Overcast
52°FOvercastFull Forecast

Basketball

High school girls

At Brimfield Tournament

Standings: 1. Brimfield 5-0, 2. Wethers-field 4-1, 3. Kewanee 3-2 4. St. Bede 2-3, 5. Princeville 1-4, 6. Elmwood 0-5.

Friday: Kewanee 55, Elmwood 46

Wethersfield 49, St. Bede 44. SB: Stariha 17, Sickley 10.

Brimfield 62, Princevile 27

Saturday: St. Bede 29, Princeville 24. SB (2-4): Sickley 11.

Wethersfield 70, Elmwood 51.

Brimfield 77, Kewanee 43

HIGH School BOYS

Sauk Valley Shootout

Standings: 1. Newman 4-1, 2. Rock Falls 4-1, 3. Princeton 3-2, 4. Sterling 3-2, 5. Morrison 1-4, 6. Dixon 0-5.

Friday: Newman 54, Princeton 46

Sterling 53, Dixon 30

Rock Falls 64, Morrison 33

Saturday: Princeton 65, Dixon 45

Newman 48, Morrison 44

Rock Falls 57, Sterling 54

All-tournament team: Jace Anderson (Rock Falls), Steven Armoska (Rock Falls), Cole Evenson (Princeton), Josh Kieffer (Princeton), Kyle Moore (Newman), Zach Rehmert (Sterling), A.J. Sharp (Newman), Alexander Volckmann (Morrison).

Newman 21 4 15 14 - 54

Princeton 8 11 12 15 - 46

PHS: Ray 0-2 2-3 2, Stroud 3-17 2-4 8, Stewart 1-3 0-0 2, Vaccaro 0-2 2-3 2, Kieffer 2-4 1-2 5, Andersen 0-0 0-0 0, Hicks 1-1 0-0 2, Duffy 2-5 2-4 6, Evenson 5-10 6-6 16, Layton 1-2 1-2 3. Totals: 15-46 16-24 46.

Dixon 7 2 16 20 - 45

Princeton 15 16 10 16 - 57

PHS (3-2): Ray 1-2 (1-2) 0-0 3, Stroud 3-10 5-8 11, Stewart 4-12 (1-2) 0-0 9, Vacarro 2-7 (0-1) 0-0 4, Kieffer 4-6 (0-1) 2-3 10, Anderson 0-0 0-0 0, Hicks 1-2 0-0 2, Duffy 0-0 0-0 0, Evenson 6-10 (0-1) 6-8 18, Layton 0-2 0-0 0. Totals: 21-51 13-19 57. Fouls: 10.

Coal City Turkey Tournament

Final standings: 1. St. Bede 3-0; 2. Morris 2-1, 3. Coal City 1-2, 4. Gardner-South Wilmington 0-3.

Friday: Morris 54, Gardner-South Wilmington 50

St. Bede 65, Coal City 45

Saturday: St. Bede 70, Gardner-South Wilmington 32

Morris 56, Coal City 45

Sophomores standings: 1. St. Bede 3-0; 2. Gardner-South Wilmington 2-1; 3. Morris 1-2, 3. Coal City 0-3.

St. Bede 16 24 24 6 - 70

GSW 5 14 10 3 - 32

SBA: Venegas 0, Bosnich 0, Li 0, Smith 10, Lucas 8, Bima 0 2-2 2, Lu 0, Schweickert 0, Morrow 4 (2) 2-2 12, Duttlinger 1 2-2 4, Groleau 8 (6) 0-0 22, Pyszka 5 0-1 10. Totals 27 (8) 8-11 70. Fouls: 12.

St. Bede 10 19 26 10 - 65

Coal City 8 17 9 11 - 45

SBA: Venegas 1 0-0 2, Bosnich 0 0-0 0, Li 0 2-2 2, Smith 1 1-2 3, Lucas 8, Bima 0, Lu 0, Schweickert 0 2-2 2, Morrow 1 0-0 2, Duttlinger 0, Groleau 7 (2) 1-2 17, Pyszka 10 4-9 24. Totals 24 (2) 15-22 65. Fouls: 18.

Seneca Turkey Tournament

Pool A: Seneca 3-0, Hinckley-Big Rock 2-1, St. Anne 1-2, Marquette 0-3.

Pool B: Illiana Christian 3-0, Somonauk 2-1, Hall 1-2, Reed-Custer 0-3.

