Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
Scoreboard

Basketball

Junior high boys

At Walnut

7th grade: BV North 35, Ladd 14. BVN (8-5, 4-1): Shipp 5, Erickson 12. Ladd: Ripka 6.

8th grade: BV North 42, Ladd 24. BVN (5-8, 3-2): Petros 12, Brown 9, Monier 8. Ladd Cissel 15.

At DePue

7th grade: Sterling St. Marys 32, BV North 30. BVN (7-5): Shipp 12, Erickson 10.

8th grade: St. Marys 44, BV North 24. BVN (4-8): Petros 6, Baker 7.

At Streator

7th grade: Streator 19, Princeton Logan 10. Logan (1-7, 0-2): Phillips 2, Dickens 2, Tatum 2, Rutledge 2, Robbins 2.

8th grade: Princeton Logan 40, Streator 17. Logan (7-1, 2-0): Nave 14, Allen 10.

Junior college

At Oglesby

Women: IVCC 65, Lincoln 52. IVCC: Rhodes 11, Porter 11, Near 10.

Men: Lincoln 74, IVCC 61. IVCC: McClary 13, Lowe 16, Johnson 12.

High school girls

Oregon tournament

Pool A: Rockford Lutheran 2-0, Polo 0-1, Fulton 0-1. Pool B: Prophetstown 2-0, Rockford Christian 0-1, Hall 0-1. Pool C: Oregon 1-0, Ottawa Marquette 0-1, Amboy 1-1. Pool D: Mendota 1-0, Pecatonica 1-0, Milledgeville 0-2 (Standings do not reflect Friday’s results).

Wednesday: Lutheran 55, Fulton 30

Oregon 57, Amboy 21

Prophetstown 72, Hall 43

Mendota 50, Milledgeville 25

Thursday: Lutheran 60, Polo 13

Amboy 41, Ottawa Marquette 28

Prophetstown 46, Rockford Christian 36

Pecatonica 44, Milledgeville 33

Friday: Polo vs. Fulton, Oregon vs. Ottawa Marquette, Rockford Christian vs. Hall, Mendota vs. Pecatonica.

Saturday: Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 11 a.m., Pool C 3rd vs. Pool D 3rd, 11 a.m., Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 12:30 p.m., Pool C 2nd vs. Pool D 2nd, 12:30 p.m., Pool A 1st vs. Pool B 1st, 2 p.m. Pool C 1st vs. Pool D 1st, 2 p.m. 11th place, 4 p.m. 9th place, 4 p.m.;7th place, 5:30 p.m. 5th place, 5:30 p.m. 3rd place, 7 p.m. Championship, 7 p.m.

Princeton Holiday Tournament

Blue Pool: Stark County 2-0, LaMoile/Ohio 2-0, Midland 1-2, Princeton 0-3. White Pool: Putnam County 2-0, Bureau Valley 1-1, Heny 1-1, Streator 0-2. (Standings do not reflect Friday’s results).

Thursday: BV 50, Henry 34

LaMoille Ohio 49, Midland 24

Stark County 61, Princeton 35

Friday: Putnam County 59, Henry 18

Bureau Valley 52, Streator 36

Stark County 62, LaMoille 34

Saturday: 7th place - Princeton 49, Streator 42

5th place - Midland vs. Henry, 4:30 p.m.

3rd place - L/O vs. BV, 6 p.m.

Title - Stark County vs. PC, 7:30 p.m.

Henry (1-1) 2 9 13 10 - 34

Bureau Valley (1-1) 7 19 15 9 - 50

Henry (1-1): Cluskey 6-10 (1-2) 2-5 15, Wright 2-10 (1-8) 8-10 13, Beall 0-2 3-4 3, Crew 1-5 (1-1) 0-0 3, Grieder 0-5 0-0 0, Wier 0-5 0-00, Anderson 0-3 0-0 0, Downey 0-0 0-0 0. Totals: 9-40 (3-11) 13-21 34. Rebounds: 20 (Crew 4). Turnovers: 26.

