Fair
58°FFairFull Forecast

Football

Published: Monday, Nov. 11, 2013 1:45 p.m. CDT

IHSA Football Pairings

CLASS 1A

Second-round results

• No. 1 Stockton 34, No. 5 Galena 28

• No. 6 Lena-Winslow 48, No. 7 Aquin 20

• No. 1 Ottawa Marquette 27, No. 4 Abingdon 12

• No. 6 Leo 31, No. 2 Stark County 20

• No. 1 Tri-Valley 23, No. 9 Argenta-Oreana 7

• No. 4 Casey-Westfield 6, No. 5 Carrollton 0

• No. 2 Maroa-Forsyth 24, No. 10 Arthur-Lovington 19

• No. 3 Camp Point Central 41, No. 6 Brown County 0

Quarterfinal pairings

• No. 6 Lena-Winslow (8-3) at No. 1 Stockton (11-0)

• No. 1 Ottawa Marquette (11-0) at No. 6 Chicago Leo (9-2)

• No. 4 Casey-Westfield (11-0) at No. 1 Tri-Valley (11-0)

• No. 3 Camp Point Central (11-0) at No. 2 Maroa-Forsyth (11-0)

CLASS 2A

Second-round results

• No. 5 Newman 35, No. 1 Eastland-Pearl City 12

• No. 7 Momence 21 at No. 6 Hall 13

• No. 5 Mercer County 26, No. 1 Rockridge 20, 2OT

• No. 2 Farmington 22, No. 3 Elmwood-Brimfield 12

• No. 1 Cerro Gordo 37, No. 5 Athens 13

• No. 2 Auburn 49, No. 3 Carlinville 19

• No. 8 Staunton 19, No. 4 Carlyle14

• No. 3 Gillespie 28, No. 7 Carmi-White County 12

Quarterfinal pairings

• No. 5 Newman (10-1) at No. 7 Momence (8-3)

• No. 2 Farmington (10-1) at No. 5 Mercer County (10-1)

• No. 2 Auburn (9-2) at No. 1 Cerro Gordo (11-0)

• No. 8 Staunton (7-4) at No. 3 Gillespie (10-1)

CLASS 3A

Second-round results

• No. 1 Winnebago 27, No. 8 Kankakee McNamara 12

• No. 5 Stillman Valley 24, No. 4 Erie-Prophetstown 14

• No. 10 Aurora Christian 49, No. 15 Oregon 20

• No. 6 Seneca 46, No. 14 Robeson 6

• No. 1 Williamsville 45, No. 4 Tolono Unity 7

• No. 3 St. Joseph-Ogden 35, No. 2 Monticello 0

• No. 1 Greenville 49, No. 4 Robinson 21

• No. 3 Mt. Carmel 50, No. 2 Carterville 49, OT

Quarterfinal pairings

• No. 1 Winnebago (11-0) at No. 5 Stillman Valley (9-2)

• No. 10 Aurora Christian (8-3) at No. 6 Seneca (9-2)

• No. 1 Williamsville (11-0) at No. 3 St. Joseph-Ogden (9-2)

• No. 1 Greenville (11-0) at No. 3 Mt. Carmel (10-1)

At Nesti Stadium, Spring Valley

Momence (8-3) 7 0 0 14 - 21

Hall (7-4) 0 7 0 6 - 13

M - Fulwiley 36 run (kick good), 1:50 1Q.

H - Hammonds 31 pass from Venegas (Krolak kick), 0:27.1 2Q.

M - Hamann 5 pass from Cantwell (kick good), 10:53 4Q.

H - Aimone 54 pass from Venegas (kick failed), 5:45 4Q.

M - Wendes 27 run (kick good), 1:23 4Q.

Yardsticks M H

First Downs 14 9

by rushing 9 2

by passing 5 7

by penalty 0 0

Total Yards 287 313

by rushing 25-199 32-92

by passing 115 221

Fumbles-Lost 1-0 6-2

Penalties-Yards 4-23 4-50

Punting-Average 8-37.4 7-33.1

Individual statistics

Rushing: M - Reasnove 20-130, Fulwiley 1-36 (TD), Underwood 1-1, Greenwood 1-2, Wendes 3-29 (TD), Cook 1-6. Hall - Venegas 13-40, Byczynski 1-3, Hammonds 2-4, Kerr 10-28, Merkel 2-4.

Passing: M - Cantwell 14-31-0, 115 yds (TD). Hall - Venegas, 12-24-1, 221 yards (2 TDs).

Receiving: M - Hamann 5-54 (TD, Lawer-ence 2-35, Reasnove 2-(-4), Fulwiley 1-3, Spears 1-5, Hall - Hammonds 3-20 (TD), Gaeta 3-81, Urbanski 2-14, Aimone 2-62 (TD), Byczynski 2-44.

Hall defense: Deflections - Garland 3, Briddick 2. Fumble recoveries - Case 1. Tackles - Tonozzi 15 (13 solo/2 assists), Byczynski 9 (8/1), Garland 8 (4/4), Briddick 7 (7/0), Merkel 6 (4/2), Gaeta 5 (2/3).

