Overcast
33°FOvercastFull Forecast

Basketball

Published: Wednesday, Nov. 27, 2013 3:10 p.m. CST • Updated: Wednesday, Nov. 27, 2013 8:52 p.m. CST

(Continued from Page 1)

Junior high boys

At LaMoille

7th grade: BV North 31, LaMoille 21. BVN (9-5, 5-1): Erickson 18, Shipp 8. Lam: Stamberger 13.

8th grade: LaMoille 32, BV North 29. BVN (5-9, 3-3): Petros 9, Brown 8, Buysse 6. Lam: Sarrff 9, Perry 8.

Junior college

At Oglesby

Women: Ill. Wesleyan JV 73, IVCC 60. IVCC: Rhodes 18, MacDavitt 16.

Men: Lincoln 74, IVCC 68. IVCC: Arteaga 13, McCrary 17, Adare 15.

High school girls

Brimfield Turkey Tournament

Standings: Brimfield 3-0, Kewanee 2-1, LeRoy 2-1, St. Bede 1-2, Wethersfield 1-2, Princeviille 0-3.

Wednesday: Brimfield 63, LeRoy 31

Wethersfield 63, Princeville 27

St. Bede 44, Kewanee 38

Friday: Kewanee vs. LeRoy, 5 p.m. St. Bede vs. Wethersfield, 6:30 p.m. Princeville vs. Brimfield, 8 p.m.

Saturday: St. Bede vs. Princeville, 12:30 p.m., LeRoy vs. Wethersfield, 2 p.m., Brimfield vs, Kewanee, 3:30 p.m.

At Henry

Bureau Valley 14 14 9 12 - 45

Henry 16 8 11 0 - 44

BV (4-1): Bickett 5 1-2 11, Arnadottir 1 3-4 5, Bornsheuer 3 4-4 10, V. Reuter 0 0-0 0, DeVenney 2 (1) 1-2 6, Bennett 0 0-0 0, S. Reuter 0 0-0 0, Kepner 4 1-6 9, Zemke 0 0-0 0, Petros 2 0-0 4. Totals: 17-49 (1-10) 10-11 45. Rebounds: 35.

At DePue

Putnam County 82, DePue 10

PC (5-0): A. Voss 17, Miller 14, Smoode 14, Pavolich 8, Warren 6, Pettit 5, Rehn 4, Gonet 2, Wilson 2, M. Voss 2. DePue: Ruiz 10, Rosales 2, Rios 2.

At LaSalle

Mendota 42, L-P 32

High School Boys

At Spring Valley (freshmen)

Hall 43, St. Bede 35. Hall: Trevier 16, Edgcomb 12, Follmer 10. SBA:  S. Kinsella 9, Manning 8.

B game: St. Bede 24, Hall 22. Hall: Leal 12, Jones 8. SBA: Knoblach 8.

At Princeton (freshmen)

A game: Rock Falls 60, Princeton 45. PHS: C. Robbins 15, C. Youngren 12, B. Loftus 10, L. Sisler 6, J. Farraher 2. RF- Ross 17, Roberts 13

B game: Rock Falls 33-9. P: L. Schultz 4, J. Gibson 3.

Williamsfield Tournament

Henry 72, West Carroll 41

Henry 58, Williamsfield 45

Oregon Tournament

Pool A: Oregon 1-0, Kewanee 0-0, West Carroll 0-1. Pool B: Newman 1-0, Rockford Christian 0-1, DeKalb JV-Guilford FS 0-0. Pool C: Byron, Hinckley-Big Rock, St. Bede 0-0. Pool D: Genoa-Kingston 1-0, Christian Life 0-0, Morrison 0-1 (Standings do not reflect Wednesday games).

Wednesday: Christian Life vs. Morrison, Oregon vs. Kewanee. Hinckley-Big Rock vs. St. Bede, Newman vs. DeKalb JV.

Friday: Blackhawk Center - Kewanee vs. West Carroll, 5:45 p.m., Christian Life vs. Genoa-Kingston, 7:15 p.m. Oregon High School - Rockford Christian Life vs. DeKalb JV, 5:45 p.m.; St. Bede vs. Byron, 7:15 p.m.

Saturday: Games TBD

AFC tournament

Tuesday: Polo 82, LaMoille-Ohio 55

Wednesday: LaMoille-Ohio vs. Hiawatha.

