Fair
72°FFairFull Forecast

Basketball

Published: Monday, Nov. 25, 2013 3:34 p.m. CDT • Updated: Monday, Nov. 25, 2013 3:36 p.m. CDT

(Continued from Page 2)

Junior college women

At East Peoria

ICC 92, IVCC 35. IVCC: Rhodes 7.

High school girls

Princeton Holiday Tournament

Blue Pool: Stark County 3-0, LaMoille/Ohio 2-1, Midland 1-2, Princeton 0-3. White Pool: Putnam County 3-0, Bureau Valley 2-1, Henry 2-1, Streator 0-3.

Friday: Putnam County 59, Henry 18

Bureau Valley 52, Streator 36

Stark County 62, LaMoille 34

Saturday: 7th place -  Princeton 49, Streator 42

5th place - Henry 35, Midland 22

3rd place - Bureau Valley 46, LaMoille/Ohio 31

Title - Putnam County 54, Stark County 52. PC: Pavolich 18, Gonet 15, Rehn 8. Stark: Paxson 19, Phillips 13.

Streator 0 12 16 8 - 36

Bureau Valley 12 11 12 17 - 52

BV (2-1): Bickett 6 0-1 12, Arnadottir 3 0-2 6, Bornsheuer 3 3-4 9, Kaiser 0 0-0 0, V. Reuter 2 1-2 5, DeVenney 0 0-0 0, Bennett 3 3-6 9, S. Reuter 0 0-0 0, Kepner 2 4-6 8, Zemke 0 0-0 0, Petros 1 1-3 3. Totals: 20 12-24 52.

Streator 11 7 11 13 - 42

Princeton 5 13 15 16 - 49

Princeton (1-3): Barajas 5 1-5 11, Farrell 1 1-4 3, VanDenBussche 0 0-0 0, Strom 6 (1) 0-0 13, Sims 1 2-2 4, Mead 1 1-2 3, Schmidt 2 0-0 2, Hughes 1 5-6 7, Clark 2 0-0 4. Totals: 12-51 (2-6) 9-21 35. Rebounds: 27 (Clark 13). Turnovers: 21.

LaMoille/Ohio 6 4 11 1 - 31

Bureau Valley 14 10 16 6 - 46

L/O (2-2): Browning 4 6-7 14, Hughes 0 5-8 5, Kahly 1 0-0 2, V. Martinez 2 0-1 4, Schrader 0 0-0 0, S. Martinez 0 0-0 0, Bennett 2 0-0 4, Geuther 1 0-0 2. Totals: 10 10-16 31. Fouls: 15.

BV (3-1): Bickett 2 0-0 4, Arnadottir 3 1-3 7, Williams 0 0-0 0, Bornsheuer 1 2-6 4, Kaiser 0 0-0 0, V. Reuter 1 1-2 3, DeVenney 1 0-0 2, Bennett 3 1-2 7, S. Reuter 0 0-0 0, Kepner 6 2-3 14, Zemke 0 0-0 0, Petros 2 1-1 5. Totals: 19 8-17 46. Fouls: 18 (Arnadotir 5).

Brimfield Turkey Tournament

Standings: Kewanee 2-0, LeRoy 2-0, Brimfield 2-0, Princeviille 0-2, St. Bede 0-2, Wethersfield 0-2.

Friday: Kewanee 65, Princeville 21

LeRoy 39, St. Bede 43. SB: Sickley 17, Mauck 9.

Brimfield 77, Wethersfield 29

Saturday: Kewanee 49, Wethersfield 42

LeRoy 60, Princeville 36

Brimfield 57, St. Bede 33.

Wednesday: Brimfield vs. LeRoy, 5 p.m., Princeville vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Kewanee vs. St. Bede, 8 p.m.

Friday: Kewanee vs. LeRoy, 5 p.m., St. Bede vs. Wethersfield, 6:30 p.m., Princeville vs. Brimfield, 8 p.m.

Nov. 30: St. Bede vs. Princeville, 12:30 p.m., LeRoy vs. Wethersfield, 2 p.m., Brimfield vs, Kewanee, 3:30 p.m.

Brimfield 20 19 11 7 - 57

St. Bede 5 6 16 6 - 33

SB (0-2): Gillian 0 0-1 0, Sickley 3 3-4 9, Miranda 1 0-0 2, Gregorich 1 0-0 2, Thompson 2 (2) 4-4 10, Carus 1 0-0 2, Bima 0 0-2 0 Mauck 4 0-0 8. Totals: 12 (2) 7-11 33. Fouls: 12.

Oregon Tournament

Pool A: Rockford Lutheran 2-0, Fulton 1-1, Polo 0-2. Pool B: Prophetstown 2-0, Rockford Christian 1-1, Hall 0-2. Pool C: Oregon 2-0, Amboy 1-1, Ottawa Marquette 0-2. Pool D: Mendota 2-0, Pecatonica 1-1, Milledgeville 0-2.

