Boys track

Three Rivers Meet at Manlius

Team standings: 1. Erie-Prophetstown 186, 2. Newman 148, 3. Bureau Valley 88, 4. Fulton 41, 5. Amboy 34, 6. Riverdale 30, 7. Kewanee 24, 8. Morrison 5

3,200 relay – 1. Newman (Alex DeForrest, Micah Trancoso, Clay Jungerman, Drew Rosengren) 8:29.82; 2. Bureau Valley (Kane Eastwood, Colton Peterson, Andrew Smith, Ryan Taylor) 8:32.41; 3. Erie-Prophetstown (Braedon Bonnell, Lucas White, Josh Green, Seth Lilly) 8:49.87; 4. Amboy (Aaron Shaw, Zach Piper, Alan Stamberger, Skylar Wheeler) 8:50.74; 5. Fulton (Kyle Wiebenga, Collin Willoughby, Brevin Mason, Brycen Dolan) 9:10.73; 6. Kewanee 9:23.58.

400 relay – 1. Newman (Brady Rude, Maison Bittner, Tyler Rockwood, Nick Rude) 43.80, 2. Erie-Prophetstown (Nate Andreas, Chris Bauer, Darius Owens, Devin Johnson) 45.02; 3. Bureau Valley (Kristian Konneck, Will Konneck, Logan Hoffert, Daniel Trone) 45.95; 4. Amboy (Travis Westenfelt, Liam Ohlendorf, Jeffry Delong, Cooper Nelson) 46.94; 5. Kewanee 47.91; 6. Fulton (Kenny Ramig, Shaun Hintz, Austin Regenwether, Kyle Wiebenga) 48.56.

3,200 – 1. Kevin Claus (Riverdale) 10:07.62; 2. Rolando Aguilar (Kewanee) 10:08.72; 3. Bryson Reyes (newman) 10:30.95; 4. Hobs Winters (Fulton) 10:34.87; 5. Ben Hosto (Amboy) 11:31.23; 6. Andrew Smith (Bureau Valley) 11:35.05.

110 hurdles – 1. Bryce Holesinger (Fulton) 16.14; 2. Dylan Binion (Erie-Prophetstown) 16.35; 3. Regan Todhunter (Newman) 16.42; 4. Conor Mooney (Bureau Valley) 16.65; 5. Tucker Schoff (Bureau Valley) 17.20; 6. Ethan Nash (Newman) 17.59.

100 – 1. Nick Rude (Newman) 11.18; 2. Bittner (Newman) 11.31; 3. Devin Johnson (Erie-Prophetstown) 11.36; 4. Chris Bauer (Erie-Prophetstown) 11.62; 5. Nelson (Amboy) 11.68; 6. K. Konneck (Bureau Valley) 11.72.

800 – 1. Mitchell Sand (Riverdale) 2:04.95; 2. DeForrest (Newman) 2:04.97; 3. Eastwood (Bureau Valley) 2:07.57; 4. Lucas White (Erie-Prophetstown) 2:07.71; 5. Taylor (Bureau Valley) 2:09.04; 6. Trancoso (Newman) 2:10.14.

800 relay – 1. Newman (B. Rude, Bittner, Rockwood, Nolan McGinn) 1:32.89; 2. Erie-Prophetstown (Nate Andreas, Bauer, Owens, Binion) 1:34.97; 3. Bureau Valley (K. Konneck, W. Konneck, Dale, Mooney) 1:38.09; 4. Amboy (Trenton Ely, Ohlendorf, Shaw, Westenfelt) 1:39.73; 5. Kewanee 1:40.19
400 – 1. B. Rude (Newman) 51.09; 2. Johnson (Erie-Prophetstown) 51.27; 3. Rockwood (Newman) 52.74; 4. Ryan Mayberry (Morrison) 53.18; 5. Dvaree Thompson (Erie-Prophetstown) 54.09; 6. Trone (Bureau Valley) 54.18.

300 hurdles – 1. Hoffert (Bureau Valley) 41.31; 2. Holesinger (Fulton) 41.71; 3. Nelson (Amboy) 41.99; 4. Schoff (Bureau Valley) 43.23; 5. Binion (Erie-Prophetstown) 43.76; 6. Todhunter (Newman) 43.91
1,600 – 1. Claus (Riverdale) 4:44.24; 2. Bonnell (Erie-Prophetstown) 4:51.43; 3. Aguilar (Kewanee) 4:51.44; 4. Reyes (Newman) 4:59.30; 5. Lilly (Erie-Prophetstown) 5:01.15; 6. Jungerman (Newman) 5:01.49.

200 – 1. N. Rude (Newman) 22.80, 2. Bittner (Newman) 22.89; 3. B. Rude (Newman) 22.95; 4. Johnson (Erie-Prophetstown) 23.30; 5. K. Konneck 23.54; 6. Mayberry (Morrison) 23.77.

1,600 relay – 1. Bureau Valley (Hoffert, Schoff, Taylor, Trone) 3:30.98; 2. Erie-Prophetstown (Grant Ames, Andreas, Bauer, Cole) 3:37.89; 3. Amboy (Westenfelt, Delong, Ohlendorf, Nelson) 3:42.84; 4. Kewanee 3:52.95; 5. Fulton (Wiebenga, Holesinger, Gossard, Schmidt) 4:05.23.

Shot put – 1. Ethan Oleson (Erie-Prophetstown) 51-5; 2. Ryan Blasdell (Erie-Prophetstown) 45-1; 3. Josh Mossholder (Newman) 42-10; 4. Andrew Jacobs (Bureau Valley) 42-8; 5. Colton Pohl (Amboy) 41-9 1/2; 6. Justin Buckman (Bureau Valley) 41-2.

Discus – 1. John Butts (Erie-Prophetstown) 135-10; 2. John Widener (Fulton) 125-10; 3. Oleson (Erie-Prophetstown) 124-0; 4. Dan Trygstad (Newman) 115-0; 5. Jace Bright (Erie-Prophetstown) 109-06; 6. Chase Pierce (Bureau Valley) 107-7.

Long jump – 1. Johnson (Erie-Prophetstown) 21-7; 2. Darius Owens (Erie-Prophetstown) 20-1 1/4; 3. Holesinger (Fulton) 19-9 1/2; 4. B. Rude (Newman) 19-7; 5. Binion (Erie-Prophetstown) 19-1 1/2; 6. Rockwood (Newman) 18-8 1/4.

Triple jump – 1. Hoffert (Bureau Valley) 41-6 1/2; 2. Nolan McGinn (Newman) 41-6 1/2; 3. Binion (Erie-Prophetstown) 39-10 1/2; 4. Andreas (Erie-Prophetstown) 38-9 1/2; 5. Cody Wiemer (Erie-Prophetstown) 38-8; 6. Andrew Sparapani (Newman) 37-10 1/2

High jump – 1. Ames (Erie-Prophetstown) 5-11; 2. Sparapani (Newman) 5-10; 3. Wiemer (Erie-Prophetstown) 5-10; 4. Ohlendorf (Amboy) 5-8; 5. Mooney (Bureau Valley) 5-6; 6. Travis Claeys (Kewanee) 5-6.

Pole vault – 1. Cole (Erie-Prophetstown) 12-0; 2. Kyle Pannier (Erie-Prophetstown) 11-6; 3. Tyler Naftzger (Erie-Prophetstown) 10-6; 4. Taylor (Bureau Valley) 9-6; 5. Kody Church (Bureau Valley) 8-0; 6. Jeremiah Blackert (Bureau Valley) 8-0

Previous Page|1|2|Next Page| Comments

More News

Comments

National Video