Overcast and Windy
40°FOvercast and WindyFull Forecast

Girls regionals at a glance

Published: Friday, Feb. 1, 2013 2:21 p.m. CDT • Updated: Friday, Feb. 1, 2013 2:21 p.m. CDT

At Hall (2A)

Team to beat: St. Bede (15-15).

Watch out for: Ottawa Marquette (18-9).

Pairings: Monday — Game 1: (4) Hall (8-19) vs. (5) Bureau Valley (1-25), 7:30 p.m. Tuesday — Game 2: (1) St. Bede vs. winner Game 1, 6 p.m. Game 2: (2) Ottawa Marquette vs. (3) Princeton (6-21), 7:30 p.m. Thursday — Championship: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7:30 p.m.

BCR Insider: St. Bede was the No. 1 seed at the Princeton Regional last year where they lost to Hall … Seniors return from that squad … The Lady Bruins are 4-0 against the field with wins over Marquette (50-42), Princeton (44-18, 61-26) and Hall (66-24) … St. Bede won the 500th game in the 30-year history of its girls’ program recently, which includes 12 regional championships.

Last year’s final: Hall 52, St. Bede 48.

Advancement: Winner goes to the Somonauk Sectional to face the Wilmington Regional winner at 6 p.m. Feb. 11. Aurora Christian is the No. 1 seed at Wilmington. Other regional feeders come from Sterling Newman (Riverdale top seed) and Byron (Oregon No. 1 seed).

At Varna (1A)

Team to beat: Putnam County (22-4).

Pairings: Monday — Game 1: (4) Henry vs. (5) DePue, 7:30 p.m. Tuesday — Game 2: (1) Putnam County vs. Winner Game 1, 6 p.m. Game 3: (2) Flanagan/Cornell (16-11) vs. (3) Midland (11-16), 7:30 p.m. Thursday — Championship: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7:30 p.m.

BCR Insider: Putnam County’s last regional championship came in 1984, their third straight at the time.

Last year’s finals: Wethersfield 66, AlWood 32.

Advancement: Winner goes to the Oglesby (IVCC) Sectional to face the Hinckley Regional winner at 6 p.m. Feb. 11. Host HBR is the No. 1 seed. Other regional feeders come from Annawan (Annawan top seed) and Serena (Newark).

At Annawan (1A)

Team to beat: Annawan (24-2).

Pairings: Monday — Game 1: (4) ROWVA (15-11) vs. (5) AlWood, 6 p.m. Game 2: (3) Stark County (18-8) vs. (6) Galva, 7:30 p.m. Wednesday — Game 3: (1) Annawan vs. Winner Game 1, 6 p.m. Game 4: (2) Wethersfield (23-6) vs. Winner Game 2, 7:30 p.m. Thursday — Championship: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7:30 p.m.Last year’s finals: Annawan 56, Amboy 26; Wethersfield 66, AlWood 32.

Advancement: Winner goes to the Oglesby (IVCC) Sectional to face the Serena Regional winner at 6 p.m. Feb. 11. Newark is the No. 1 seed at Serena.

At Serena (1A)

Team to beat: Newark (24-1).

Pairings: Monday — Game 1: (4) Earlville/Leland (2-15) vs. (5) LaMoille/Ohio, 7:30 p.m. Wednesday -—Game 2: (1) Newark vs. Winner Game 1, 6 p.m. Game 3: (2) Serena (18-8) vs. GSW, 7:30 p.m. Thursday — Championship: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7:30 p.m.

Last year’s final: HBR 47, Newark 43.

Advancement: Winner goes to the Oglesby (IVCC) Sectional to face the Annawan Regional winner at 6 p.m. Feb. 11.

More News

National Video