Overcast
38°FOvercastFull Forecast

Basketball

Published: Friday, Nov. 22, 2013 2:17 p.m. CST • Updated: Saturday, Nov. 23, 2013 5:35 p.m. CST

(Continued from Page 2)

Junior high boys

At Walnut

7th grade: BV North 35, Ladd 14. BVN (8-5, 4-1): Shipp 5, Erickson 12. Ladd: Ripka 6.

8th grade: BV North 42, Ladd 24. BVN (5-8, 3-2): Petros 12, Brown 9, Monier 8. Ladd Cissel 15.

At DePue

7th grade: Sterling St. Marys 32, BV North 30. BVN (7-5): Shipp 12, Erickson 10.

8th grade: St. Marys 44, BV North 24. BVN (4-8): Petros 6, Baker 7.

At Streator

7th grade: Streator 19, Princeton Logan 10. Logan (1-7, 0-2): Phillips 2, Dickens 2, Tatum 2, Rutledge 2, Robbins 2.

8th grade: Princeton Logan 40, Streator 17. Logan (7-1, 2-0): Nave 14, Allen 10.

Junior college

At Oglesby

Women: IVCC 65, Lincoln 52. IVCC: Rhodes 11, Porter 11, Near 10.

Men: Lincoln 74, IVCC 61. IVCC: McClary 13, Lowe 16, Johnson 12.

High school girls

Oregon tournament

Pool A: Rockford Lutheran 2-0, Polo 0-1, Fulton 0-1. Pool B: Prophetstown 2-0, Rockford Christian 0-1, Hall 0-1. Pool C: Oregon 1-0, Ottawa Marquette 0-1, Amboy 1-1. Pool D: Mendota 1-0, Pecatonica 1-0, Milledgeville 0-2 (Standings do not reflect Friday’s results).

Wednesday: Lutheran 55, Fulton 30

Oregon 57, Amboy 21

Prophetstown 72, Hall 43

Mendota 50, Milledgeville 25

Thursday: Lutheran 60, Polo 13

Amboy 41, Ottawa Marquette 28

Prophetstown 46, Rockford Christian 36

Pecatonica 44, Milledgeville 33

Friday: Polo vs. Fulton, Oregon vs. Ottawa Marquette, Rockford Christian vs. Hall, Mendota vs. Pecatonica.

Saturday: Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 11 a.m., Pool C 3rd vs. Pool D 3rd, 11 a.m., Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 12:30 p.m., Pool C 2nd vs. Pool D 2nd, 12:30 p.m., Pool A 1st vs. Pool B 1st, 2 p.m. Pool C 1st vs. Pool D 1st, 2 p.m. 11th place, 4 p.m. 9th place, 4 p.m.;7th place, 5:30 p.m. 5th place, 5:30 p.m. 3rd place, 7 p.m. Championship, 7 p.m.

Princeton Holiday Tournament

Blue Pool: Stark County 2-0, LaMoile/Ohio 2-0, Midland 1-2, Princeton 0-3. White Pool: Putnam County 2-0, Bureau Valley 1-1, Heny 1-1, Streator 0-2. (Standings do not reflect Friday’s results).

Thursday: BV 50, Henry 34

LaMoille Ohio 49, Midland 24

Stark County 61, Princeton 35

Friday: Putnam County 59, Henry 18

Bureau Valley 52, Streator 36

Stark County 62, LaMoille 34

Saturday: 7th place -  Princeton 49, Streator 42

5th place - Midland vs. Henry, 4:30 p.m.

3rd place - L/O vs. BV, 6 p.m.

Title - Stark County vs. PC, 7:30 p.m.

Henry (1-1) 2 9 13 10 - 34

Bureau Valley (1-1) 7 19 15 9 - 50

Henry (1-1): Cluskey 6-10 (1-2) 2-5 15, Wright 2-10 (1-8) 8-10 13, Beall 0-2 3-4 3, Crew 1-5 (1-1) 0-0 3, Grieder 0-5 0-0 0, Wier 0-5 0-00, Anderson 0-3 0-0 0, Downey 0-0 0-0 0. Totals: 9-40 (3-11) 13-21 34. Rebounds: 20 (Crew 4). Turnovers: 26.

