-0 4, Peterson 1 1-4 3.

LaMoille (0-5): Browning 6 1-2 13, Schrader 2 0-0 4, Bennett 2 0-0 4, Graham 0 4-4 4, Hughes 2 0-0 4, Forbes 1 1-4, 1 3, Geuther 1 0-0 2, Chasteen 1 0-0 2.

At Prophetstown

Prophetstown 65, Bureau Valley 14. BV (1-4): Naaktgeboren 3, K. Johnson 8, DeVenney 3, Bornsheuer 8, Brummel 1, Reuter 2. Totals: 5-29 (1-15) 1-2 14.

Other scores

Mendota 61, L-P 32

Putnam County 52, Midland 32

Newman 41, Amboy 32

Freshmen girls

At Kewanee

Kewanee 33, Princeton 21: PHS (0-2) - M. Cain 8, H. Schultz 7, B. Hieronymus 2, B. Legner 2, I. Rhodes 2.

HIGH School BOYS

Sauk Valley Shootout

Monday: Rock Falls 57, Dixon 26

Princeton 62, Morrison 31

Sterling 54, Newman 47

Tuesday: Newman at Dixon, Princeton at Rock Falls, Sterling at Morrison

Wednesday: Rock Falls vs. Newman, Morrison vs. Dixon, Princeton vs. Sterling

Friday: (At Sterling) Newman vs. Princeton, 5 p.m., Dixon at Sterling, 6:30 p.m., Rock Falls vs. Morrison, 8 p.m.

Saturday: (At Sterling) Dixon vs. Princeton, 5 p.m., Morrison vs. Newman, 6:30 p.m., Rock Falls at Sterling, 8 p.m.

At Rock Falls

Princeton 9 13 2 8 - 32

Rock Falls 17 11 20 13 - 61

PHS (1-1): Stroud 2-6 (0-2) 0-0 4, Stewart 1-4 (1-2) 0-0 3, Kieffer 4-7 (0-2) 0-0 8, Mack 1-3 0-0 2, Evenson 1-3 (0-1) 2-4 4, Vaccaro 3-10 (0-1) 0-1 6, Layton 0-1 0-0 0, Ray 0-2 (0-1) 3-5 3, Hicks 0-5 0-0 0, Duffy 1-1 0-0 2, Anderson 0-3 0-0 0. Totals: 13-45 5-10 32. Fouls: 13.

At Princeton

Morrison 4 6 15 6 - 31

PHS 23 12 9 19 - 63

PHS: Ray 3 (1) 0-0 7, Stroud 4 4-4 12, Stewart 2 (1) 0-0 7, Vaccaro 2 (1) 2-2 7, Kieffer 2 (1) 2-2 5, Andersen 0 0-0 0, Hicks 2 1-2 5, Duffy 0 0-0 0, Mack 3 1-2 7, Evenson 3 1-3 7, Layton 1 0-0 2. Totals: 24 (4) 11-15 63. Fouls: 13.

Sophs: PHS 62-41. PHS: Duffin 22, Clark 15.

Coal City Turkey Tournament

Tuesday: St. Bede 47, Morris 45. SBA: Smith 15, Pyszka 14, Lucas 8, Morrow 5, Groleau 5, Duttlinger 2.

Gardner-South Wilmington vs. Coal City

Friday: Varsity - Morris vs. Gardner-South Wilmington, 5:30 p.m., St. Bede vs. Coal City, 7 p.m. Sophs - St. Bede vs. Coal City, 5:30 p.m.

Saturday: Varsity - St. Bede vs. Gardner-South Wilmington, 5:30 p.m., Morris vs. Coal City, 7 p.m. Sophs - St. Bede vs. GSW, 7 p.m.

Seneca Turkey Tournament

Pool A: Seneca 1-0., Hinckley-Big Rock 1-0, St. Anne 0-1, Marquette 0-1

Pool B: Illiana Christian 2-0, Hall 1-1, 1, Somonauk 0-1, Reed-Custer 0-2.

Monday: HBR 61, St. Anne 52

Illiana Christian 80, Somonauk 34

Hall 92, Reed-Custer 70

Tuesday: Somonauk 58, Hall 50

Illiana Christian 83, Reed-Custer 50

Seneca 61, Marquette 29

Wednesday: Marquette vs. HBR, St. Anne vs. Seneca. Friday: Somonauk vs, Reed-Custer, 3 p.m., Illiana Christian vs. Hall, 4:30 p.m., St. Anne vs. Marquette, HBR vs. Seneca, 7:30 p.m.

Saturday: 7th place - 4th place A/B, noon. 5th place - 3rd place A/B, 1:30 p.m. 3rd place - 2nd place A/B, 6 p.m. Title - 1st place A/B, 7:30 p.m.

Hall 21 22 20 24 - 92

Reed-Custer 16 15 21 18 - 70

Hall: Nolasco 3 1-2 7, Schmidt 3 0-1 6, E. Fuentes 0, Trevier 1 (1) 0-0 3, Fanning 11 (2) 8-12 32, Olivares 1 0-0 2, Byczynski 0, R. Fuentes 0, Urbanski 1 0-0 2, Scheri 0, Boucher 6 0-0 12, Villareal 5 (1) 0-0 11, Piccatto 8 1-3 17. Totals: 39 (4) 10-20 92. Fouls: 7.

