Partly Cloudy
77°FPartly CloudyFull Forecast

Basketball

Published: Wednesday, Dec. 25, 2013 3:15 p.m. CDT • Updated: Saturday, Dec. 28, 2013 8:45 a.m. CDT

High school girls

Lady Bruins Classic at St. Bede

Green Pool: Mendota 3-0, IVC 2-1, Eureka 2-0, Kewanee 0-3, Henry 0-3.

White Pool: Fieldcrest 2-1, Seneca 2-1, St. Bede 2-1, LaMoille 1-2, Princeton 0-2.

Friday: Princeton vs. St. Bede, 11 a.m.; Eureka vs. IVC, 12:30 p.m.; Kewanee vs. Henry, 2 p.m.; Seneca vs. LaMoille, 3:30 p.m.; Fieldcrest vs. Princeton, 5 p.m.; Mendota vs. Eureka, 6:30 p.m.

Saturday: 9th place, 11 a.m. 7th place, 12:30 p.m. 5th place, 2 p.m. 3rd place, 3:30 p.m. Title, 5 p.m.

Princeton 10 6 7 5 - 26

LaMoille/Ohio 8 5 9 7 - 29

PHS (1-12): Barajas 1 0-0 2, Farrell 0 0-0 0, VanDenBussche 0 0-0 0, Strom 3 (1) 2-4 9, Sims 0 0-0 0, Mead 3 2-2 8, Schmidt 1 0-0 2, Hughes 0 1-2 1, Clark 2 0-0 4. Totals: 10 (1) 5-8 26. Fouls: 17.

L/O: Browning 2 4-7 8, V. Martinez 4 5-8 13, Bennett 2 0-2 4, Conner 1 0-0 2, Kahly 0 0-0 0, Leslie 0 0-0 0. Totals: 9 11-19 29. Fouls: 11.

Warkins Memorial Cardinal Classic at Erie

Pool A: Rockridge, Morrison 1-0, Stockton 0-1, Monmouth-Roseville, Bureau Valley, Ridgewood.

Pool B: Knoxville 1-0, Erie 1-0, Mercer County 0-1, Galva 0-1, Fulton, Wethersfield.

Thursday: Knoxville 60, Mercer County 22

Erie 52, Galva 34

Wethersfield vs. Fulton

Ridgewood vs. Monmouth-Roseville

Morrison 49, Stockton 28

Rockridge vs. Bureau Valley

Friday: Mercer County vs. Erie, 8:30 a.m.; Fulton vs. Galva, 8:30 a.m.; Ridgewood vs. Bureau Valley, 10 a.m.; Morrison vs. Rockridge, 10 a.m.; Stockton vs. Monmouth-Roseville, 11:30; Wethersfield vs. Knoxville, 11:30 a.m.; Rockridge vs. Ridgewood, 1 p.m.; Galva vs. Mercer County, 1 p.m.; Monmouth-Roseville vs. Morrison, 2:30 p.m.; Stockton vs. Bureau Valley, 2:30 p.m.; Knoxville vs. Fulton, 4 p.m.; Erie vs. Wethersfield, 4 p.m.

Saturday: Morrison vs. Ridgewood, Fulton vs. Mercer County, noon; Wethersfield vs. Galva, Monmouth-Roseville vs. Bureau Valley, 1:30 p.m.; Rockridge vs. Stockton, Erie vs. Knoxville, 6 p.m.

Monday: TBD

Prophetstown tournament

Black pool: Prophetstown 1-0, Orion 2-0, Rockford Christian 0-1, West Carroll 0-2.

Orange pool: LaSalle-Peru 2-0, Hinckley-Big Rock 1-1, Riverdale 0-1, Hall 0-2.

