Light Drizzle
40°FLight DrizzleFull Forecast

Basketball

Published: Friday, Feb. 14, 2014 2:30 p.m. CST • Updated: Friday, Feb. 14, 2014 2:32 p.m. CST

High school girls

Roanoke-Benson 1A Regional

Wednesday: (1) Putnam County 68, (4) Midland 21

(3) Roanoke-Benson (13-11) def. (2) Flanagan (14-13)

Thursday: Title - (1) Putnam County 51, (3) Roanoke-Benson 36.

Earlville 1A Regional

Wednesday: (1) Indian Creek 46, (4) Earlville/Leland 23

(3) LaMoille/Ohio 47, (3) Somonauk 44

Thursday: Title - (1) Indian Creek 51, (3) LaMoille/Ohio 31

LaMoille/Ohio 7 4 9 11 - 31

Indian Creek 11 11 26 23 -51

LaMoille/Ohio (10-15): Browning 6 91) 0-0 13, V. Martinez 6 0-0 12, Bennett 1 (1) 0-0 3, Geuther 0 1-2 1, Leslie 1 0-0 2. Totals: 14 (2) 2-2 31.

Indian Creek: Russell 1 3-4 5, Goodrich 1 0-2 2, Van Wyhe 4 (1) 3-4 12, Bouma 5 (2) 0-0 12, Diehl 4 4-6 12, Mosley 2 0-0 4. Totals: 19 (3) 10-16 51.

LaMoille/Ohio 11 12 8 17 - 48

Somonauk 11 11 11 11 - 44

Lamoille/Ohio: Browning 8 (2) 3-7 21, Martinez 2 10-16 14, Bennett 2 1-3 5, Geuther 2 1-1 5, Johnson 1 (1) 0-0 3. Totals: 15 (3) 15-27 48. Somonauk: Bentley 1 0-0 2, Jackson 0 1-2 1, Rabe 7 (1) 4-4 19, Kawall 5 (3) 2-4 15, Fall 1 0-0 2, Brummel 2 1-2 5. Totals: 16 (3) 8-12 44.

Wethersfield 1A Regional

Wednesday: (1) Annawan 75, (5) Wethersfield 40.

(3) AlWood 49,  (2) Stark County 45

Thursday: Title - (1) Annawan 98, (3) AlWood 40.

Hinckley 1A Regional

Thursday: Title - (1) HBR 62, (2) Elgin Harvest Christian Academy 35.

Putnam County 1A Sectional

Tuesday: Game 1 - (1) Annawan (26-4) vs. Serena, 6 p.m. Game 2 - Putnam County vs. Indian Creek (14-11), 8 p.m.

Thursday: Title - winners 1-2, 7 p.m.

Amboy 2A Regional

Wednesday: (1) Amboy 49,  (4) Polo 26

(2) Erie 54, (3) AFC 48

Thursday: Title - (1) Amboy 37, (2) Erie 28

Oregon 2A Regional

Thursday: Title - (1) Oregon 74, (3) Newman 32

Biggsville 2A Regional

Thursday: Title - (1) Sherrard 46, (3) Orion 32.

Eureka 2A Regional

Thursday: Title - (1) El Paso-Gridley 54, Tremont 47 (OT)

Farmington 2A Regional

Thursday: Title - (1) Peoria Christian 60, Knoxville 51

Ottawa Marquette 2A Regional

Thursday: Title - (2) Aurora Christian 53, (1) Seneca 49

Fieldcrest 2A Sectional

Monday: Game 1 - Sherrard (27-2) vs. Peoria Christian, 6 p.m. Game 2 - winners El Paso-Gridley vs. Carthage Illini West, 8 p.m.

Thursday: Title - winners 1-2, 7 p.m.

Aurora Christian 2A Sectional

Tuesday: Game 1 - Prophetstown (27-2) vs. Oregon, 6 p.m. Game 2 - Aurora Christian (15-13) vs. Byron, 8 p.m.

Thursday: Title - winners 1-2, 7 p.m.

St. Bede 2A Regional

Riverdale 10 7 2 4 – 23

Prophetstown 7 12 13 11 – 43

Riverdale (17-11): Groves 0-3 7-8 7, Maydew 0-0 0-0 0, Laus 1-10 2-2 4, Mericle 1-9 6-8 8, May 0-4 1-2 1, Baldwin 0-5 0-1 0, Williams 0-0 3-4 3. Totals: 2-31 (0-14) 19-25 23. Fouls: 13.

PROPHETSTOWN (27-2): Reiley 2-6 (2-5) 0-0 6, Strike 4-11 (1-7) 2-2 11, Stafford 2-5 3-4 7, Adams 0-4 2-2 2, Kramer 6-14 0-1 12, Henrekin 1-6 1-3 3, Bolton 0-2 0-0 0, Kovarik 0-2 0-0 0, Crane 1-1 0-0 2, Westen 0-2 0-0 0, Remley 0-1 0-0 0. Totals: 16-44 (3-15) 8-13 43. Fouls: 20.

More News

National Video