Bureau Valley (1-1): Bornsheuer 6-11 1-2 13, Bickett 4-9 1-3 9, Bennett 3-6 2-2 8, Kepner 3-7 (0-3) 1-3 7, Arnadottir 2-6 1-3 5, Petros 1-5 2-3 4, Kaiser 1-1 0-0 2, S. Reuter 1-5 (0-2) 0-0 2, V. Reuter 0-6 (0-1) 0-00, DeVenney 0-5 0-0 0, Zemke 0-2 0-0 0, Lally 0-0 0-0 0, Williams 0-0 0-0 0. Totals: 21-63 (0-6) 8-16 50. Rebounds: 48 (Bornsheuer 12). Turnovers: 21.

LaMoille/Ohio 10 0 4 6 - 24

Midland 6 16 12 15 - 49

Midland (1-2): Corbel 2-13 (0-3) 4-6 8, Russell 3-11 (0-2)1-1 7, Toepper 2-9 1-3 5, Bessler 1-3 2-2 4, Bogner 0-3 0-0 0, Kovach 0-1 0-00, Strong 0-1 0-0 0, Miller 0-0 0-0 0. Totals: 8-41 (0-5) 8-12 24. Rebounds: 28 (Bessler 10). Turnovers: 26.

LaMoille-Ohio (2-0): Browning 9-20 (1-3) 0-1 19, Bennett 3-7 1-3 7, Hughes 2-7 2-2 6, V. Martinez 2-14 2-4 6, Geuther 2-4 1-7 5, Schrader 0-4 3-8 3, Kahly 1-1 0-1 2, S. Martinez 0-5 (0-1) 1-2 1, Conners 0-00-0 0. Totals: 19-62 (1-4) 10-28 49. Rebounds: 43 (V. Martinez 17). Turnovers: 20.

Princeton 9 5 7 14 - 35

Stark County 19 9 18 15 - 61

Stark County (2-0): Paxson 7-13 (1-2) 2-2 17, Hippen 3-8 (3-7) 0-0 9, Masterson 2-5 5-5 9, Magnussen 4-7 (0-1) 0-0 8, Carlton 3-6 0-0 6, Vanwassenhove 2-3 0-0 4, Molln 1-6 (0-1) 2-2 4, Phillips 0-6 (0-5) 2-2 2, West 0-1 0-0 0. Totals: 22-55 (4-16) 11-11 61. Rebounds: 38 (Carlton 9). Turnovers: 15.

Princeton (0-3): Clark 5-15 (1-1) 0-5 11, Mead 4-10 (0-1)2-4 10, Storm 2-10 (1-4) 1-2 6, Barajas 1-3 2-2 4, Schmidt 0-2 2-4 2, Sims 0-0 1-2 1, Farrell 0-7 1-2 1, Hughes 0-2 0-0 0, Frank 0-2 0-0 0, Hendrickson 0-00-0 0, VanDenBussche 0-0 0-0 0. Totals: 12-51 (2-6) 9-21 35. Rebounds: 27 (Clark 13). Turnovers: 21.

Brimfield Turkey Tournament

Standings: Kewanee 2-0, LeRoy 2-0, Brimfield 2-0, Princeviille 0-2, St. Bede 0-2, Wethersfield 0-2.

Friday: Kewanee 65, Princeville 21

LeRoy 39, St. Bede 43. SB: Sickley 17, Mauck 9.

Brimfield 77, Wethersfield 29

Saturday: Kewanee 49, Wethersfield 42

LeRoy 60, Princeville 36

Brimfield 57, St. Bede 33. SB (0-2): Sickley 9

Wednesday: Brimfield vs. LeRoy, 5 p.m., Princeville vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Kewanee vs. St. Bede, 8 p.m.

