Basketball

Published: Friday, Nov. 29, 2013 4:03 p.m. CDT • Updated: Sunday, Nov. 1, 2013 6:13 p.m. CDT

High school girls

Brimfield Turkey Tournament

Standings: 1. Brimfield 5-0, 2. Wethersfield 3-2, 3. LeRoy 3-2, 4. Kewanee 2-3, 5. St. Bede 2-3, 6. Princeville 0-5.

Wednesday: Brimfield 63, LeRoy 31.

Wethersfield 63, Princeville 27.

St. Bede 42, Kewanee 38.

Friday: LeRoy 48, Kewanee 35.

Wethersfield 43, St. Bede 34. SBA (1-3): Bima 10.

Brimfield 64, Princeville 10.

Saturday: St. Bede 51, Princeville 34. SB: Bima 22

Wethersfield 58, LeRoy 46

Brimfield 65, Kewanee 37

St. Bede 9 7 12 24 - 42

Kewanee 6 17 7 24 - 38

St. Bede (1-2): Gillan 0 0-0 0, Sickley 2 (1) 4-8 9, Miranda 1 2-2 4, Gregorich 0 0-0 0, Phegley 1 0-0 2, Thompson 1 0-1 2, Carus 1 6-6 8, Bima 3 0-0 6, Mauck 4 (1) 2-2 11. Totals: 13 (2) 14-19 42. Fouls: 16.

Kewanee: Moraski 4 (1) 3-3 12, Kubiak 3 (1) 1-1 8, Siemers 2 (2) 0-0 6, Kubinski 1 2-4 4, Steffen 1 4-6 6, Vogt 1 0-0 2. Totals: 12 (4) 10-14 38. Fouls: 18.

All-tournament team: Hannah Wallace, Kerrigan Dura, Kennedy Dura (Brimfield), Audra Dial, Alyssa Aupperle (LeRoy), Kristen Parsons (Wethersfield).

At  Manlius

Hall 45, Bureau Valley 28

Hall: E. Herrmann 3-10 (1-4) 4-6 11, Justi 0-4 0-2 0, Golden 3-11 1-2 7, Hoscheid 3-8 0-0 6, Faletti 1-3 0-6 2, Foster 0-0 0-0 0, Scheri 0-0 0-0 0, Galassi 3-4 0-0 6, B. Herrmann 6-16 1-2 13, Azarskis 0-1 0-0 0. Totals: 19-57 (1-4) 6-18 45. Rebounds: 37 (B. Herrmann 14, E. Herrmann 9, Hoscheid 6). Turnovers:11.

BV: Bickett 2-8 0-0 4, Williams 0-0 0-0, Dean 0-3 1-2 1, Bornsheuer 1-8 1-2 3, Kaiser 0-0 0-0 0, DeVenney 2-5 1-2 5, Kepner 4-11 (0-2) 0-2 8, Zempke 0-1 0-1 0, Petros 3-5 1-2 7, Lalley 0-0 0-0 0, Brunoeholer 0-2 0-0 0. Totals: 12-43 (0-2) 4-11 28. Fouls: 13. Rebounds: 33 (Bickett 11, Bornsheuer 10). Turnovers: 19. Assists: 8 (Kepner 3). Steals: 4 (Petros 2).

High school BOYS

Oregon Tournament

Pool A: Oregon 1-1, Kewanee 1-0, West Carroll 0-1.

Pool B: Newman 2-0, Rockford Christian 0-1, DeKalb JV-Guilford FS 0-1.

Pool C: Byron 1-0, St. Bede 1-0, Hinckley-Big Rock 0-2.

Pool D: Genoa-Kingston 1-0, Morrison 1-1, Christian Life 0-1, (Standings do not reflect Friday games).

Wednesday: Morrison 63, Christian Life 53.

Kewanee 58, Oregon 8.

St. Bede 56, Hinckley-Big Rock 40.

Newman 48, DeKalb JV 34.

