Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
The Holiday Gift Auction is Live! Click here and bid now on great local gifts!
Scoreboard

Basketball

High school boys

At Princeton

Rockridge 24 18 17 9 - 68

Princeton 10 7 8 6 - 31

PHS (5-21, 3-9): Camp 0-1 0-0 0, Friel 0-1 0-0 0, Duffin 3-11 (0-3) 1-2 7, Vaccaro 4-11 (1-3) 0-0 9, Alvarez 0-0 0-0 0, Schmidt 2-8 (0-2) 0-04, Andersen 1-4 0-0 2, Hicks 1-5 (0-2) 0-0 2, Duffy 1-4 (0-3) 0-0 2, Warren 0-0 0-0 0, Bickett 0-1 (0-1) 0-0 0, Clark 1-5 (0-1) 0-0 2. Totals: 13-51 (1-15) 4-6 31. Fouls: 17. Rebounds: 26. Turnovers: 19.

SOPHS: PHS 43-29. PHS (18-7, 10-2): Reinhardt 15, Behrends 18, Bates 5, Kuhne 1, Tomaszewski 2, Jilderda 2.

At Manlius

Newman 15 20 16 27 - 78

Bureau Valley 12 5 22 21 - 60

Bureau Valley: Neuhalfen 7-13 (0-3) 10-11 24, Young 3-10 (2-6) 6-6 14, Johnson 2-6 (2-4) 0-0 6, Johnston 2-4 1-1 5, Miller 2-7 (1-2) 0-0 5, Balensiefen 2-4 0-2 4, Mead 1-3 0-0 2, Martin 0-1 0-0 0, Arteberry 0-1 0-0 0, Shynk 0-2 (0-1) 0-0 0, Cambron 0-0 0-0 0, Frank 0-0 0-0 0, Shepard 0-0 0-0 0. Totals: 14-51 (5-16) 17-20 60. Rebounds: 22 (Balensiefen 5). Turnovers: 17.

At Kewanee

St. Bede    10    10    15    14    49
Kewanee    12    9    12    13    46

St. Bede (15-11, 7-4) : Pyszka 4 0-0 8, Brady 1 0-0 2, Hopps 1 0-0 2, Olson 10 0-0 27, Shipp 1 0-2 2, Halm 3 0-0 6, Duttlinger 1 0-2 2. Totals: 21 (7) 0-4 49. Rebounds: 21 (Halm 9). Fouls : 11. Turnovers: SB 19.
Kewanee (20-6, 9-3): Moraski 0 0-0 0, Goforth 2 (1) 0-0 5, Dal. Nuding 3 3-4 9, Hicks 3 (1) 0-0 7, Daw. Nuding 0 0-0 0, Contreras 0 0-0 0, Oliver 5 2-5 12, Nimrick 3 5-6 13. Totals: 16 (4) 0-15 46.
Rebounds:16 (Dal. Nuding, Daw. Nuding, Oliver 3); Team Fouls: 9; Turnovers: 7.

F/S: Kewanee 57, St. Bede 51

Other area scores

Rockford Lutheran 75, Mendota 42

Hall 63, Serena 48

Sterling 54, La Salle-Peru 46

Ottawa Marquette 1A Regional
at Marseilles Grade School, 201 Chicago St., Marseilles
Monday: Game 1 - (4) St. Bede (16-11) vs. (5) Midland, 7 p.m.
Tuesday: Game 2 - (2) Henry-Senachwine (20-4) vs. (7) Streator Woodland, 6 p.m. Game 3 —(3) Ottawa Marquette vs. (6) DePue, 8 p.m.
Wednesday: Game 4 — (1) Putnam County (18-8) vs. Winner 1, 6 p.m. Game 5 - Winners 2-3, p.m.
Feb. 28: Title — Winners 4-5, 7 p.m.
 
Amboy 1A Regional
Monday: Game 1 - (4) Annawan vs. (5) LaMoille/Ohio, 7 p.m.
Tuesday: Game 2 - (2) Paw Paw vs. (7) Amboy, 6 p.m. Game 3 — (3) Ashton-Franklin Center vs. (6) Erie, 8 p.m.
Wednesday: Game 4 — (1) Indian Creek vs. Winner 1, 6 p.m. Game 5 - Winners 2-3, p.m.
Feb. 28: Title — Winners 4-5, 7 p.m.
 
Princeton 2A Regional
Tuesday: Game 1 - (4) Prophetstown vs. (5) Princeton (5-21), 7 p.m.
Wednesday: Game 2 - (1) Seneca vs. winner 1, 6 p.m. Game 3 - (2) Hall (15-11) vs. (3) Bureau Valley (18-9), 8 p.m.
Feb. 28: Title - winners 2-3, 7 p.m.
 
High School girls
Putnam County 1A Sectional
Tuesday: (1) Annawan 89, Serena 42
Putnam County 73, Indian Creek 26
Thursday: Title - (1) Annawan (27-4) vs. Putnam County (22-5), 7 p.m.
 
Forreston 1A Sectional
Tuesday: Amboy 31, Dakota 30
Lanark Eastland 42, Galena 32
Thursday: Title - Amboy vs. Eastland, 7 p.m.
 
Elgin 1A Sectional
Tuesday: Chicago Luther North 44, Arlington Heights Christian Liberty Academy 43
Hinckley Big Rock 65, Chicago Morgan Park 42.
Thursday: Title - Hinckley Big Rock vs. Chicago Luther North, 7 p.m.
 
Fieldcrest 2A Sectional
Tuesday: Sherrard 52, Peoria Christian 36
El Paso-Gridley 55, Carthage Illini West 50
Thursday: Title - Sherrard (28-2) vs. El Paso-Gridley, 7 p.m.
 
Aurora Christian 2A Sectional
Tuesday: Prophetstown 62, Oregon 57 (OT)
Byron 62, Aurora Christian 27
Thursday: Title - Prophetstown (28-2) vs. Byron (28-3), 7 p.m.
 
Mendota 3A Regional
Tuesday: (5) Rock Falls 69, (4) L-P45
(3) Dixon 56, (6) Streator 25
Wednesday: (1) Mendota  64, (5) Rock Falls (7-19) 43

(2) Sterling 50, (3) Dixon (17-12) 27
Thursday: Title - (1) Mendota (24-3) vs. (2) Sterling (19-11), 7 p.m.
 
Junior high girls


BVEC tourney at Neponset/Kewanee


FRIDAY: (8) DePue 22, (9) Neponset 14


SATURDAY: (1) BV South 46, (8) DePue 13.
(4) Bradford 47, (5) Ladd 27.
6) Ohio 44, (3) Malden 35.
(2) BVN 58, (7) LaMoille 28.


TUESDAY: (1) BV South 42, (4) Bradford 11. BVS: Moreland 14, Barnett 7, Weidner 7, Olds 6, Splitt 4. Brad: Slichebmyer 9,  Johnston 2.


(2) BV North 38, (6) Ohio 25.


WEDNESDAY: Third place - (6) Ohio 30, (4) Bradford 25. Ohio: Lexi Loftus 26. Brad: Emma Slichenmyer 10.

Title - (1) BV South 38, (2) BV North 22. BVS : Barnett 17, Moreland 8, Olds 4, Wirth 6, Weidner 3. BVN: Hurley 7, Nugent 4, Johnson , Fordham 4, Hoagland 2, Von Holten 1

Junior College


At Oglesby

Women: IVCC 88, Black Hawk 47. IVCC: MacDavitt 20, Kistenfeger 18, Rhodes 13.
Men: Black Hawk 85, IVCC 60. IVCC: Johnson 17, Arteaga 17.

Loading more