Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
Scoreboard

Basketball

Junior high boys

At LaSalle

7th grade: LaSalle Lincoln 33, Princeton Logan 13. Logan (1-10, 0-5): Robbins 4, Hall 3.

8th grade: Princeton Logan 48, LaSalle Lincoln 26. Logan (12-1, 5-0): Nave 8, Allen 7, Herr 6, Reinhart 6, Janssen 5, Welsh 5, Parry 3.

High school girls

At Ohio

LaMoille/Ohio 42, AFC 39

L/O: Browning 3 (2) 3-6 11, V. Martinez 2 4-6 8, S. Martinez 3 0-0 6, Hughes 1 5-6 7, Geutner 1 2-4 4, Bennett 3 0-0 6. Totals: 13 14-22 42.

At St. Bede

Rock Falls 44, St. Bede 30

SBA: Sickley 3 (2) 0-0 8, Miranda 0 0-0 0, Thompson 4 (1) 0-2 9, Carus 0 5-8 5, Bima 4 0-0 8, Mauck 0 0-0 0. Totals: 11 (3) 5-10 30.

Sophs: Rock Falls 39-38. SBA: Draper 12.

Other area scores (Monday)

Mendota 63, Rochelle 43

Marquette 42, St. Bede 39

Putnam County 44, Kewanee 26

Sherrard 80, Wethersfield 30

Other area scores (Friday/Saturday)

LaSalle-Peru 63, Streator 40

Mendota 53, Oregon 40

Wethersfield 54, Orion 51

Lady Bruins Classic at St. Bede

Green Pool: Mendota, Kewanee, IVC, Henry, Eureka.

White pool: Fieldcrest, Seneca, St. Bede, LaMoille, Princeton.

Saturday: Kewanee vs. IVC, 9 a.m.; Seneca vs. St. Bede, 10:30 a.m.; Mendota vs. Henry, noon; Fieldcrest vs. LaMoille, 1:30 p.m.; Eureka vs. Kewanee, 3 p.m., Princeton vs. Seneca, 4:30 p.m.; IVC vs. Mendota, 6 p.m.; St. Bede vs. Fieldcrest, 7:30 p.m.

Monday: Henry vs. Eureka, 11 a.m., Mendota vs. Kewanee, 12:30 p.m.; LaMoille vs. Princeton, 2 p.m.; IVC vs. Henry, 3:30 p.m.; Fieldcrest vs. Seneca, 5 p.m.; St. Bede vs. LaMoille, 6:30 p.m.

Dec. 27: Princeton vs. St. Bede, 11 a.m., Eureka vs. IVC, 12:30 p.m.; vs. Kewanee vs. Henry, 2 p.m.; Seneca vs. LaMoille, 3:30 p.m.; Fieldcrest vs. Princeton, 5 p.m.; Mendota vs. Eureka, 6:30 p.m.

Dec. 28: 9th place, 11 a.m. 7th place, 12:30 p.m. 5th place, 2 p.m. 3rd place, 3:30 p.m. Title, 5 p.m.

High school boys

At Kewanee

Hall    12  15   8  28 - 63

Kewanee    13  20 20 25 - 78

Hall (2-4, 0-2): Venegas 2 (1) 0-0 5, Gaeta 2 1-3 5, Trevier 4 (3) 1-2 12, Aimone 0 4-4 4, Fuentes 4 0-2 8, Urbanski 1 0-0 2, Scheri 1 (1) 0-0 3, Pullam 2 (2) 2-2 8, Villareal 2 (1) 2-2 7, Barroso 2 (1) 0-1 5, Cinotte 2 0-0 4. Totals: 22 (9) 10-16 63. Fouls: 15. Turnovers: 21. Rebounds: 32 (Urbanski 8).

F/S: Kewanee 77, Hall 56.

At Amboy

Bureau Valley 14 17 21 10 - 62

Amboy 4 10 10 19 - 43

BV (5-2, 1-0): Johnson 1 (1) 2-4 5, Johnston 4 7-9 15, Arteberry 1 0-0 2, Shipp 2 0-0 4, Neuhalfen 3 2-2 8, Frank 0 0-0 0, Balensiefen 3 0-0 6, Young 3 0-0 6, Josh Mead 2 4-5 8, Winrich 0 0-0 0, Martin 1 0-0 2, Miller 2 0-0 4, Cambron 1 0-0 2, Shynk 0 0-0 0. Totals: 23 (1) 15-20 62.

At Orion

Princeton 12 7 16 16 6 - 57

Orion 18 9 9 15 5 - 56

PHS (2-5, 1-0): Friel 1 3-6 6, Duffin 8 3-4 19, Vaccaro 5 1-2 9, Schmidt 4 2-3 10, Andersen 2 2-4 6, Hicks 3 0-0 6, Duffy 0 0-0 0, Clark 1 0-2 3. Totals: 23 11-21 57. Fouls: 23 (Duffin, Vaccaro, Duffy 5).

Orion: Allen 30, Dhabalt 10, Clarke 9.

Sophs: Princeton 56-33. PHS: Kuhne 7, Wedekind 6, Reinhardt 20, Bates 4, Poorman 6, Behrends 9, Salazar 1, Torchia 2, Schmitt 2.

Other area scores (Friday/Saturday)

Henry 60, Midland 48

LaSalle-Peru 51, Streator 27

Kewanee 78, Hall 63

Winnebago 68, Mendota 40

At Spring Valley (freshmen)

Plano  65, Hall  36. Hall (1-3): Edgcomb 13.

Colmone Classic at Hall

Red Pool: Fieldcrest 1-0, Hall 1-0, Stark County 0-1, Quest Academy 0-1.

White pool: Mendota 1-0, Bureau Valley, Hall JV,  St. Bede 0-1.

Monday: Mendota 72, St. Bede 59
Fieldcrest 67, Stark County 33

Hall 73, Quest Academy 56.

Tuesday: St. Bede vs. Hall JV, 5 p.m., Mendota vs. Bureau Valley, 6:30 p.m., Fieldcrest vs. Quest Academy, 8 p.m.

Wednesday: Bureau Valley vs. St. Bede, 5 p.m., Hall JV vs. Mendota, 6:30 p.m., Hall vs. Stark County, 8 p.m.

Friday: Stark County vs. Quest Academy, 5 p.m., Hall JV vs. Bureau Valley, 6:30 p.m., Hall vs. Fieldcrest, 8 p.m.

Saturday: 7th place - 4th White Pool vs. 4th Red Pool, 3 p.m. 5th place - 3rd White Pool vs. 3rd Red Pool, 4:30 p.m. 3rd place - 2nd White Pool vs. 2nd Red Pool, 6 p.m. Title - 1st White Pool vs. 1st Red Pool, 7:30 p.m.

Loading more