Friday: Kewanee vs. LeRoy, 5 p.m., St. Bede vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Princeville vs. Brimfield, 8 p.m.

Nov. 30: St. Bede vs. Princeville, 12:30 p.m., LeRoy vs. Wethersfield, 2 p.m., vs. Brimfield vs, Kewanee, 3:30 p.m.

High School Boys

Oregon tournament

Pool A: Oregon, West Carroll, Kewanee Pool B: Rockford Christian, DeKalb JV-Guilford FS; Newman. Pool C: Byron, Hinckley-Big Rock, St. Bede Pool D: Genoa-Kingston, Christian Life, Morrison

Monday: Blackhawk Center - Byron vs. Hinckley-Big Rock, 5:45 p.m.; Oregon vs. West Carroll, 7:15 p.m., Oregon High School - Genoa-Kingston vs. Morrison, 5:45 p.m.; Rockford Christian vs. Newman, 7:15 p.m.

Wednesday: Blackhawk Center - Christian Life vs. Morrison, 5:45 p.m., Oregon vs. Kewanee, 7:15 p.m. Oregon High School - Hinckley-Big Rock vs. St. Bede, 5:45, Newman vs. DeKalb JV, 7:15 p.m.

Friday: Blackhawk Center - Kewanee vs. West Carroll, 5:45 p.m., Christian Life vs. Genoa-Kingston, 7:15 p.m. Oregon High School - Rockford Christian Life vs. DeKalb JV, 5:45 p.m.; St. Bede vs. Byron, 7:15 p.m.

Nov. 30: Games TBD

AFC tournament

Monday: Polo vs. Hiawatha, 6; Amboy vs. AFC, 7:30 p.m.

Tuesday: Polo vs. LaMoille-Ohio, 6; AFC vs. Hiawatha, 7:30 p.m.

Wednesday: LaMoille-Ohio vs. Hiawatha, 6; Polo vs. Amboy, 7:30 p.m.

Friday: Amboy vs. Hiawatha, 6; AFC vs. LaMoille-Ohio, 7:30 p.m.

Nov. 30: Amboy vs. LaMoille-Ohio, 6; Polo vs. AFC, 7:30 p.m.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Monday: Putnam County vs. Midland, 5:30 p.m.; Bureau Valley vs. Annawan, 7 p.m.; Wethersfield vs. Elmwood, 8:30 p.m.

Tuesday: Annawan vs. PC, 5:30 p.m.; Midland vs. Elmwood, 7 p.m.; BV vs. Wethersfield, 8:30 p.m.

Wednesday: Midland vs. BV, 5:30 p.m., PC vs. Elmwood, 7 p.m.; Annawan vs. Wethersfield, 8:30 p.m.

Friday: Annawan vs. Midland, 5:30 p.m.; Elmwood vs. Bureau Valley, 7 p.m.; Wethersfield vs. Putnam County, 8:30 p.m.

Nov. 30: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m.; Wethersfield vs. Midland, 7 p.m.; PC vs. BV, 8:30 p.m.

Orion tournament

Monday: Sherrard vs. Dixon, 5:30, Erie vs. Mercer County, 7, Orion vs. Fulton, 8:30

Tuesday: Princeton vs. Fulton, 5:30, Erie vs. Monmouth-Roseville, 7, Sherrard vs. Mercer County, 8:30.

Wednesday: Princeton vs. Monmouth-Roseville, 5:30 p.m., Orion vs. Dixon, 7 p.m.

Friday: Princeton vs. Dixon, 4 p.m., Erie vs. Fulton, 5:30 p.m., Sherrard vs. Monmouth-Roseville, 7 p.m., Orion vs. Mercer County, 8:30 p.m.

Nov. 30: Erie vs. Dixon, 4, Sherrard vs. Fulton, 5:30 p.m., Princeton vs. Mercer County, 7 p.m., Orion vs. Monmouth-Roseville, 8:30 p.m.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

National Video