Bureau Valley (1-1): Bornsheuer 6-11 1-2 13, Bickett 4-9 1-3 9, Bennett 3-6 2-2 8, Kepner 3-7 (0-3) 1-3 7, Arnadottir 2-6 1-3 5, Petros 1-5 2-3 4, Kaiser 1-1 0-0 2, S. Reuter 1-5 (0-2) 0-0 2, V. Reuter 0-6 (0-1) 0-00, DeVenney 0-5 0-0 0, Zemke 0-2 0-0 0, Lally 0-0 0-0 0, Williams 0-0 0-0 0. Totals: 21-63 (0-6) 8-16 50. Rebounds: 48 (Bornsheuer 12). Turnovers: 21.

LaMoille/Ohio 10 0 4 6 - 24

Midland 6 16 12 15 - 49

Midland (1-2): Corbel 2-13 (0-3) 4-6 8, Russell 3-11 (0-2)1-1 7, Toepper 2-9 1-3 5, Bessler 1-3 2-2 4, Bogner 0-3 0-0 0, Kovach 0-1 0-00, Strong 0-1 0-0 0, Miller 0-0 0-0 0. Totals: 8-41 (0-5) 8-12 24. Rebounds: 28 (Bessler 10). Turnovers: 26.

LaMoille-Ohio (2-0): Browning 9-20 (1-3) 0-1 19, Bennett 3-7 1-3 7, Hughes 2-7 2-2 6, V. Martinez 2-14 2-4 6, Geuther 2-4 1-7 5, Schrader 0-4 3-8 3, Kahly 1-1 0-1 2, S. Martinez 0-5 (0-1) 1-2 1, Conners 0-00-0 0. Totals: 19-62 (1-4) 10-28 49. Rebounds: 43 (V. Martinez 17). Turnovers: 20.

Princeton 9 5 7 14 - 35

Stark County 19 9 18 15 - 61

Stark County (2-0): Paxson 7-13 (1-2) 2-2 17, Hippen 3-8 (3-7) 0-0 9, Masterson 2-5 5-5 9, Magnussen 4-7 (0-1) 0-0 8, Carlton 3-6 0-0 6, Vanwassenhove 2-3 0-0 4, Molln 1-6 (0-1) 2-2 4, Phillips 0-6 (0-5) 2-2 2, West 0-1 0-0 0. Totals: 22-55 (4-16) 11-11 61. Rebounds: 38 (Carlton 9). Turnovers: 15.

Princeton (0-3): Clark 5-15 (1-1) 0-5 11, Mead 4-10 (0-1)2-4 10, Storm 2-10 (1-4) 1-2 6, Barajas 1-3 2-2 4, Schmidt 0-2 2-4 2, Sims 0-0 1-2 1, Farrell 0-7 1-2 1, Hughes 0-2 0-0 0, Frank 0-2 0-0 0, Hendrickson 0-00-0 0, VanDenBussche 0-0 0-0 0. Totals: 12-51 (2-6) 9-21 35. Rebounds: 27 (Clark 13). Turnovers: 21.

Brimfield Turkey Tournament

Standings: Kewanee 2-0, LeRoy 2-0, Brimfield 2-0, Princeviille 0-2, St. Bede 0-2, Wethersfield 0-2.

Friday: Kewanee 65, Princeville 21

LeRoy 39, St. Bede 43. SB: Sickley 17, Mauck 9.

Brimfield 77, Wethersfield 29

Saturday: Kewanee 49, Wethersfield 42

LeRoy 60, Princeville 36

Brimfield 57, St. Bede 33. SB (0-2): Sickley 9

Wednesday: Brimfield vs. LeRoy, 5 p.m., Princeville vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Kewanee vs. St. Bede, 8 p.m.