Thursday: Prophetstown 65, West Carroll 28

Riverdale 53, Hinckley-Big Rock 50

Orion 52, Rockford Christian 49

LaSalle-Peru 45, Hall 34

Orion 73, West Carroll 48

Hinckley-Big Rock 48, Hall 32

LaSalle-Peru 59, Riverdale 57

Rockford Christian vs. Prophetstown

Friday: LaSalle-Peru vs. Hinckley-Big Rock, 3 p.m.; West Carroll vs. Rockford Christian, 4:30 p.m.; Hall vs. Riverdale, 6 p.m.; Prophetstown vs. Orion, 7:30 p.m.

Saturday: 7th place, 3 p.m.; 5th place, 4:30 p.m.; 3rd place, 6 p.m.; title, 7:30 p.m.

86th Annual Princeville Holiday Tournament

Putnam County 44, Elmwood 26. PC: Gonet 9, V. Voss 8, A. Voss 8, Warren 7, Wilson 7, Pavlovich 5.

High school boys

Plano Christmas Classic

Monday: (12) Aurora Christian 57, Lisle 34

(13) Newark 58, Hinckley-Big Rock 23.

(9( Mendota 77, Wilmington 41

(16) Forreston 52, Sandwich 42

Rockford Christian 36, No. 11 Indian Creek 35

(14) Plano 66, Princeton 43

(10) Yorkville 52, Streator 36

Somonauk 47, No. 15 St. Bede 41

Thursday: HBR 47, Lisle 39

Sandwich 82, Wilmington 34

(11) Indian Creek 58, Princeton 34. PHS (2-7): Duffin 8, Vaccaro 7, Schmidt 7, Hicks 6, Anderson 2, Clark 2, Friel 2.

Game 12: (15) St. Bede vs. Streator

12) Aurora Christian 61, (5) Genoa-Kingston 44

(13) Newark 57, (4) Kaneland 50

(8) Seneca 69, (9) Mendota 51

(1) Ottawa 70, No. 16 Forreston 41

(6) Morris 50, Rockford Christian 31

(3) Coal City 55, (14) Plano 54

(10) Yorkville 65, (7) Dixon 61

Game 20: (2) Burlington Central vs. Somonauk

Friday: Auxiliary gym - Game 21: Lisle vs. Wilmington, 3:30 p.m. Game 22: Princeton vs. loser 12, 5 p.m. Game 23: HBR vs. Sandwich, 6:30 p.m. Game 24: Indian Creek vs. winner 12, 8 p.m.

Main gym - Game 25: (7) Dixon vs. loser 20, 10:30 a.m. Game 26: Rockford Christian vs. Plano, 9 a.m. Game 27: Mendota vs. Forreston 12:30 p.m. Game 28: Genoa-Kingston vs. Kaneland, 2 p.m. Game 29: Aurora Christian vs. Newark, 3:30 p.m. Game 30: Seneca vs. Ottawa, 5:30 p.m. Game 31: winners Morris vs. Coal City, 7 p.m. Game 32: (10) Yorkville vs. winner 20, 8:30 p.m.

Saturday: Main gym - Game 33: losers 25-26, 9 a.m. Game 34: losers 27-28, 10:30 a.m. Game 35: winners 25-26, 12:30 p.m. Game 36: winners 27-28, 2 p.m. Game 37: losers 29-30 3:30 p.m. Game 38: losers 31-32, 5:30 p.m. Game 39: winners 29-30, 7 p.m. Game 40: winners 31-32, 8:30 p.m.

Monday: Auxiliary gym - Game 41: losers 21-22, 10:30 a.m. (23rd place) Game 42: winners 21-22, noon (21st place) Game 43: losers 23-24, 1:30 p.m. (19th place). Main gym - Game 44: Game 33 loser vs. Game 34 loser, 8 a.m. (15th place) Game 45: Game 33 winner vs. Game 34 winner, 9:30 a.m. (13th place) Game 46: Game 35 loser vs. Game 36 loser, 11 a.m. (11th place) Game 47: Game 35 winner vs. Game 36 winner, 12:345 p.m. (ninth place). Game 48: Game 23 winner vs. Game 24 winner, 2:15 p.m. (consolation finals). Game 49: Game 37 loser vs. Game 38 loser, 3:45 p.m. (seventh place). Game 50: Game 37 winner vs. Game 38 winner, 5:30 p.m. (fifth place). Game 51: Game 39 loser vs. Game 40 winner, 7 p.m. (third place). Game 52: Game 39 winner vs. Game 40 winner, 8:30 p.m. (championship) .

