Fair
60°FFairFull Forecast

Basketball

Published: Friday, Dec. 27, 2013 2:58 p.m. CDT • Updated: Saturday, Dec. 28, 2013 11:21 p.m. CDT

High school girls

Warkins Memorial Cardinal Classic at Erie

Pool A: Bureau Valley 3-1, Monmouth-Roseville 3-1, Rockridge 3-1, Ridgewood 2-2, Morrison 1-3, Stockton 0-3.

Pool B: Knoxville 3-0, Erie 3-0, Wethersfield 1-2.  Galva 1-2, Fulton 1-2,Mercer County 0-3.

Thursday: Knoxville 60, Mercer County 22

Erie 52, Galva 34

Wethersfield 49, Fulton 42

Ridgewood 68, Monmouth-Roseville 62 (OT)

Morrison 49, Stockton 28

Bureau Valley 47, Rockridge 46. BV: Bornsheuer 20, V. Reuter 9, Kepner 9. S. Reuter 5., Bickett 3, Arnadotir 3, DeVenney 3, Petros 2.

Friday: Erie 35, Mercer County 24

Fulton 37, Galva 26

Bureau Valley 46, Ridgewood 44

Rockridge 45, Morrison 42

Mon-Rose 48, Stockton 45

Knoxville 86, Wethersfield 53

Rockridge 49, Ridgewood 45

Galva 44, Mercer County 38

Mon-Rose 51, Morrison 31

Bureau Valley 48, Stockton 44

Knoxville 65, Fulton 32

Erie 63, Wethersfield 42

Saturday: Ridgewood 54, Morrison 43

Mercer County 42, Fulton 36

Galva 49, Wethersfield 36

Monmouth-Roseville 45, Bureau Valley 26

Rockridge 49, Stockton 30

Knoxville 57, Erie 36

Monday: Bureau Valley vs. Galva, 4:30 p.m.

Prophetstown Lady Prophets Tournament

Black Pool: Prophetstown 3-0, Orion 2-1, Rockford Christian 0-2, West Carroll 0-2.

Orange Pool: LaSalle-Peru 3-0, Hinckley-Big Rock 1-2, Riverdale 1-1, Hall 0-3.

Standings do not reflect all Friday games.

Thursday: Prophetstown 65, West Carroll 28

Riverdale 53, Hinckley-Big Rock 50

Orion 52, Rockford Christian 49

LaSalle-Peru 45, Hall 34

Orion 73, West Carroll 48

Hinckley-Big Rock 48, Hall 32

LaSalle-Peru 59, Riverdale 57

Prophetstown 45, Rockford Christian 26

Friday: LaSalle-Peru 44, Hinckley-Big Rock 35

West Carroll vs. Rockford Christian,

Riverdale 53, Hall 42

Prophetstown vs. Orion.

Saturday: Title - Prophetstown 68, L-P 37

Princeville Holiday Tournament

Putnam County 44, Elmwood 26. PC: Gonet 9, V. Voss 8, A. Voss 8, Warren 7, Wilson 7, Pavlovich 5.

PC 47, Elmwood 44.

High school boys

Plano Christmas Classic

Thursday: HBR 47, Lisle 39

Sandwich 82, Wilmington 34

(11) Indian Creek 58, Princeton 34.

Streator 55, (15) St. Bede 51.

12) Aurora Christian 61, (5) Genoa-Kingston 44

(13) Newark 57, (4) Kaneland 50

(8) Seneca 69, (9) Mendota 51

(1) Ottawa 70, No. 16 Forreston 41

(6) Morris 50, Rockford Christian 31

(3) Coal City 55, (14) Plano 54

(10) Yorkville 65, (7) Dixon 61

(2) Burlington Central 66, Somonauk 46

Friday: Game 21 - Lisle 69, Wilmington 25

Game 22 - (15) St. Bede 71, Princeton 39

Game 23 - Sandwich 78, HBR 70 (3 OT)