Friday: Kewanee vs. LeRoy, 5 p.m., St. Bede vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Princeville vs. Brimfield, 8 p.m.

Nov. 30: St. Bede vs. Princeville, 12:30 p.m., LeRoy vs. Wethersfield, 2 p.m., vs. Brimfield vs, Kewanee, 3:30 p.m.

High School Boys

Oregon tournament

Pool A: Oregon, West Carroll, Kewanee Pool B: Rockford Christian, DeKalb JV-Guilford FS; Newman. Pool C: Byron, Hinckley-Big Rock, St. Bede Pool D: Genoa-Kingston, Christian Life, Morrison

Monday: Blackhawk Center - Byron vs. Hinckley-Big Rock, 5:45 p.m.; Oregon vs. West Carroll, 7:15 p.m., Oregon High School - Genoa-Kingston vs. Morrison, 5:45 p.m.; Rockford Christian vs. Newman, 7:15 p.m.

Wednesday: Blackhawk Center - Christian Life vs. Morrison, 5:45 p.m., Oregon vs. Kewanee, 7:15 p.m. Oregon High School - Hinckley-Big Rock vs. St. Bede, 5:45, Newman vs. DeKalb JV, 7:15 p.m.

Friday: Blackhawk Center - Kewanee vs. West Carroll, 5:45 p.m., Christian Life vs. Genoa-Kingston, 7:15 p.m. Oregon High School - Rockford Christian Life vs. DeKalb JV, 5:45 p.m.; St. Bede vs. Byron, 7:15 p.m.

Nov. 30: Games TBD

AFC tournament

Monday: Polo vs. Hiawatha, 6; Amboy vs. AFC, 7:30 p.m.

Tuesday: Polo vs. LaMoille-Ohio, 6; AFC vs. Hiawatha, 7:30 p.m.

Wednesday: LaMoille-Ohio vs. Hiawatha, 6; Polo vs. Amboy, 7:30 p.m.

Friday: Amboy vs. Hiawatha, 6; AFC vs. LaMoille-Ohio, 7:30 p.m.

Nov. 30: Amboy vs. LaMoille-Ohio, 6; Polo vs. AFC, 7:30 p.m.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Monday: Putnam County vs. Midland, 5:30 p.m.; Bureau Valley vs. Annawan, 7 p.m.; Wethersfield vs. Elmwood, 8:30 p.m.

Tuesday: Annawan vs. PC, 5:30 p.m.; Midland vs. Elmwood, 7 p.m.; BV vs. Wethersfield, 8:30 p.m.

Wednesday: Midland vs. BV, 5:30 p.m., PC vs. Elmwood, 7 p.m.; Annawan vs. Wethersfield, 8:30 p.m.

Friday: Annawan vs. Midland, 5:30 p.m.; Elmwood vs. Bureau Valley, 7 p.m.; Wethersfield vs. Putnam County, 8:30 p.m.

Nov. 30: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m.; Wethersfield vs. Midland, 7 p.m.; PC vs. BV, 8:30 p.m.

Orion tournament

Monday: Sherrard vs. Dixon, 5:30, Erie vs. Mercer County, 7, Orion vs. Fulton, 8:30

Tuesday: Princeton vs. Fulton, 5:30, Erie vs. Monmouth-Roseville, 7, Sherrard vs. Mercer County, 8:30.

Wednesday: Princeton vs. Monmouth-Roseville, 5:30 p.m., Orion vs. Dixon, 7 p.m.

Friday: Princeton vs. Dixon, 4 p.m., Erie vs. Fulton, 5:30 p.m., Sherrard vs. Monmouth-Roseville, 7 p.m., Orion vs. Mercer County, 8:30 p.m.

Nov. 30: Erie vs. Dixon, 4, Sherrard vs. Fulton, 5:30 p.m., Princeton vs. Mercer County, 7 p.m., Orion vs. Monmouth-Roseville, 8:30 p.m.

Loading more