Friday: LaMoille-Ohio, 7:30 p.m.

Saturday: Amboy vs. LaMoille-Ohio, 6 p.m.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Standings: Putnam County 2-0, Wethersfield 2-0, Bureau Valley 2-1, Elmwood 1-1, Annawan 0-2, Midland 0-3.

Tuesday: Putnam County 59, Annawan 47. Ann: Foster 18, Butler 14. PC: Krieser 14, Biagini 12, Fay 10.

Elmwood 72, Midland 43

Wethersfield 66, BV 42

Wednesday: BV 60, Midland 53. BV:

PC vs. Elmwood, Annawan vs. Wethersfield.

Friday: Annawan vs. Midland, 5:30 p.m. Elmwood vs. Bureau Valley, 7 p.m. Wethersfield vs. Putnam County, 8:30 p.m.

Saturday: Elmwood vs. Annawan, 5:30 p.m.; Wethersfield vs. Midland, 7 p.m.; PC vs. BV, 8:30 p.m.

Bureau Valley 8 14 16 14 - 52

Wethersfield 18 18 9 21 - 66

BV (1-1): Neuhalfen 5-18 (2-9) 8-9 20, Johnston 6-12 1-4 13, Young 3-7 (1-2) 0-0 7, Mead 2-5 (0-2) 1-2 5, Balensiefen 1-2 1-23, Johnson 1-5 (0-2) 0-1 2, Miller 1-3 0-0 2, Shepard 0-1 (0-1) 0-0 0, Shynk 0-1 0-0 0, Cambron 0-1 0-0 0, Winrich 0-0 0-0 0, Arteberry 0-0 0-0 0. Totals: 19-55 (3-16) 11-18 52. Rebounds: 25 (Johnston 6). Turnovers: 15.

Orion Tournament

Standings: Fulton 2-0, Monmouth-Roseville 2-0, Dixon 1-0, Sherrard 1-1, Mercer County 1-1, Orion 0-1, Princeton 0-2, Erie 0-2.

Tuesday: Fulton 51, Princeton 39.

Monmouth-Roseville 70, Erie 19

Sherrard 61, Mercer County 57

Wednesday: Orion vs. Dixon

Monmouth-Roseville 85, Princeton 31. PHS (0-2): Friel 7.

Friday: Princeton vs. Dixon, 4 p.m.

Saturday: Princeton vs. Mercer Co., 7 p.m.

Fulton 12 17 22 29 - 51

Princeton 7 3 12 17 - 39

PHS (0-1): 1 0-0 2, Duffin 5 5-7 15, Vaccaro 2 (2) 0-0 6, Schmidt 0 1-2 1, Andersen 1 0-0 2, Hicks 3 1-2 7, Duffy 1 0-0 2, Clark 2 0-0 4.

Orion Sophomore Tournament

Tuesday: M-R 55, Erie 36.

Princeton 40, Fulton 35. PHS (1-0): Reinhardt 18, Jildera 8, Behrends 6, Bates 4, Wedekind 2, Kuhne 2.

Friday: Consolation bracket - Orion vs. Dixon, 8:30 a.m., Erie vs. Fulton, 10 a.m., Winners bracket - Game 7: Mercer County vs. Sherrard, 11:30 a.m. Game 8: Princeton vs. M-R, 1 p.m.

Saturday: Third place - losers 7-8, 11:30 a.m. Title - Winners 7-8, 1 p.m.

At Seneca

Pool A: Mendota 1-0, Seneca 1-0, Somonauk 0-1, Hall 0-1. Pool B: Illiana Christian 2-0, St. Anne 1-0, Reed-Custer 0-1, Marquette 0-2.

Monday: Mendota 69, Hall 52

Illiana Christian 65, Marquette 55

Tuesday: St. Anne 74, Marquette 68

Reed-Custer def. Illiana Christian

Seneca 65, Somonauk 38

Wednesday: Somonauk vs. Hall, Mendota vs. Seneca.

Friday: Marquette vs. Reed-Custer, 3 p.m. Illiana Christian vs. St. Anne, 4:30 p.m., Mendota vs. Somonauk, 6 p.m. Hall vs. Seneca, 7:30 p.m.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

National Video