Mostly Cloudy
31°FMostly CloudyFull Forecast

Football

Published: Monday, Nov. 18, 2013 2:31 p.m. CST • Updated: Monday, Nov. 18, 2013 2:32 p.m. CST

(Continued from Page 1)

IHSA PLAYOFFS

CLASS 1A

Saturday’s quarterfinals

• No. 6 Lena-Winslow 24, No. 1 Stockton 12

• No. 6 Leo 32, No. 1 Ottawa Marquette 27

• No. 1 Tri-Valley 48, No. 4 Casey-Westfiled 27

• No. 2 Maroa-Forsyth 22, No. 3 Camp Point Central 7

Semifinal pairings

• No. 6 Leo (10-2) at No. 6 Lena-Winslow (9-3)

• No. 2 Maroa-Forsyth (12-0) at No. 1 Tri-Valley (12-0)

CLASS 2A Saturday’s quarterfinals

• No. 5 Newman 34 No. 7 Momence 33

• No. 5 Mercer County 41, No. 2 Farmington 0

• No. 2 Auburn 21, No. 1 Cerro Gordo 12

• No. 8 Staunton 30, No. 3 Gillespie 14

Semifinal pairings

• No. 5 Mercer County (11-1) at No. 5 Newman (11-1)

• No. 2 Auburn (10-2) at No. 8 Staunton (8-4)

CLASS 3A

Saturday’s quarterfinals

• No. 5 Stillman Valley 34, No. 1 Winnebago 20

• No. 10 Aurora Christian 36, No. 6 Seneca 27

• No. 3 St. Joseph-Ogden 38, No. 1 Williamsville 26

• No. 1 Greenville 71, No. 3 Mt. Carmel 70

Semifinal pairings

• No. 5 Stillman Valley (10-2) at No. 10 Aurora Christian (9-3)

• No. 3 St. Joseph-Ogden (10-2) at No. 1 Greenville (12-0)

CLASS 4A

Saturday’s quarterfinals

• No. 4 Geneseo 41, No. 9 Phillips8

• No. 6 Rockford Lutheran 28, No. 2 Harvard 24

• No. 2 Rochester 50, No. 8 Belleville Althoff 21

• No. 3 Alleman 31, No. 1 Quincy Notre Dame 13

Semifinal pairings

• No. 6 Rockford Lutheran (11-1) at No. 4 Geneseo (11-1)

• No. 3 Alleman (10-2) at No. 2 Rochester (11-1)

CLASS 5A

Saturday’s quarterfinals

• No. 1 Montini 22, No. 4 Joliet Catholic 21

• No. 2 Sycamore 21, No. 6 Lincoln-Way West 14

• No. 1 Sacred Heart-Griffin 48, No. 4 Highland 8

• No. 2 Washington 41, No. 3 Normal U-High 7

Semifinal pairings

• No. 2 Sycamore (12-0) at No. 1 Montini (12-0)

• No. 2 Washington (12-0) at No. 1 Sacred Heart-Griffin (12-0)

CLASS 6A

Saturday’s quarterfinals

• No. 1 Boylan 21, No. 13 Prairie Ridge 17

• No. 2 Batavia 19, No. 6 Lake Forest 14

• No. 1 Richards 12, No. 2 Lincoln-Way North 6, OT

• No. 6 East St. Louis 27, No. 8 Providence 26

Semifinal pairings

• No. 2 Batavia (11-1) at No. 1 Boylan (12-0)

• No. 1 Richards (11-1) at No. 6 East St. Louis (9-3)

CLASS 7A

Saturday’s quarterfinals

• No. 1 Lake Zurich 16, No. 5 Wheaton North 6

• No. 3 Glenbard West 42, No. 2 Schaumburg 21

• No. 2 Chicago Mt. Carmel 7, No. 8 Downers Grove North 0

• No. 1 Edwardsville 21, No. 3 Lincoln-Way East 14

Semifinal pairings

• No. 2 Chicago Mt. Carmel (11-1) at No. 1 Edwardsville (12-0)

• No. 1 Lake Zurich (11-1) at No. 3 Glenbard West (11-1)

CLASS 8A

Saturday’s quarterfinals

• No. 1 Loyola 35, No. 5 Maine South 0

• No. 6 Stevenson 14, No. 2 Barrington (0

• No. 8 Marist 21, No. 4 Oswego 7

• No. 7 Naperville Central 47, No. 3 Neuqua Valley 8

Semifinal pairings

• No. 1 Loyola (11-1) at No. 6 Stevenson (10-2)

• No. 8 Marist (9-3) at No. 7 Naperville Central (9-3)

Previous Page|1|2|Next Page

More News

National Video