CLASS 4A

Second-round results

• No. 9 Phillips 31, No. 1 Evergreen Park 21

• No. 4 Geneseo 21, No. 5 Plano 0

• No. 2 Harvard 56, No. 7 King 16

• No. 6 Rockford Lutheran 27, No. 14 Rochelle 22

• No. 8 Belleville Althoff 21, No. 4 Herrin 14

• No. 2 Rochester 56, No. 6 Breese Mater Dei 28

• No. 1 Quincy Notre Dame 23, No. 4 Peotone 14

• No. 3 Alleman (8-2) 35, No. 2 Mahomet-Seymour 20

Quarterfinal pairings

• No. 4 Geneseo (10-1) at No. 9 Phillips (8-3)

• No. 2 Harvard (11-0) at No. 6 Rockford Lutheran (10-1)

• No. 2 Rochester (10-1) at No. 8 Belleville Althoff (7-4)

• No. 1 Quincy Notre Dame (10-1) at No. 3 Alleman (9-2)

CLASS 5A

Second-round results

• No. 1 Montini 40, No. 9 Woodstock Marian 7

• No. 4 Joliet Catholic 45, No. 5 Kaneland 8

• No. 2 Sycamore 33, Nazareth Academy 28

• No. 6 Lincoln-Way West 46, No. 3 Glenbard South 0

• No. 1 Sacred Heart-Griffin 55, No. 9 Glenwood 7

• No. 4 Highland 36, No. 5 Limestone 14

• No. 2 Washington 53, No. 10 Mt. Vernon 12

• No. 3 Normal U-High 35, No. 11 Jacksonville 27

Quarterfinal pairings

• No. 4 Joliet Catholic (10-1) at No. 1 Montini (11-0)

• No. 6 Lincoln-Way West (10-1) at No. 2 Sycamore (11-0)

• No. 4 Highland (11-0) at No. 1 Sacred Heart-Griffin (11-0)

• No. 3 Normal U-High (11-0) at No. 2 Washington (11-0)

CLASS 6A

• No. 1 Boylan 17 No. 9 Cary Grove 10

• No. 13 Prairie Ridge 21, No. 5 Marmion 20

• No. 2 Batavia 48, No. 10 Rolling Meadows 13

• No. 6 Lake Forest 27, No. 14 De La Salle 7

• No. 1 Richards 31, No. 4 Argo 0

• No. 2 Lincoln-Way North 38, No. 3 Rich Central 6

• No. 8 Providence 55, No. 5 Quincy 27

• No. 6 East St. Louis 38, No. 2 Normal Community 16

• No. 13 Prairie Ridge (7-4) at No. 1 Boylan (11-0)

• No. 6 Lake Forest (9-2) at No. 2 Batavia (10-1)

• No. 2 Lincoln-Way North (10-1) at No. 1 Richards (10-1)

• No. 6 East St. Louis (8-3) at No. 8 Providence (7-4)

CLASS 7A

Second-round results

• No. 1 Lake Zurich 20, No. 8 Hononegah 0

• No. 5 Wheaton North at No. 4 Fenwick

• No. 2 Schaumburg 42, No. 10 St. Patrick 24

• No. 3 Glenbard West 34, No. 11 Conant 7

• No. 8 Downers Grove North 10, No. 5 Wheaton Warrenville South 7

• No. 2 Chicago Mt. Carmel 20, No. 3 St. Rita 15

• No. 1 Edwardsville 42, No. 5 Bradley-Bourbonnais 0

• No. 3 Lincoln-Way East 57, No. 7 Oswego East 40

Quarterfinal pairings

• No. 1 Lake Zurich (10-1) at No. 5 Wheaton North (9-2)

• No. 3 Glenbard West (10-1) at No. 2 Schaumburg (10-1)

• No. 2 Mt. Carmel (10-1) at No. 8 Downers Grove North (7-4)

• No. 3 Lincoln-Way East (9-2) at No. 1 Edwardsville (11-0)

CLASS 8A

Second-round results

• No. 1 Loyola 24, No. 9 Niles Notre Dame 0

• No. 5 Maine South 34, No. 4 Oak Park-River Forest 21

• No. 2 Barrington 21, No. 10 Gurnee Warren 13

• No. 6 Stevenson 20, No. 3 Glenbard North 16

• No. 8 Marist 21, No. 1 Bolingbrook 7

• No. 4 Oswego 33, No. 5 Waubonsie Valley 3

• No. 7 Naperville Central 24, No. 2 Homewood-Flossmoor 21

• No. 3 Neuqua Valley 27, No. 6 Simeon 20

Quarterfinal pairings

• No. 5 Maine South (9-2) at No. 1 Loyola (10-1)

• No. 6 Stevenson (9-2) at No. 2 Barrington (10-1)

• No. 4 Oswego (9-2) at No. 8 Marist (8-3

• No. 3 Neuqua Valley (10-1) at No. 7 Naperville Central (8-3)

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

National Video