Princeton 8 13 7 15 - 43

Plano 18 17 15 16 - 66

Princeton (2-6): Brockman 0-2 0-0 0, Frield 1-3 0-0 2, Duffin 3-8 (0-3) 4-6 10, Vaccaro 3-8 (0-3) 0-0 6, Schmidt 2-7 (1-3) 0-0 5, Andersen 2-4 (0-1) 0-0 4, Hicks 2-6 (1-3) 2-2 9, Duffy 2-3 0-0 4, Bickett 0-0 (0-1) 0-0 0, Clark 3-7 (0-1) 1-2 7. Totals: 17-46 (2-14) 7-12 43.

Somonauk 14 6 18 14 - 47

St. Bede 7 6 14 14 - 41

ST. BEDE: Olson 5 (3) 0-0 13, Dudek 0 0-0 0, Halm 4 1-2 9, Brady 5 1-2 11, Shaw 2 0-0 4, Hopps 0 0-0 0, Smudzinski 0 0-0 0, Pyskza 2 0-0 4. Totals: 18 (3) 2-4 41.

Sophomore tournament at Plano

Monday: Princeton 51, Sandwich 34. PHS: Reinhardt 25, Behrends 12, Bates 10, Mead 2, Wedekind 2.

Friday: Game 13 - Genoa-Kingston vs. Ottawa, 9 a.m.

Game 14 - Rockford Christian vs. Yorkville, 10:30 a.m.

Game 15 - Plano vs. Princeton, 11:30 a.m.

Game 16 - Kaneland vs. Morris, 1 p.m.

Saturday: Game 21 - losers 13-14, 2:25 p.m. Game 22 - losers 15-16, 3:30 p.m. Game 23 - winners 13-14, 5:30 p.m. Game 24 - winners 15-16, 7 p.m.

Monday: Game 26- losers 21-22, 9:15 a.m. Game 28 - winners 21-22, 4:15 p.m. Game 29 - losers 23-24, 5:45 p.m. (third place). Game 24 - winners 23-24, 7 p.m.  (title).

Marseilles Holiday Tournament

Thursday: (7) Reed-Custer 91, Midland 65

(2) Dwight 57, LaMoille-Ohio 27

Flanagan-Cornel 81, (6) Hartsburg-Emden 61

(3) Kewanee 77, Lexington 25

(8) Marquette 45, Gardner-South Wilmington 38

(1) Putnam County 66, Leland-Earlville 51

(5) Hall 54, Serena 44. Hall: Gaeta 16.

Game 8: (4) Chicago St. Benedict vs. Woodland, 8 p.m.

Friday: Game 9: Midland vs. LaMoille/Ohio 9 a.m.

Game 10: Hartsburg vs Lexington, 10:30 a.m

Game 11: GSW vs. Leland-Earlville, noon.

Game 12: losers 7-8, 1:30 p.m.

Game 13: Serena vs. loser 8,  3:30 p.m.

Game 14: Flanagan vs. Kewanee, 5 p.m.

Game 15: Marquette vs. Putnam County, 6:30 p.m.

Game 16: Hall vs. winner 8, 8 p.m.

Saturday: Game 17: losers 9-10, 9 a.m. Game 18: losers 11-12, 10:30 a.m. Game 19: winners 9-10 winner, noon. Game 20: winners 11-12, 1:30 p.m. Game 21: losers 13-14, 3:30 p.m. Game 22: losers 15-1 5 p.m. Game 23: winners 13-14, 6:30 p.m. Game 24: winners 15-16, 8 p.m.

