Overcast
51°FOvercastFull Forecast

Basketball

Published: Wednesday, Feb. 26, 2014 2:21 p.m. CST • Updated: Wednesday, Feb. 26, 2014 2:23 p.m. CST

Junior College

Region 4 Men’s Tournament

IVCC 87, Wright College 71. IVCC: Johnson 21, Arteaga 20.

• IVCC advances to play #1 seed Morton on Thursday at 7 p.m. in Cicero. The IVCC women (No. 5) will play No. 8 Black Hawk East at 5:30 p.m. Thursday.

High school girls

1A Super-Sectionals

At Bloomington

Monday: Annawan 71, Cissna Park 52.

At DeKalb

Lanark Eastland 36, Hinckley-Big Rock 33.

At Jacksonville

Carrollton 40, Astoria 38

At Salem

Mowequa Central A&M 67, Goreville 41

1A Girls State Tournament

At Redbird Arena

Friday: Game 1 - Carrollton (24-6) vs. Mowequa Central A&M (27-6), 12:15 p.m. Game 2 - Annawan (28-4) vs. Lanark Eastland (28-6), 2 p.m.

SATURDAY: Third place - Game 1 - losers 1-2, 12:15 p.m. Title - winners 1-2, 2 p.m.

2A girls Super-Sectionals

At Decatur

Champaign St. Thomas More 74, Riverton 35

At River Forest

Elmhurst Immaculate Conception40, South Holland Seton Academy 38

At Salem

Teutopolis 49, Breese Central 44

At Monmouth College

Prophetstown 58, El Paso-Gridley 48

2A Girls State Tournament

At Redbird Arena

Friday: Game 1 - St. Thomas More (31-2) vs. Teutopolis (28-5), 6:30 p.m. Game 2 - Elmhurst Immaculate Conception (25-6) vs. Prophetstown (30-2), 8;15 p.m.

SATURDAY: Third place - losers 1-2, 6:30 p.m. Title - winners 1-2., 8:15 p.m.

3A girls sectionals

At Chillicothe

Monday: Washington (24-3). Geneseo (17-13).

Peoria Notre Dame 39, Mendota 37.

THURSDAY: Title - Washington (25-3) vs. Peoria Notre Dame (15-13), 7 p.m.

Mendota 13 4 6 14 - 37

Notre Dame 16 4 5 14 - 39

Mendota (25-4): Ab. Bromoschenkel 10, Devitt 9, Al. Bromoschenkel 9, Carroll 7, Stallings 2.

1A Boys Regionals

At Ottawa Marquette

(at Marseilles Grade School)

Monday: (4) St. Bede 48, (5) Midland 46 (OT)

Tuesday: (2) Henry-Senachwine 65, (7) Streator Woodland 44.

(3) Ottawa Marquette 71, (6) DePue 67.

Wednesday: Game 4 - (1) Putnam County (18-8) vs. (4) St. Bede (16-12), 6 p.m. Game 5 — (2) Henry-Senachwine (22-4) vs. (3) Ottawa Marquette (17-11), 8 p.m.

Friday: Title — Winners 4-5, 7 p.m.

DePue 18 15 8 26 — 67

Marquette 14 16 20 21 — 71

DEPUE (8-15): Raya 2-10 (0-1) 3-3 7, Lopez 8-16 (r4-8) 5-9 25, Reyes 2-14 (1-11) 2-3 7, Helland 0-2 0-0 0, Zimmer 4-9 (1-1) 3-4 12, Guzman 4-14 (3-11) 2-3 13, Mendez 1-1 (1-1) 0-0 3, Moreno 0-0 0-1 0, Villagomez 0-0 0-0 0. Totals 21-67 (10-33) 15-23 67. Fouls: 28 (Raya 5, Guzman 6), Rebounds: 31 (Zimmer 8).Turnovers: 14.

MARQUETTE: Sypniewski 6-9 7-8 19, Killelea 5-8 (1-3) 1-2 12, McLean 0-4 0-0 0, Hettel 1-3 8-9 10, Verona 2-7 (0-2) 1-2 5, Lechtenberg 3-9 1-4 7, Garland 2-3 3-5 7, Nelson 4-4 0-4 8, Miller 0-0 2-2 2, Endres 0-0 1-2 1. Totals 23-47 (1-5) 24-38 71. Fouls: 15. Rebounds: 50 (Lechtenberg 13). Turnovers: 23.