Game 24 - Streator 65,  Indian Creek 49

Game 25 - (7) Dixon 54, Somonauk 38

Game 26 - Rockford Christian 60, Plano 54

Game 27 - Mendota 85, Forreston 63

Game 28 - Kaneland 52, Genoa-Kingston 40

Game 29 - Aurora Christian 62, Newark 53

Game 30 - (1) Ottawa 61, (8) Seneca 43

Game 31 - (6) Morris 57, (3) Coal City 51

Game 32 - (2) Burlington Central 75, (10) Yorkville 64

Saturday: 33 - Plano 79 Somonauk 62 34 - Genoa-Kingston 43 Foreston 42 35 - Dixon 50 Rockford Christian 42 36 - Kaneland 65 Mendota 64

Game 37- Seneca 69, Newark 40

Game 38 - Yorkville 71, Coal City 57

Game 39 - Ottawa vs. Aurora Christian

Game 40 - Morris vs. Burlington Central, 8:30 p.m.

Monday: (Auxiliary gym) Game 41 - Princeton vs. Wilmington, 10:30 a.m. (23rd place) Game 42 - Lisle vs. St. Bede, noon (21st place) Game 43 - HBR vs. Indian Creek, 1:30 p.m. (19th place). Main gym - Game 44 - Somonauk vs. Forreston, 8 a.m. (15th place) Game 45 - Plano vs. GK, 9:30 a.m. (13th place) Game 46 - Rockford Christian vs. Mendota, 11 a.m. (11th place) Game 47 - Dixon vs. Kaneland, 12:30 p.m. (9th place). Game 48 - Sandwich vs. Streator, 2:15 p.m. (consolation finals). Game 49 - Newark vs. Coal City, 3:45 p.m. 7th place). Game 50- Seneca vs. Yorkville, 5:30 p.m. (5th place). Game 51 - losers 39-40, 7 p.m. (3rd place). Game 52 - winners 39-40, 8:30 p.m. (championship).

Indian Creek 18 9 13 18 - 58

Princeton 11 5 14 4 - 34

PHS (2-7): Duffin 8, Vaccaro 7, Schmidt 7, Hicks 6, Anderson 2, Clark 2, Friel 2.

Streator 13 15 10 17 - 55

St. Bede 7 8 11 25 - 51

SB: Olson 25, Brady 14, Shaw 6, Pyszka 4, Halm 2.

Sophomore tournament at Plano

Friday: Game 13 - Genoa-Kingston vs. Ottawa.

Game 14 - Rockford Christian vs. Yorkville.

Game 15 - Princeton 42, Plano 41.

Game 16 - Kaneland vs. Morris.

Saturday: Game 21 - losers 13-14, 2:25 p.m. Game 22 - losers 15-16, 3:30 p.m. Game 23 - winners 13-14, 5:30 p.m. Game 24 - Princeton vs. winner 16, 7 p.m.

Monday: Game 26 - losers 21-22, 9:15 a.m. Game 28 - winners 21-22, 4:15 p.m. Game 29 - losers 23-24, 5:45 p.m. (third place). Game 24 - winners 23-24, 7 p.m.  (title).

Marseilles Holiday Tournament

Thursday: (7) Reed-Custer 91, Midland 65

(2) Dwight 57, LaMoille/Ohio 27. L/O: Morris 8, Lovgren 4, Gross 4, Delong 3, Powers 2, DeBruhl 2, Becker 2, Mills 2.

Flanagan-Cornell 81, (6) Hartsburg-Emden 61

(3) Kewanee 77, Lexington 25

(8) Marquette 45, GSW 38

(1) Putnam County 66, Leland-Earlville 51. PC: Krieser 22, Fay 10, Weide 10, Ververka 10.

(5) Hall 54, Serena 44. Hall: Gaeta 16, Villareal 10, Aimone 7, Trevier 6, Schmitt 6, Urbanski 5, Hill 2, Pullam 2.

(4) Chicago St. Benedict 69, Woodland 45

Friday: Game 9: Midland 63, LaMoille/Ohio 40. L/O: 10.

