Overcast
29°FOvercastFull Forecast

Basketball

Published: Wednesday, Nov. 20, 2013 3:05 p.m. CST • Updated: Wednesday, Nov. 20, 2013 3:07 p.m. CST

Junior high boys

At DePue

7th grade: BV North 31, DePue 10. BVN (7-4, 3-1): Shipp 12, Erickson 11. DePue: Perry 5.

8th grade: DePue 36, BV North 29. BVN (4-7, 2-2): Petros 11, Brown 8. DePue: Strong 23, Moreno 8.

High School boys

LaMoille/Ohio schedule

11/25-29 @ AFC Tournament TBA

12/03 vs. Woodland 7:30 p.m.

12/06 vs. Earlville-Leland 7 p.m.

12/07 vs. LaSalette Academy 6 p.m.

12/10 @ Henry 7:30 p.m.

12/13 @ Somonauk 7 p.m.

12/19 @ Annawan 7:30 p.m.

12/20 @ Kirkland 7 p.m.

12/26-30 @ Marseille Tournament TBA

1/07 vs. AFC @ Ohio 7 p.m.

1/10 vs. Indian Creek 7 p.m.

1/14 @ DePue 7:30 p.m.

1/17 @ HBR 7 p.m.

1/21 vs. Newark 7 p.m.

2/03-07 Little 10 Varsity Tournament TBA

2/11 @ Earlville-Leland 7 p.m.

2/14 @ Serena 7 p.m.

2/21 vs. Paw Paw 7 p.m.

2/24 @ Regionals TBA

High school girls

Princeton Holiday Tournament

Blue Pool: Stark County 1-0, LaMoile/Ohio 1-0, Midland 1-1, Princeton 0-2, White Pool: Putnam County 2-0, Henry 1-0, Bureau Valley 0-1, Streator 0-2.

Monday: Henry 38, Streator 34

PC 49, BV 35

Midland 47, Princeton 31

Tuesday: Putnam County 65, Streator 21

Stark County 73, Midland 30

LaMoille/Ohio 61, Princeton 29

Thursday: Bureau Valley vs. Henry at 5 p.m., LaMoille/Ohio vs. Midland, 6:30 p.m., Princeton vs. Stark County at 8 p.m.

Friday: Putnam County vs. Henry, 5 p.m., Streator vs. Bureau Valley, 6:30 p.m., Stark County vs. LaMoille, 8 p.m.

Saturday: 4th Blue vs. 4th White, 3 p.m. (7th place), 3rd Blue vs. 3rd White, 4:30 p.m. (5th place), 2nd Blue vs. 2nd White, 6 p.m. (3rd place), 1st Blue vs. 1st White, 7 p.m. (title).

Streator 7 5 8 14 - 34

Henry 8 1 10 19 - 38

Henry (1-0): Cluskey 16, Wright 13. Streator 12.

Bureau Valley 2 6 15 12 - 35

Putnam County 14 9 16 11 - 49

BV: Bickett 1 0-0 2, Arnadotir 0 0-0 0, Bornsheuer 3 3-5 9, V. Reuter 3 0-0 6, DeVenney 1 (1) 0-0 3, Bennett 1 2-6 4, S. Reuter 0 0-0 0, Kepner 2 (1) 0-0 5, Petros 2 2-5 6. Totals: 13 (2) 7-16 35. Fouls: 17.

PC: Rehn 2 2-5 6, Gonet 2 (1) 0-0 5, Pavolich 6 (2) 0-1 14, Pettit 1 0-0 2, Wilson 7 0-0 14 Warren 0 0-1 0, A. Voss 0 1-3 1, V. Voss 1 1-2 3. Totals: 21 (3) 4-12 49. Fouls: 19 (V. Voss).

Midland 9 15 10 12 - 46

Princeton 6 8 1 0 7 - 31

Midland: Foster 9, Bessler 3 3-5 9, Corbol 1 0-0 2, Russell 8 3-6 19, Toepper 3 1-3 7, Totals: 17 (1) 11-22 46. Fouls: 19.