Hall 12 17 12 9 - 50

Somonauk 14 14 10 20 - 58

Hall (1-1): Nolasco 2 (2) 0-1 6, Schmidt 0 1 -2 1, Trevier 1 (1) 0-0 3, Fanning 7 (5) 5-6 24, Olivares 0 0-00, Urbanski 0 0-0 0, Boucher 0 0-0 0, Villareal 4 (1) 0-0 9, Piccatto 0 0-0 0. Totals: 17 (9) 7-12 50. Fouls: 18.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Standings: Wethersfield 2-0, Bureau Valley 1-1, Putnam County 1-1, Annawan 1-1, Elmwood 1-1, Midland 0-2.

Monday: Putnam County 67, Midland 35

Bureau Valley 68, Annawan 35

Wethersfield 59, Elmwood 36

Tuesday: Annawan 62, Putnam County 43

Elmwood 61, Midland 46

Wethersfield 60, Bureau Valley 57

Friday: Annawan vs. Midland, 5:30 p.m., Elmwood vs. Bureau Valley, 7 p.m., Wethersfield vs. Putnam County, 8:30 p.m.

Saturday: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m., Wethersfield vs. Midland, 7 p.m., Putnam County vs. Bureau Valley, 8:30 p.m.

Annawan 10 11 8 6 - 35

Bureau Valley 15 19 16 18 - 68

Annawan: G. Baele 3 0-1 9, Michael Smith 5 2-5 12, Gripp 1 1-1 3, Micah Smith 1 0-0 2, Croegart 1 0-0 2, Bitting 2 1-3 5, Kirkhove 1 0-2 2. Totals: 14 4-12 35. Fouls: 15.

BV: Hoffert 2 3-6 7, Monier 2 0-0 4, Young 0 0-0 0, Gebeck 3 0-0 6, Rokey 0 0-0 0, Neuhalfen 6 (4) 2-2 18, Hansen 0 0-0 0, Kruger 2 0-0 4, Brian Lange 2 2-2 5, Klemme 1 (1) 0-0 3, Marquez 0 0-0 0, Renner 0 0-0 0, DeBrock 1 0-0 2, Johnston 7 4-4 18. Totals: 26 11-12 68. Fouls: 14.
Wethersfield 13 12 12 23 - 60

Bureau Valley 10 12 15 19 - 56

Wethersfield (2-0): Lay 16, Hannam 11, Jenkins 11, Phillips 8, Hollowell 4, Jacobson 4, Litton 3, VanWassenhove 2. Totals: 21-41 (5-15) 8-14 60. Rebounds: 16. Turnovers: 14.

BV (1-1): Neuhalfen 7-14 (2-5) 1-1 17, Johnston 4-8 2-3 10, Gebeck 4-9 (0-2) 2-2 10, Monier 4-4 0-3 8, Lange 2-11 (0-2) 4-5 8, Hoffert 1-4 1-2 3, Klemme 0-1 (0-1) 0-0 0, Hansen 0-2 (0-1) 0-0 0, Kruger 0-1 0-0 0, DeBrock 0-0 0-0 0. Totals: 22-54 (2-10) 10-16 56. Rebounds: 27 (Johnston 6, Hoffert 6). Turnovers: 13. 

Oregon Tip-Off Tournament

Mendota 33, Rockford Christian 33

Williamsfield Tournament

West Central 66, Henry 63

Henry 39, United 29

AFC Tournament

Monday: Amboy 47, LaMoille-Ohio 41

Polo 79, AFC 61

Tuesday: Polo 82, LaMoille-Ohio 59

AFC 63, Hiawatha 50

Wednesday: LaMoille/Ohio vs. Hiawatha

Amboy vs. Polo

Friday: Amboy vs. Hiawatha, 6 p.m., AFC vs. LaMoille/Ohio, 7:30 p.m.

Saturday: Polo vs. Hiawatha, 6 p.m., Amboy vs. AFC, 7:30 p.m.

Amboy 7 9 18 13 - 47

LaMoille-Ohio 13 11 7 10 - 41

Amboy: Quest 24, Ernst 6, Powers 16, Behrends 1. Totals: 17 5-7 47. Fouls: 14. L/O: Guether 5, Gonzalez 0, Gross 0, Delong 5, Powers 4, Lovgren 6, Morris 21. Totals: 16 7-10 41. Fouls: 12.

LaMoille 13 19 6 21 – 59

Polo 28 24 21 9 – 82

L/O: Guether 1, Gonzalez 8, Gross 15, Logren 4, Debruhl 8, Tudor 7, Morris 16. Totals: 20 14-22 59.

Freshmen boys

At Spring Valley

Hall 26, St. Bede 21. Hall: Ballerini 11, Einhaus 10. SBA: Pyszka 14, Arriaga  7.

At Rock Falls

A game: Rock Falls 44, Princeton 27. PHS: Kuhne 8. B game: Rock Falls 10-9.

Junior College

At Oglesby

Women: IVCC 81, McHenry 58. IVCC: Pat-ton 20, Williams 12, Johnson 13, Castelli 11.

Women: IVCC 76, McHenry 64. IVCC: Murray 23, Adams 20, Schwab 12.

Junior high boys

At Walnut

7th grade: LaMoille 29, BVN 27. LaMoille: Perry 10, Dannis 8. BVN: Petros 11, Baker 10.

8th grade: BVN 27, LaMoille 20. LaMoille: Dannis 10. BVN: Sebby 13, Edlefson 10.

Loading more