Friday: Kewanee vs. West Carroll.

Christian Life vs. Genoa-Kingston.

Rockford Christian Life vs. DeKalb JV.

St. Bede vs. Byron.

Saturday: Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 11 a.m.

Pool C 3rd vs. Pool D 3rd, 11 a.m.

Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 12:30 p.m.

Pool C 2nd vs. Pool D 2nd, 12:30 p.m.

Pool A 1st vs. Pool B 1st, 2 p.m.

Pool C 1st vs. Pool D 1st, 2 p.m.

11th place, 4 p.m.

9th place, 4 p.m.

7th place, 5:30 p.m.

5th place, 5:30 p.m.

3rd place - St. Bede 63, Kewanee 62

Championship 7 p.m.

AFC Thanksgiving Tournament

Standing: Polo 2-0, AFC 2-0, LaMoille/Ohio 1-1, Hiawatha 0-2 Amboy 0-2.

Tuesday: Polo 82, LaMoille-Ohio 55.

AFC 70, Hiawatha 44

Wednesday: LaMoille-Ohio 62, Hiawatha 48.

Polo 72, Amboy 27.

Friday: Amboy vs. Hiawatha.

AFC vs. LaMoille-Ohio.

Saturday: Amboy vs. LaMoille-Ohio, 6 p.m. Polo vs. AFC, 7:30 p.m.

LaMoille/Ohio 11 16 17 18 - 62

Hiawatha 12 13 14 9 - 48

L/O (1-1): Lovgren 4 6-9 14, Powers 6 (1) 0-0 13, Delong 0 1-2 2, Mills 0 0-0 0, Gross 1 4-5 6, Becker 1 0-0 2, Tudor 6 5-9 17, Debruhl 3 (1) 2-3 9. Totals: 21 (2) 18-28. Fouls: 12.

Wally Keller Invite at Wethersfield

Standings: Putnam County 5-0, Wethersfield 4-1, Bureau Valley 3-2, Annawan 2-3, Elmwood 1-4, Midland 0-5.

Monday: Putnam County 69, Midland 49.

Bureau Valley 73, Annawan 60.

Wethersfield 81, Elmwood 62.

Tuesday: Putnam County 59, Annawan 47. Ann: Foster 18, Butler 14. PC: Krieser 14, Biagini 12, Fay 10.

Elmwood 72, Midland 43.

Wethersfield 66, Bureau Valley 42.

Wednesday: Bureau Valley 60, Midland 53.

Putnam County 63, Elmwood 48. PC: Krieser 18, Verveka 14, Biagini 13,

Annawan vs. Wethersfield.

Friday: Annawan 43, Midland 38

Bureau Valley 68, Elmwood 51.

Putnam County 67, Wethersfield 57

Saturday: Annawan 41, Elmwood 33

Wethersfield 78, Midland 51

PC 73, BV 62 (OT)

Bureau Valley 12 8 15 25 - 60

Midland 9 15 9 20 - 53

Bureau Valley (2-1): Johnson 3 (1) 0-1 8, Johnston 3 3-9 9, Neuhalfen 6 5-8 17, Balensiefen 1 2-2 4, Young 5 (1) 1-2 11, Mead 4 4-6 12. Totals: 21 (3) 15-28 60.

Orion Thanksgiving Tournament

Standings: Fulton 2-0, Monmouth-Roseville 2-0, Dixon 2-0, Sherrard 1-1, Mercer County 1-2, Orion 1-2, Princeton 1-3, Erie 0-2. (Standings do not reflect all Friday’s games).

Monday: Dixon 61, Sherrard 28,

Mercer County 37, Erie 27.

Fulton 60, Orion 57.

Tuesday: Fulton 51, Princeton 39.

Monmouth-Roseville 70, Erie 19

Sherrard 61, Mercer County 57

Wednesday: Monmouth-Roseville 85, Princeton 31.