Friday: Rockford Christian 55, Hall 43

Mendota 49, Pecatonica 19

Saturday: Hall 50, Polo 34

Mendota 61, Oregon 58

11th place, Milledgeville 34, Polo 27

9th place, Marquette 48, Hall 43

7th place, Amboy 49, Fulton 26

5th place, R. Christian 65, Pecatonica 32

3rd place, Prophetstown 62, Oregon 53

Championship, Lutheran 44, Mendota 42

Hall 15 15 14 6 - 50

Polo 4 6 6 18 - 34

Hall: E. Herrmann 5 (2) 4-4 16, Justi 1 1-1 3, Golden 1 0-0 2, Hoscheid 4 0-0 8, Faletti 3 (1) 6-8 13, Foster 0 0-0 0, Galassi 1 0-2 2, Smith 1 0-1 2, B. Herrmann 1 0-0 2, Azarskis 1 0-0 2. Totals: 18 11-16 50.

All-tournament team: Jayla Penney, Rockford Christian; Ellen Herrmann, Hall; Emy Wright, Sam Lambrigtsen, Oregon; Amy Devitt, Ally Bromenschenkel, Mendota; Baillie McGirk, Rockford Lutheran, Kailyn Strawbridge, Rockford Lutheran; Clare Kramer, Corrie Reiley, Prophetstown.

PC Sophomore Tournament

Newark 43, Kewanee 22

Newark 44, Roanoke-Benson 34

Roanoke-Benson 45, Kewanee 27

Erie 38, Putnam County 32 (OT)

Erie 43, Princeton 31

PC 47, Princeton 26.

5th place: Kewanee 33, Princeton 31

3rd place: PC 33, Roanoke 31

Title: Newark 42, Erie 20.

At Geneseo

Annawan 74, Orion 26

Annawan72, Chicago Marshall 50

Annawan 45, Geneseo 34

High School Boys

Oregon Tournament

Pool A: Oregon, West Carroll, Kewanee Pool B: Rockford Christian, DeKalb JV-Guilford FS; Newman. Pool C: Byron, Hinckley-Big Rock, St. Bede Pool D: Genoa-Kingston, Christian Life, Morrison

Monday: Byron vs. Hinckley-Big Rock, Oregon vs. West Carroll, Genoa-Kingston vs. Morrison, Rockford Christian vs. Newman.

Wednesday: Blackhawk Center - Christian Life vs. Morrison, 5:45 p.m., Oregon vs. Kewanee, 7:15 p.m. Oregon High School - Hinckley-Big Rock vs. St. Bede, 5:45, Newman vs. DeKalb JV, 7:15 p.m.

Friday: Blackhawk Center - Kewanee vs. West Carroll, 5:45 p.m., Christian Life vs. Genoa-Kingston, 7:15 p.m. Oregon High School - Rockford Christian Life vs. DeKalb JV, 5:45 p.m.; St. Bede vs. Byron, 7:15 p.m.

Nov. 30: Games TBD

AFC Tournament

Monday: Polo vs. Hiawatha, Amboy vs. AFC.

Tuesday: Polo vs. LaMoille-Ohio, 6; AFC vs. Hiawatha, 7:30 p.m.

Wednesday: LaMoille-Ohio vs. Hiawatha, 6 p.m.; Polo vs. Amboy, 7:30 p.m.

Friday: Amboy vs. Hiawatha, 6 p.m.; AFC vs. LaMoille-Ohio, 7:30 p.m.

Nov. 30: Amboy vs. LaMoille-Ohio, 6 p.m.; Polo vs. AFC, 7:30 p.m.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Monday: Putnam County vs. Midland, Bureau Valley vs. Annawan, Wethersfield vs. Elmwood.

Tuesday: Annawan vs. PC, 5:30 p.m.; Midland vs. Elmwood, 7 p.m.; BV vs. Wethersfield, 8:30 p.m.

Wednesday: Midland vs. BV, 5:30 p.m., PC vs. Elmwood, 7 p.m.; Annawan vs. Wethersfield, 8:30 p.m.

Friday: Annawan vs. Midland, 5:30 p.m.; Elmwood vs. Bureau Valley, 7 p.m.; Wethersfield vs. Putnam County, 8:30 p.m.

Nov. 30: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m.; Wethersfield vs. Midland, 7 p.m.; PC vs. BV, 8:30 p.m.

Orion Tournament

Monday: Sherrard vs. Dixon, Erie vs. Mercer County, Orion vs. Fulton.

Tuesday: Princeton vs. Fulton, 5:30; Erie vs. Monmouth-Roseville, 7; Sherrard vs. Mercer County, 8:30.

Wednesday: Princeton vs. Monmouth-Roseville, 5:30 p.m.; Orion vs. Dixon, 7 p.m.

Friday: Princeton vs. Dixon, 4 p.m.; Erie vs. Fulton, 5:30 p.m.; Sherrard vs. Monmouth-Roseville, 7 p.m.; Orion vs. Mercer County, 8:30 p.m.

Saturday: Erie vs. Dixon, 4; Sherrard vs. Fulton, 5:30 p.m.; Princeton vs. Mercer County, 7 p.m.; Orion vs. Monmouth-Roseville, 8:30 p.m.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

National Video