PHS: Barajas 1 1-2 3, Farrell 1 0-2 2, VanDenBussche 0 2-2 2, Strom 1 0-0 2, Frank 0 0-0 0, Clark 6 (1) 2-4 15, Hendrickson 0 0-0 0, Sims 0 0-0 0, Schmidt 0 2-4 2, Hughes 1 3-4 5. Totals: 10 (1) 10-18 31. Fouls: 20 (Schmidt 5).

L/O   11 15 19 16 - 61

Princeton     6 7 11 5 - 29

L/O (1-0) - Browning 7-18 (2-5) 1-3 17, Geuther 5-9 2-7 12, V. Martinez 5-12 1-3 11, Bennett 3-6 (0-2) 0-0 6, S. Martinez 2-7 4-4 8, Hughes 1-8 0-2 2, Graham 1-4 0-2 2, Kahly 1-1 0-0 2, Schrader 0-4 1-5 1, Conners 0-0 0-0 0. Totals: 25-69 (2-7) 9-26 61. Rebounds: 57 (V. Martinez 17, Geuther 16). Turnovers: 20.

PHS (0-2) - Farrell 3-12 2-5 8, Clark 2-8 (0-3) 2-4 6, Hughes 1-5 4-6 6, Strom 2-15 (1-5) 0-0 5, Rhodes 1-4 2-4 4, Sims 0-3 0-0 0, Hendrickson 0-1 0-0 0, VanDenBussche 0-1 0-0 0, Frank 0-0 0-0 0. Totals: 9-49 (1-8) 10-19 29. Rebounds: 33 (Clark 9). Turnovers: 27.

Streator 4 7 2 8 - 21

Putnam County 18 25 15 7 - 65

PC: Rehn 2 2-2 6, Gonet 2 (1) 5-6 10, Pavolich 6 (1) 8-11 21, Pettit 3 0-0 6, Wilson 0 0-1 0, Warren 2 0-0 4, A. Voss 2 1-4 5, V. Voss 2 1-1 5, Haage 0 1-2 1, M. Voss 2 0-0 4. Totals: 22 (2) 18-29 65. Fouls: 19.

Oregon Tip-Off Tournament

Pool A: Fulton, Rockford Lutheran, Polo. Pool B: Hall vs. Prophetstown, Rockford Christian. Pool C: Amboy, Oregon, Ottawa Marquette. Pool D: Mendota, Milledgeville, Pecatonica

Thursday: At Blackhawk Center - Lutheran vs. Polo, 5:45 p.m., Amboy vs. Ottawa Marquette, 7:15 p.m. At Oregon High School. Prophetstown vs. Rockford Christian, 5:45 p.m., Milledgeville vs. Pecatonica, 7:15 p.m.

Friday: At Blackhawk Center - Polo vs. Fulton, 5:45 p.m., Oregon vs. Ottawa Marquette, 7:15 p.m. At Oregon High School - Rockford Christian vs. Hall, 5:45 p.m., Mendota vs. Pecatonica, 7:15 p.m.

Saturday’s games

• Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 11 a.m.

• Pool C 3rd vs. Pool D 3rd, 11 a.m.

• Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 12:30

• Pool C 2nd vs. Pool D 2nd, 12:30

• Pool A 1st vs. Pool B 1st, 2

• Pool C 1st vs. Pool D 1st, 2

• 11th place, 4

• 9th place, 4

• 7th place, 5:30

• 5th place, 5:30

• 3rd place, 7

• Championship 7

At Pontiac

Bradley-Bourbonnais 67, Ottawa 43

Pontiac 71, L-P 44

Brimfield Turkey Tournament

Friday: Princeville vs. Kewanee, 5 p.m., St. Bede vs. LeRoy, 6:30 p.m., Wethersfield vs. Brimfield, 8 p.m.

Saturday: Wethersfield vs. Kewanee, 5 p.m., LeRoy vs. Princeville, 6:30 p.m., Brimfield vs. St. Bede, 8 p.m.

Nov. 27: Brimfield vs. LeRoy, 5 p.m., Princeville vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Kewanee vs. St. Bede, 8 p.m.

Nov. 29: Kewanee vs. LeRoy, 5 p.m., St. Bede vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Princeville vs. Brimfield, 8 p.m.

Nov. 30: St. Bede vs. Princeville, 12:30 p.m., LeRoy vs. Wethersfield, 2 p.m., vs. Brimfield vs. Kewanee, 3:30 p.m.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

National Video