At Amboy

Monday: (4) Annawan 57, (5) LaMoille/Ohio 34

Tuesday: (2) Paw Paw 62, (7) Amboy 46.

(3) Ashton-Franklin Center 63, (6) Erie 41.

Wednesday: Game 4 — (1) Indian Creek vs. (4) Annawan (15-13), 6 p.m. Game 5 - (3) (2) Paw Paw (21-5) vs. Ashton-Franklin Center (12-14), p.m.

Friday: Title — Winners 4-5, 7 p.m.

LaMoille/Ohio 10 7 4 13 - 34

Annawan 15 18 15 11 - 57

L/O: Gross 4 (1) 0-0 9, DeLong 0 0-0 0, Powers 0 1-2 2, Lovgren 4 (1) 0-2 9, Becker 0 0-0 0, Mills 0 0-0 0, Stamberger 2 0-0 4, DeBruhl 2 0-0 4, Tudor 2 (1) 0-0 5, Stuepfert 1 0-0 2. Totals: 15 (3) 1-4 37. Fouls: 18.

Annawan: Foster 4 4-6 12, Davis 1 1-2 3, Butler 4 3-3 11, Baele 1 0-0 2, Spivey 1 0-0 2, Smith 1 (1) 0-0 3, VanOpdorp 1 0-0 2, Croeagert 1 (1) 1-4 3, Landwehr 4 (1) 4-7 13, Morey 2 (2) 0-0 6. Totals: 19 (5) 14-26 57. Fouls: 7.

2A boys regionals

At Princeton

Tuesday: (4) Prophetstown 59, (5) Princeton 56.

Wednesday: Game 2 - (1) Seneca (22-4) vs. (4) Prophetstown (15-13. Game 3 - (2) Hall (16-11) vs. (3) Bureau Valley (19-11).

Friday: Title - winners 2-3, 7 p.m.

Princeton 12 18 5 21 - 56

Prophetstown 11 14 19 15 - 59

PHS (5-22): Duffin 8 (2) 0-1 18, Vaccaro 8 (4) 0-0 20, Schmidt 1 4-6 6, Andersen 0 0-0 0, Hicks 1 (1) 2-2 5, Duffy 1 (1) 0-0 3, Clark 1 2-2 4. Totals: 20 (8) 8-11 56.

PROPHETSTOWN (15-13): Ames 4 (2) 5-8 15, Howard 7 (1) 8-10 23, Cady 0 0-0 0, Shirley 2 1-5 5, Bauer 3 3-8 9, Heflin 0 0-0 0, Gerlach 1 1-2 3, Sigel 1 2-2 4. Totals: 18 (3) 20-35 59.

At Sherrard

MONDAY: (5) Mercer County 68, (4) Orion 66

Wednesday: Game 2 - (1) Rockridge (24-0) vs. (5) Mercer Count. Game 2 - (2) Kewanee (18-6) vs. Sherrard (9-14)

Friday Title - winners 2-3, 7 p.m.

At Morrison

MONDAY: (5) Savanna West Carroll 41, (4) Riverdale 40.

Tuesday: (1) Newman 77, West Carroll 62.

Wednesday: Game 3 - (2) Fulton (20-8) vs. (3) Morrison (13-15), 7 p.m.

Friday: Title - (1) Newman (26-2) vs. winner 3, 7 p.m.

At Fieldcrest

MONDAY: Peoria Christian 66, Tri-Valley 63

Fieldcrest 58, El Paso-Gridley 48

TUESDAY: (1) Peoria Christian 79, BCC 64.

WEDNESDAY: Game 4 - (2) Eureka vs. Fieldcrest (17-11).

Friday: Title - (1) Peoria Christian (17-12) vs. winner 4, 7 p.m.

Boys regular season

Mendota 66, Rock Falls 64 (OT).

Previous Page|1|2|Next Page

More News

National Video