Monday: Hall 92, Reed-Custer 70

Tuesday: Somonauk 58, Hall 50

Friday: Somonauk vs, Reed-Custer

Illiana Christian 91, Hall 59

St. Anne 67, Marquette 43

Seneca 57, HBR 50

Saturday: 7th place - Marquette 85, Reed-Custer 68

5th place - St. Anne 77, Hall 38

3rd place - HBR 64, Somonauk 41

Title - Seneca 76, Illiana Christian 64

Hall 13 10 10 5 - 38

St. Anne 28 20 21 8 - 77

Hall: Nolasco 0, Schmitt 2 (1) 0-0 5, Fanning 3 (2) 0-0 8, Olivares 0 0-2 0, Byczynski 0 0-2 0, R. Fuentes 0, Urbanski 0, Scheri 0, Boucher 1 0-0 2, Villareal 5 9-0 10, Piccatto 3 0-0 6, Steele 1 0-0 2. Totals: 16 (3) 3-10 38. Fouls: 6.

Hall 16 15 19 9 - 38

St. Anne 20 25 18 28 - 91

Hall: Nolasco 1 0-0 2, Schmitt 3 4-6 10, Trevier 1 (1) 0-0 3, Fanning 10 (1) 11-16 32, Olivares 0, Byczynski 1 (1) 0-0 3, R. Fuentes 0, Urbanski 0, Scheri 0, Boucher 0, Villareal 0, Piccatto 0 0-2 0, Steele 2 5-6 9. Totals: 18 (3) 20-30. Fouls: 18.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Standings: 1. Wethersfield 5-0, 2. Elmwood 3-2, 3. Bureau Valley 3-1, 4. Putnam County 2-3, 5, Midland 1-4, 6. Annawan 1-4.

Monday: Bureau Valley 68, Annawan 35

Tuesday: Wethersfield 60, BV 57

Wednesday: Bureau Valley 71, Midland 45

Putnam County 54, Elmwood 51

Friday: Midland 48, Annawan 31

Elmwood 77, Bureau Valley 63

Wethersfield 62, Putnam County 57

Saturday: Elmwood 55, Annawan 53

Wethersfield 66, Midland 47

Bureau Valley 62, , Putnam County 54

Bureau Valley 13 16 11 23-63

Elmwood 17 19 17 24 - 77

BV: Monier 0 4-4 4, Young 1 0-0 2, Gebeck 4 (1) 0-1 9, Neuhalfen 8 (1) 5-8 22, Hansen 2 (2) 1-2 7, Kruger 0 1-2 1, Lange 2 1-2 5, Klemme 0 1-2 1, DeBrock 1 0-0 2, Johnston 2 7-8 11. Totals: 20 (4 20-29 63.

Bureau Valley       8  17 19 18 - 62

Putnam County    12  15 6 21 - 54

BV (3-2): Monier 1 2-6 4, Gebeck 1 0-0 2, Neuhalfen 7 ( 3) 3-4 20, Lange 4 3-4 11, Johnston 6 2-2 14, 0 0-0 0, Hansen 4 (3) 0-0 11 2, Klemme 0 0-0 0. Totals: 17 (6) 10-16 62. Fouls 14. Rebounds: 36 (Monier 6, Lange 11, Johnston 6, Gebeck 5).

PC (2-3): Veronda 8 (4) 0-0 20, Weide 1 0-0 2, Fay 7 (1) 3-5 18, Kreiser 2 1-2 5, Miller 0 0-0 0, Theobald 1 0-0 2, Edgcomb 3 1-2 7. Totals: 22 (5) 5-9 54 21 Fouls 12 (Kreiser 5). Rebounds: 21 (Krieser 6, Weide 5, Salz 4).

Oregon Tip-Off Tournament

Title: Oregon 59, Mendota 56. MHS (3-1): J. Carroll 12, Blumhorst 11, E Carroll 10.

AFC Tournament

Standings: Polo 4-0, AFC 3-1, Amboy 2-2, Hiawatha 1-3, LaMoille/Ohio 0-4.

Friday: Amboy 71, Hiawatha 33

AFC 71, LaMoille/Ohio 51

Saturday: Polo 76, Hiawatha 39

AFC 55, Amboy 41

Previous Page|1|2|Next Page| Comments

More News

Comments

National Video