Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
Scoreboard

Basketball

High school girls

At Brimfield Tournament

Standings: Brimfield 3-0, Elmwood 3-0, Wethersfield 2-1, Kewanee 2-1, St. Bede 1-2, Princeville 1-2 (does not include Friday’s games).

Wednesday: Kewanee 48, St. Bede 35

Friday: Kewanee vs. Elmwood, St. Bede vs. Wethersfield, Princevile vs. Brimfield.

Saturday: St. Bede vs Princeville, 12:30 p.m., Elmwood vs. Wethersfield, 2 p.m., Brimfield vs. Kewanee, 3:30 p.m.

St. Bede 5 7 13 10 - 35

Kewanee 11 11 18 8 - 48

SB (3-2): Hermosillo 2 (1) 0-0 5, Sickley 2 (1) 1-4 6, Alleman 2 (1) 0-0 5, Manahan 0 1-2 1, Stariha 4 1-2 9, Miranda 0 0-0 0, Thompson 0 0-0 0, Mauck 2 0-0 4, Carus 1 0-0 2. Totals: 14 (4) 3-8 35. Fouls: 14.

Kewanee: Ensley 13, Kibiak 3, Smith 1, Chandler 10, Fontanez 10. Totals: 20 (3) 5-15 48. Fouls: 15.

High school Boys

Sauk Valley Shootout

Standings: Newman 2-1, Rock Falls 2-1, Princeton 2-1, Sterling 2-1, Dixon 0-3, Morrison 1-2 (does not include Friday games).

Monday: Rock Falls 57, Dixon 26

Princeton 62, Morrison 31

Sterling 54, Newman 47

Tuesday: Newman 67, Dixon 48

Rock Falls 61, Princeton 32

Sterling 67, Morrison 41

Wednesday: Newman 48, Rock Falls 44

Morrison 43, Dixon 37

Princeton 37, Sterling 33

Friday: Newman vs. Princeton, Dixon at Sterling, Rock Falls vs. Morrison.

Saturday: (At Sterling) Dixon vs. Princeton, 5 p.m., Morrison vs. Newman, 6:30 p.m., Rock Falls at Sterling, 8 p.m.

Sterling 6 8 11 8 - 33

Princeton 11 4 12 10 - 37

Sterling (2-1): Soriano 11, Shetter 6, Everett 6, Delgado 4, Hartz 3, Miller 2, DeWitt 1.

PHS (2-1): Kieffer 19, Stewart 9, Stroud 4, Evenson 4, Layton 1, Hicks 0, Vaccaro 0, Mack 0, Ray 0.


Coal City Turkey

Tournament

Tuesday: St. Bede 47, Morris 45

Coal City 55, Gardner-SW 28

Friday: Morris vs. Gardner-South Wilmington, St. Bede vs. Coal City.

Saturday: Varsity - St. Bede vs. Gardner-South Wilmington, 5:30 p.m., Morris vs. Coal City, 7 p.m. Sophs - St. Bede vs. GSW, 7 p.m.

Seneca Turkey Tournament

Pool A: Seneca 2-0, Hinckley-Big Rock 2-0, St. Anne 0-2, Marquette 0-2 (not included Friday’s games).

Pool B: Illiana Christian 2-0, Hall 1-1, 1, Somonauk 0-1, Reed-Custer 0-2 (does not include Friday’s games).

Monday: HBR 61, St. Anne 52

Illiana Christian 80, Somonauk 34

Hall 92, Reed-Custer 70

Tuesday: Somonauk 58, Hall 50

Illiana Christian 83, Reed-Custer 50

Seneca 61, Marquette 29

Wednesday: HBR 66, Marquette 42

Seneca 50, St. Anne 43

Friday: Somonauk vs, Reed-Custer, Illiana Christian vs. Hall, St. Anne vs. Marquette, HBR vs. Seneca.

Saturday: 7th place - 4th place A/B, noon. 5th place - 3rd place A/B, 1:30 p.m. 3rd place - 2nd place A/B, 6 p.m. Title - 1st place A/B, 7:30 p.m.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Standings: Wethersfield 3-0, Bureau Valley 2-1, Putnam County 2-1, Annawan 1-2, Elmwood 1-2, Midland 0-2 (does not include Friday’s games).

Monday: Put. County 67, Midland 35

Bureau Valley 68, Annawan 35

Wethersfield 59, Elmwood 36

Tuesday: Annawan 62, Put County 43

Elmwood 61, Midland 46

Wethersfield 60, Bureau Valley 57

Wednesday: Bur. Valley 71, Midland 45

Putnam County 54, Elmwood 51

Wethersfield 54, Annawan 29

Friday: Annawan vs. Midland, Elmwood vs. Bureau Valley, Wethersfield vs. Putnam County.

Saturday: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m., Wethersfield vs. Midland, 7 p.m., Putnam County vs. Bureau Valley, 8:30 p.m.

Midland 10 15 7 13 - 45

Bureau Valley 16 20 19 16 - 71

Midland: Nelson 1 1-3 3, Varvill 5 (1) 3-8 14, Lambrecht 1 5-6 7, Savin 0 0-00, Koehler 4 1-2 9, Turnbull 1 (1) 0-0 3, Salisbury 1 3-4 5, Fleitz 0 0-0 0, Beaver 0 0-0 0, Lewandowski 1 2-4 4. Totals: 14 (2) 15-27 45.

BV (2-1): Hoffert 2 0-2 4, Monier 4 0-0 8, Young 0 0-0 0, Gebeck 5 (1) 0-0 11, Rokey 1 0-1 2, Neuhalfen 7 (2) 3-3 19, Hansen 2 0-1 4, Kruger 1 0-0 2, Lange 4 3-3 11, Klemme 1 0-0 2, Marquez 0 0-0 0, Renner 0 0-2 0, DeBrock 0 0-0 0, Johnston 2 2-2 6, Mooney 1 0-1 2. Totals: 30 (3) 8-15 71.

Putnam County 4 17 16 17 - 54

Elmwood 16 15 10 10 - 51

PC: Veronda 11, Warren 10, Fay 18, Salz 2, Theobald 7, Miller 2, Krieser 2, Edgecomb 2.

Oregon Tip-Off Tournament

Wednesday: Mendota 40, Byron 33. Mendota (2-0): Blumhorst 17, Gehm 6, O’Sadnick 3, J. Carroll 8, Prescott 2, E. Carroll 2.

AFC Tournament

Standings: Polo 2-0, Amboy 1-1, AFC 1-1, Hiawatha 1-1 (does not include Friday games).

Monday: Amboy 47, LaMoille-Ohio 41

Polo 79, AFC 61

Tuesday: Polo 82, LaMoille-Ohio 59

AFC 63, Hiawatha 50

Wednesday: Hiawatha 52, LaMoille/Ohio 50. L/O: Morris 27.

Polo 66, Amboy 51

Friday: Amboy vs. Hiawatha, AFC vs. LaMoille/Ohio

Saturday: Polo vs. Hiawatha, 6 p.m., Amboy vs. AFC, 7:30 p.m.

Orion Tournament

Mon-Rose 63, Kewanee 54

Orion 66, Fulton 38

Loading more