Dixon 55, Orion 44

Friday: Dixon 50, Princeton 43. PHS (0-3): Duffin 15, Clark 13.

Erie vs. Fulton

Sherrard vs. Monmouth-Roseville

Orion vs. Mercer County

Saturday: Erie vs. Dixon

Sherrard vs. Fulton

Princeton 61, Mercer County 45. PHS (1-3): Duffin 35.

Orion vs. Monmouth-Roseville, 8:30 p.m.

Mercer County 3 17 6 19 - 45

Princeton 14 16 12 19 - 61

PHS (1-3): Camp 0-0 0-0 0, Brockman 0-0 1-2 1, Friel 1-3 0-0 2, Duffin 11-22 (2-4) 11-14 35, Vaccaro 1-6 (0-2) 0-0 2, Alvarez 0-1 (0-1) 2-2 2, Schmidt 0-4 (0-2) 2-2 2, Andersen 0-1 0-0 0, Hicks 3-8 (1-2) 2-2 9, Duffy 1-3 (1-2) 0-0 3, Bickett 1-1 (1-1) 0-0 3, Clark 0-3 1-2 1. Totals: 18-52 (6-14) 19-24 61. Fouls: 20. Rebounds: 36 (Duffin 14). Turnovers: 18.

Princeton 8 6 8 9 - 31

Mon-Roseville 25 28 22 10 - 85

PHS (0-2): Camp 0 0-0 0, Brockman 1 0-0 2, Friel 3 0-0 6, Duffin 2 0-0 4, Vaccaro 1 0-0 2, Alvarez 1 2-2 4, Schmidt 0 1-2 1, Anderson 2 1-1 5, Hicks 0 0-0 0, Duffy 1 0-0 2, Warren 0 0-0 0, Bickett 0 0-0 0, Clark 1 2-2 4. Totals: 12 7-11 31. Fouls: 10.

Orion Sophomore Tournament

Friday: Consolation bracket - Orion vs. Dixon, Erie vs, Fulton.

Semifinals - Game 7: Mercer County vs. Sherrard.

Game 8: Mon-Roseville def. Princeton.

Saturday: Third place - Princeton 46, Mercer County 10. PHS: Behrends 11, Reinhardt 10.

Title - Mon-Rose vs. Sherrard

Seneca Thanksgiving Tournament

Pool A: Mendota 2-0, Seneca 1-1, Hall 1-1, Somonauk 0-2.

Pool B: Illiana Christian 2-0, St. Anne 2-0, Reed-Custer 0-2, Marquette 0-2.(Standings do not reflect Friday’s games).

Monday: Mendota 69, Hall 52

Illiana Christian 65, Marquette 55

Reed-Custer vs. St. Anne

Tuesday: St. Anne 74, Marquette 68

Reed-Custer vs. Illiana Christian

Seneca 65, Somonauk 38

Wednesday: Hall 80, Somonauk 79

Mendota 54, Seneca 44

Friday: Marquette vs. Reed-Custer

Illiana Christian vs. St. Anne

Mendota vs. Somonauk

Hall vs. Seneca

Saturday: 7th place - 4th place Pool A/B, noon, 5th place - 3rd place Pool A/B, 1:30 p.m. 3rd place - 2nd place Pool A/B, 6 p.m. Title - 1st place pool A/B, 7:30 p.m.

Somonauk 10 25 13 21 10 - 79

Hall 6 19 16 28 11 - 80

Hall (1-1): Venegas 2 2-2 6, Gaeta 10 (3) 4-4 27, Trevier 1 0-0 2, Aimone 0 2-2 2, Fuentes 0 0-0 0, Urbanski 1 (1) 0-0 3, Villareal 7 (2) 4-6 20, Barrosso 1 (1) 0-0 3, Cinotte 8 1-5 17. Totals: 30 (7) 13-19 80. Fouls: 31 (Aimone 5).

Geneseo Tournament

Monday: Rockridge 82, Rock Falls 53

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

National Video