Game 10: Hartsburg 49, Lexington 34

Game 11: GSW 43, Leland-Earlville 26

Game 12: Woodland 47, Serena 38

Game 13: Dwight 74, Reed-Custer 66

Game 14: Kewanee 77, Flanagan 56

Game 15: Putnam County 66, Marquette 57

Game 16: Hall 73, St. Benedict 61

Saturday: Game 17 - LaMoille/Ohio 44, Lexington 37

Game 18 - Serena 58, Leland-Earlville 38

Game 19 - Midland 57, Hartsburg 47

Game 20 - Woodland 56, GSW 52

Game 21 - Reed-Custer 79, Flanagan 68

Game 22 - Marquette 53, St. Benedict 43

Game 23 - Kewanee 69, Dwight 43

Game 24 - PC 76, Hall 48

Monday: Game 25: Lexington vs. Leland-Earlville, 9 a.m. (15th-place game) Game 26: LaMoille/Ohio vs. Serena, 10:30 a.m. (13th-place game). Game 27: Hartsburg vs. GSW, Noon (11th-place game). Game 28: Midland vs. Woodland, 1:30 p.m. (consolation title). Game 29: Flanagan vs. St. Benedict, 3:30 p.m. (seventh-place game). Game 30: Reed-Custer vs. Marquette, 5 p.m. (fifth-place game). Game 31: Hall vs. Dwight, 6:30 p.m. (third-place game). Game 32: Kewanee vs. PC, 8 p.m. (title)

At Romeoville

L-P 91, Lemont 84

Warkins Memorial Cardinal Classic at Erie

Pool A: Stockton 4-0, Peoria Heights 3-1, Bureau Valley 2-2,  Orion 1-3,  Mercer County 1-3, Riverdale 1-3.

Pool B: Wethersfield 4-0, Knoxville 3-1, Morrison 1-3, Stark County 3-1, Erie 0-4, Lena-Winslow 0-3.

Thursday: Orion 53, Riverdale 44

Knoxville 62, Morrison 43

Stockton 57, Bureau Valley 56

Stark County 53, Erie 41

Mercer County 56, Peoria Heights 55

Wethersfield 59, Lena-Winslow 40

Knoxville 58, Stark County 51

Bureau Valley 71, Orion 56

Morrison 43, Lena-Winslow 42

Stockton 53, Mercer County 43

Wethersfield 75, Erie 49

Peoria Heights 66, Riverdale 39

Friday: Peoria Heights 63, Orion 45

Knoxville 48, Erie 31

Bureau Valley 46, Mercer County 33

Stark County 42, Lena-Winslow 41

Stockton 66, Riverdale 62 (OT)

Wethersfield 78, Morrison 51

Saturday: Riverdale 48, Mercer County 40

Lena-Winslow 48, Erie 40

Stockton 66, Orion 56

Stark County 53, Morrison 33

Peoria Heights 69, Bureau Valley 61

Wethersfield 84. Knoxville 62

Monday: Orion vs. Morrison, Mercer County vs. Erie, 1:30 p.m.Riverdale vs. Lena-Winslow, Peoria Heights vs. Stark County, 3 p.m, Bureau Valley vs. Knoxville, Stockton vs. Wethersfield, 7:30 p.m.

Bureau Valley 11 6 18 21 - 56

Stockton 15 11 15 16 - 57

BV: Johnson 2, Johnston 12, Shipp 4, Neuhalfen 19, Young 2, Mead 5, Miller 12.

86th annual Princeville Holiday Tournament

Thursday: (3) Galva 60, (6) DePue 44. DePue: Lopez 19.

(2) Brimfield 79, Lowpoint-Washburn 20

(1) Henry 44, (7) North Fulton 29.

(4) Elmwood 50, (5) Princeville 44

Friday: Game 5 - DePue 59, Lowpoint 39

Game 6 - Princeville 57, North Fulton 32

Game 7 -(2) Brimfield def.  (3) Galva

Game 8 - (1) Henry def. (4) Elmwood.

Saturday: Game 9 - Lowpoint vs. North Fulton, 2 p.m. (consolation third). Game 10 - DePue vs. Princeville, 3:30 p.m. (consolation title). Game 11 -(3) Galva vs. (4) Elmwood, 6:30 p.m. (third place). Game 12 - (2) Brimfield 72, (1) Henry 69 (championship).

At L-P Freshman Tournament

Princeton 50 Mendota 43. PHS: Robbins 18, Sisler 10, Youngren 10, Farraher 8, Schultz 4 M: Todd 18, Nurmberg 12 Figuena 9

L-P 58, Princeton 17 L-P- Prybylinski 8 P- Youngren 14

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

National Video