Monday: Game 25: losers 17-18, 9 a.m. (15th-place game) Game 26: winners 17-18, 10:30 a.m. (13th-place game). Game 27: losers 19-20, Noon (11th-place game). Game 28: winners 19-20, 1:30 p.m. (consolation championship). Game 29: losers 21-22, 3:30 p.m. (seventh-place game). Game 30: winners 21-22, 5 p.m. (fifth-place game). Game 31: losers 23-24 6:30 p.m. (third-place game). Game 32: winners 23-24, 8 p.m. (championship game)

Warkins Memorial Cardinal Classic at Erie

Pool A: Mercer County 1-1, Orion 1-1, Peoria Heights 1-1, Stockton 1-1, Bureau Valley 1-1, Riverdale 0-2.

Pool B:  Knoxville 2-0, Wethersfield 2-0, Morrison 1-1, Stark County 1-1, Erie 0-2, Lena-Winslow 0-2.

Thursday: Orion 53, Riverdale 44

Knoxville 62, Morrison 43

Stockton 57, Bureau Valley 56

Stark County 53, Erie 41

Mercer County 56, Peoria Heights 55

Wethersfield 59, Lena-Winslow 40

Knoxville 58, Stark County 51

Bureau Valley 71, Orion 56

Morrison 43, Lena-Winslow 42

Stockton 53, Mercer County 43

Wethersfield 75, Erie 49

Peoria Heights 66, Riverdale 39

Friday: Orion vs. Peoria Heights, 5:30; Erie vs. Knoxville, 5:30; Bureau Valley vs. Mercer County, 7; Stark County vs. Lena-Winslow, 7; Riverdale vs. Stockton, 8:30; Morrison vs. Wethersfield, 8:30.

Saturday: Mercer County vs. Riverdale, Erie vs. Lena-Winslow, 3 p.m.; Stockton vs. Orion, Morrison vs. Stark County, 4:30 p.m.; Peoria Heights vs. Bureau Valley, Wethersfield vs. Knoxville, 7:30 p.m.

Monday: 11th place, 9th place, 1:30 p.m.; 7th place, 5th place, 3 p.m.; 3rd place, Championship, 7:30 p.m.

Bureau Valley 11 6 18 21 -56

Stockton 15 11 15 16- 57

BV: Johnson 2 0-0 2, Johnston 5 2-2 12, Shipp 0 4-4 4,Neuhalfen 8 2-3 19, Balensiefen 0 0-1 0, Young 1 0-0 2, Mead 2 1-4 5,Miller 5 0-0 12

STOCKTON: Heidenreich 1 2-2 5, Venhuizen 2 0-0 4, Baltierra 1 0-0 2, Timpe 6 2-2 18, Upmann 1 0-0 2, Jordan 3 1-3 7, Springer 6 5-8 17, Vanderheyden 1 0-1 2

86th Annual Princeville Holiday Tournament

Thursday: (3) Galva 60, (6) DePue 44. DePue: Lopez 19.

(2) Brimfield 79, Lowpoint-Washburn 20

(1) Henry 44, (7) North Fulton 29.

(4) Elmwood 50, (5) Princeville 44

Friday: Game 5 - DePue vs, Lowpoint, 2 p.m.; Game 6 - North Fulton vs. Princeville, 3:30 p.m.; Game 7 - (3) Galva vs. (2) Brimfield, 6:30 p.m.; Game 8 - (1) Henry vs. (4) Elmwood), 8 p.m.

Saturday: Game 9 - losers 5-6, 2 p.m. (consolation third). Game 10 - winners 5-6, 3:30 p.m. (consolation championship). Game 11 - losers 7-8, 6:30 p.m. (third place). Game 12 - winners 7-8, 8 p.m. (championship).

Previous Page|1|2|3|4|Next Page

More News

National Video