Overcast
26°FOvercastFull Forecast

Basketball

High school girls

At Brimfield Tournament

Standings: Brimfield 3-0, Elmwood 3-0, Wethersfield 2-1, Kewanee 2-1, St. Bede 1-2, Princeville 1-2 (does not include Friday’s games).

Wednesday: Kewanee 48, St. Bede 35

Friday: Kewanee vs. Elmwood, St. Bede vs. Wethersfield, Princevile vs. Brimfield.

Saturday: St. Bede vs Princeville, 12:30 p.m., Elmwood vs. Wethersfield, 2 p.m., Brimfield vs. Kewanee, 3:30 p.m.

St. Bede 5 7 13 10 - 35

Kewanee 11 11 18 8 - 48

SB (3-2): Hermosillo 2 (1) 0-0 5, Sickley 2 (1) 1-4 6, Alleman 2 (1) 0-0 5, Manahan 0 1-2 1, Stariha 4 1-2 9, Miranda 0 0-0 0, Thompson 0 0-0 0, Mauck 2 0-0 4, Carus 1 0-0 2. Totals: 14 (4) 3-8 35. Fouls: 14.

Kewanee: Ensley 13, Kibiak 3, Smith 1, Chandler 10, Fontanez 10. Totals: 20 (3) 5-15 48. Fouls: 15.

High school Boys

Sauk Valley Shootout

Standings: Newman 2-1, Rock Falls 2-1, Princeton 2-1, Sterling 2-1, Dixon 0-3, Morrison 1-2 (does not include Friday games).

Monday: Rock Falls 57, Dixon 26

Princeton 62, Morrison 31

Sterling 54, Newman 47

Tuesday: Newman 67, Dixon 48

Rock Falls 61, Princeton 32

Sterling 67, Morrison 41

Wednesday: Newman 48, Rock Falls 44

Morrison 43, Dixon 37

Princeton 37, Sterling 33

Friday: Newman vs. Princeton, Dixon at Sterling, Rock Falls vs. Morrison.

Saturday: (At Sterling) Dixon vs. Princeton, 5 p.m., Morrison vs. Newman, 6:30 p.m., Rock Falls at Sterling, 8 p.m.

Sterling 6 8 11 8 - 33

Princeton 11 4 12 10 - 37

Sterling (2-1): Soriano 11, Shetter 6, Everett 6, Delgado 4, Hartz 3, Miller 2, DeWitt 1.

PHS (2-1): Kieffer 19, Stewart 9, Stroud 4, Evenson 4, Layton 1, Hicks 0, Vaccaro 0, Mack 0, Ray 0.

Coal City Turkey

Tournament

Tuesday: St. Bede 47, Morris 45

Coal City 55, Gardner-SW 28

Friday: Morris vs. Gardner-South Wilmington, St. Bede vs. Coal City.

Saturday: Varsity - St. Bede vs. Gardner-South Wilmington, 5:30 p.m., Morris vs. Coal City, 7 p.m. Sophs - St. Bede vs. GSW, 7 p.m.

Seneca Turkey Tournament

Pool A: Seneca 2-0, Hinckley-Big Rock 2-0, St. Anne 0-2, Marquette 0-2 (not included Friday’s games).

Pool B: Illiana Christian 2-0, Hall 1-1, 1, Somonauk 0-1, Reed-Custer 0-2 (does not include Friday’s games).

Monday: HBR 61, St. Anne 52

Illiana Christian 80, Somonauk 34

Hall 92, Reed-Custer 70

Tuesday: Somonauk 58, Hall 50

Illiana Christian 83, Reed-Custer 50

Seneca 61, Marquette 29

Wednesday: HBR 66, Marquette 42

Seneca 50, St. Anne 43

Friday: Somonauk vs, Reed-Custer, Illiana Christian vs. Hall, St. Anne vs. Marquette, HBR vs. Seneca.

Saturday: 7th place - 4th place A/B, noon. 5th place - 3rd place A/B, 1:30 p.m. 3rd place - 2nd place A/B, 6 p.m. Title - 1st place A/B, 7:30 p.m.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Standings: Wethersfield 3-0, Bureau Valley 2-1, Putnam County 2-1, Annawan 1-2, Elmwood 1-2, Midland 0-2 (does not include Friday’s games).

Monday: Put. County 67, Midland 35

Bureau Valley 68, Annawan 35

Wethersfield 59, Elmwood 36

Tuesday: Annawan 62, Put County 43

Elmwood 61, Midland 46

Wethersfield 60, Bureau Valley 57

Wednesday: Bur. Valley 71, Midland 45

Putnam County 54, Elmwood 51

Wethersfield 54, Annawan 29

Friday: Annawan vs. Midland, Elmwood vs. Bureau Valley, Wethersfield vs. Putnam County.

Saturday: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m., Wethersfield vs. Midland, 7 p.m., Putnam County vs. Bureau Valley, 8:30 p.m.

Midland 10 15 7 13 - 45

Bureau Valley 16 20 19 16 - 71

Midland: Nelson 1 1-3 3, Varvill 5 (1) 3-8 14, Lambrecht 1 5-6 7, Savin 0 0-00, Koehler 4 1-2 9, Turnbull 1 (1) 0-0 3, Salisbury 1 3-4 5, Fleitz 0 0-0 0, Beaver 0 0-0 0, Lewandowski 1 2-4 4. Totals: 14 (2) 15-27 45.

BV (2-1): Hoffert 2 0-2 4, Monier 4 0-0 8, Young 0 0-0 0, Gebeck 5 (1) 0-0 11, Rokey 1 0-1 2, Neuhalfen 7 (2) 3-3 19, Hansen 2 0-1 4, Kruger 1 0-0 2, Lange 4 3-3 11, Klemme 1 0-0 2, Marquez 0 0-0 0, Renner 0 0-2 0, DeBrock 0 0-0 0, Johnston 2 2-2 6, Mooney 1 0-1 2. Totals: 30 (3) 8-15 71.

Putnam County 4 17 16 17 - 54

Elmwood 16 15 10 10 - 51

PC: Veronda 11, Warren 10, Fay 18, Salz 2, Theobald 7, Miller 2, Krieser 2, Edgecomb 2.

Oregon Tip-Off Tournament

Wednesday: Mendota 40, Byron 33. Mendota (2-0): Blumhorst 17, Gehm 6, O’Sadnick 3, J. Carroll 8, Prescott 2, E. Carroll 2.

AFC Tournament

Standings: Polo 2-0, Amboy 1-1, AFC 1-1, Hiawatha 1-1 (does not include Friday games).

Monday: Amboy 47, LaMoille-Ohio 41

Polo 79, AFC 61

Tuesday: Polo 82, LaMoille-Ohio 59

AFC 63, Hiawatha 50

Wednesday: Hiawatha 52, LaMoille/Ohio 50. L/O: Morris 27.

Polo 66, Amboy 51

Friday: Amboy vs. Hiawatha, AFC vs. LaMoille/Ohio

Saturday: Polo vs. Hiawatha, 6 p.m., Amboy vs. AFC, 7:30 p.m.

Orion Tournament

Mon-Rose 63, Kewanee 54

Orion 66, Fulton 38

Previous Page|1|2|Next Page| Comments

More News

Comments

National Video