Overcast
20°FOvercastFull Forecast

Cross country

High school boys

Class 1A Oregon Sectional at Oregon Park West

Team scores: 1. Winnebago 82, 2. Rockford Christian 133, 3. El Paso-Gridley 148, 4. Newman 150, 5. Rock Falls 174, 6. Byron 178, 7. Bureau Valley 196, 8. Rockford Lutheran 241, 9. Annawan-Wethersfield 249, 10. Harvard 253, 11. Galva 313, 12. Woodstock Marian 335, 13. Erie-Prophetstown 363, 14. Fieldcrest 382, 15. Hall 391, 16. Sandwich 400, 17. Henry-Senachwine 419, 18. Ottawa Marquette 438, 19. Plano 450, 20. North Boone 455, 21. Amboy/LaMoille 477.

Individual qualifiers (3.0 miles): 1. Pitcock (Byron) 16:01, 2. Baele (Annawan-Wethersfield) 16:07, 4. Cook (AW) 16:08, 5. Al Baldonado (Hall) 16:12, 7. Pettis (Henry) 16:16, 11. Pichardo (Harvard) 16:30, 13. Ross McCormick (Seneca) 16:34

Top 5 finishers: 1. Pitcock (Byron) 16:01, 2. Baele (AW) 16:07.52, 3. Monkemeyer (Rockford Christian) 16:07.59, 4. Cook (AW) 16:08, 5. Baldonado (Hall) 16:12.

Bureau Valley runners: 25. Taylor 17:10, 34. Trone 17:29, 38. Eastwood 17:33, 55. Church 17:51, 64. Smith 18:01, 73. Peterson 18:13, 83. Osorio 18:26.

Ohio runner: Schulte 18:53.

Princeton runners: 107. Workman 18:53.

Other Hall runners: 85. S. Aldana 18:30, 91. Pullam 18:36, 114. C. Garcia 19:12, 145. Follmer 20:32.

St. Bede runners: 95. Condon 18:43.

High school girls

Class 1A Oregon Sectional at Oregon Park West

Team scores: 1. Annawan-Wethersfield 83, 2. Byron 148, 3. Ottawa Marquette 151, 4. Henry-Senachwine 154, 5. Harvard 164, 6. Rockford Lutheran 184, 7. Winnebago 190, 8. Seneca 211, 9. Fieldcrest 235, 10. Rock Falls 265, 11. Woodstock Marian 279, 12. Amboy 281, 13. IVC 291, 14. Bureau Valley 328, 15. Rockford Christian 334, 16. Plano 372, 17. Princeville 392, 18. El Paso-Gridley 439, 19. Erie-Prophetstown 482, 20. Hall 520, 21. Rockford Christian Life 524.

Individual qualifiers: 3. Moore (Winnebago) 19:08, 4. Baldwin (Fieldcrest) 19:12, 5. Fenelon (Rockford Lutheran) 19:30, 6. Grady (Amboy) 19:33, 10. Jones (Woodstock Marian) 19:58, 12. Schneider (IVC) 20:06, 13. Velazquez (Rock Falls) 20:08.

Top 5 finishers: 1. Kelsey Hildreth (Byron) 18:29, 2. Kirstie Ramsey (Annawan-Wethersfield) 19:01, 3. Moore (Winnebago) 19:08, 4. Baldwin (Fieldcrest) 19:12, 5. Fenelon (Lutheran) 19:30.

Other A/L runners: 45. Popovich 21:25, 74. Hosto 22:21, 86. Langlier 22:40, 108. Boers 23:08, 140. B. Rieker 25:29, 156. Scully 32:01.

Bureau Valley runners: 52. Weidner 21:31, 67. Johnson 21:56, 82. Williams 22:32, 84. Arnadottir 22:35.1, 85. Riggen 22:35.2, 114. Francis 23:32, 126. Sierens 24:06

Princeton runners: 17. Mead 20:22.

Comments

More News

Comments

National Video