Rain
37°FRainFull Forecast

Track and field

Published: Monday, April 21, 2014 4:05 p.m. CST • Updated: Monday, April 21, 2014 4:09 p.m. CST

Rollie Morris Invitational at Hall

Team scores: 1. Mendota 135, 2. Bureau Valley 106, 3. Henry-Midland 59, 4. Streator 54, 5. Fieldcrest 45, 6. Stillman Valley 41, 7. St. Bede 38, 8. Hall 37, 9. Aurora Christian 36, 10. Putnam County 1.

100 – 1. Martinson (M) 11.17, 3. Hammonds (H) 11.656. Konneck (BV) 11.95; 200 – 1. Martinson (M) 22.58, 5. Hammonds (H) 24.53; 400 – 1. Leigh (F) 52.83, 2. Peterson (BV) 53.58, Konneck (BV) 55.73; 800 – 1. K. Eastwood (BV) 2:04.84, 2. Taylor (BV) 2:06.62, 4. Lopez (SB) 2:07.57; 1,600 – 1. Chada (AC) 4:41.14, 3. K. Eastwood (BV) 4:53.09, 6. Smith (BV) 5:11.29); 3,200 – 1. Pettis (H-M) 10:08.73, 4. Smith (BV) 11:35.9; 110 hurdles – 1. White (F) 15.89, 3. Garland (H) 18.42, 4. H. Schoff (BV) 19.31, 5. Edgecomb (H) 19.73; 300 hurdles – 1. White (FIE) 40.66, 2. T. Schoff (BV) 40.84, 4.Hopps (SB) 43.82, 6. Garland (H) 47.04; 4x100 relay – 1. Mendota 45.33, 2. Hall (Rybarczyk, Perez, Hammonds, Einhaus) 47.04,4. BV (M. Eastwood, Dale, Blackert, T. Schoff) 48.69; 4x200 relay – 1. Mendota 1:35.29, 2. Bureau Valley (M. Eastwood, Schoff, Dale, Konneck) 1:36.64, 3. Hall (Rybarczyk, Perez, Hammonds, Einhaus) 1:38.32; 4x400 relay – 1. Bureau Valley (Schoff, Taylor, Peterson, K. Eastwood) 3:33.76, 3. SBA (Hopps, MacDavitt, Barnes, Lopez) 3:52.15; 4x800 relay – 1. Bureau Valley (Taylor, Smith, Peterson, K. Eastwood) 8:47.11, 5. Hall (Baldonado, Ripka, Lee-Brown, Stoner) 10:38.72; High jump – 1. Reeder (M) 6-0, 4. Edgecomb (H) 5-4 Pole vault – 1. Muldoon (M) 11-6, 4 Taylor (BV) 9-6; Long jump – 1. Lindsey (SV) 20-1; Triple jump – 1. Lindsey (SV) 41-1, 2. Hopps (SB) 45-6, 4. Barnes (SB) 41-1 1/2; Shot put – 1. Slingsby (SB) 47-9 1/2, 2. Buckman (BV) 45-6, 5. Jacobs (B) 39-6; Discus – 1. Walker (AC) 158-8, 3. Buckman (BV) 129-6, 5. Slingsby (SB) 124-9

38th annual Rochelle Relays at Rochelle

Team scores: 1. Dixon 122, 2. Rochelle 100, 3. Harlem 96, 4. Princeton 74, 5. Oregon 69, 6. Rockford 58, 7. Boylan 34

Discus – 1. Harlem 428-2, 2. Rochelle 371-5, 3. Oregon 361-10, 4 Princeton (Youngren, T. Bickett, A. Biggs) 315-10 Pole vault – 1. Oregon 32-00, 2. Rochelle 30-6, 3. Princeton (Pranka, M. Warren, D. Biggs) 28-6. High jump – 1. Dixon 17-6, 2. Princeton (Sisler 5-6, Rossler 5-0, Youngren NH). 16-0. Long jump – 1. Dixon 63-2, 2. Rochelle 60-1, 3. Princeton (Strom, Marselle, Loftus) 55-0 1/4. Triple jump – 1. Dixon 121-4, 2. Rochelle 111-11, 3. Harlem 110-4 1/2, 5. Princeton (Marselle, Rose, Loftus) 105-1. Shot put – 1. Harlem 147-11 1/2, 2. Rochelle 120-4, 6. Princeton (Wetsel, T. Bickett, Orr) 105-10 1/4. 6,400 relay – 1. Jefferson 18:38.76, 2. Dixon 19:10.65, 3. Boylan 20:47.51. 3,200 relay – 1. Dixon 8:13.41, 2. Jefferson 8:19.23, 3. Oregon 9:02.17. 400 relay – 1. Dixon 44:07, 2. Harlem 45.44, 3. Jefferson 45.93, 5. Princeton (J. Smith, Rossler, Wetsel, B. Griffin). 440 shuttle hurdle – 1. Princeton (Janssen, S. Smith, Mead, Pranka) 1:12.24, 2. Rochelle 1:18.23, 3. Boylan 1:19.15. Distance medley – 1. Dixon 11:19.36, 2. Oregon 11:54.77, 3. Harlem 12:01.51. 800 relay – 1. Harlem 1:34.74, 2. Jefferson 1:35.94, 3. Princeton (Tomaszewski, Janssen, Pranka, Strom) 1:36.79. 1600 medley – 1. Dixon 4:06.60, 2. Harlem 4:07.27, 3. Rochelle 4:07.55. 3200 – 1. Castillo (J) 10:07.48, 2. Rodriguez (J) 10:42.70, 3. Andersen (Pri) 10:50.34. 1,600 relay – 1. Dixon 3:28.98, 2. Jefferson 3:32.53, 3. Rochelle 3:37.80. F/S 1600 relay - 1. Princeton (Tomaszewski, Workman, Wetsel, Mead).

Girls track and field

Rollie Morris Invitational at Hall

Team scores: 1. Bureau Valley 107.5, 2. Hall 85, 3. Fieldcrest 84, 4. Henry-Midland 83, 5. Mendota 51, 6. Princeton 49, 7. Putnam County 39, 8. Aurora Christian 26.5, 9. St. Bede 14, 10. Streator 12, 11. Stillman Valley 6.

100 – 1. Kereta (HM) 12.81, 4. Foster (H) 13.42, 6. DeVoss (BV) 13.71; 200 – 1. Brown (AC) 26.62, 2. Hoffert (BV) 27.54, 3. Mead (P ) 27.8, 6. Foster (H) 28.2; 400 – 1. Kereta (H-M) 1:01.98, 2. B. Keegan (H) 1:04.25, 3. Hoffert (BV) 1:05.69, 4. Arnadottir 1:05.85, 6. Lee-Brown (H) 1:07.89; 800 – 1. Mead (P) 2:21.62, 4. Weidner (BV) 2:33.75,5. A. Keegan (H) 2:39.32; 1,600 – 1. Baldwin (F) 5:30.76, 2. Weidner (BV) 5:40.98, 6. Williams (BV) 6:05.7; 3,200 – 1. Baldwin (F) 11:45.12, 5. Olivares (H) 13:27.05; 100 hurdles – 1. Quinn (H) 17.45, 3. Peterson (BV) 18.14, 5. Postula (SB) 18.23; 300 hurdles – 1. Griffith (PC) 49.23, 3. Acamovic 52.19, 5. Peterson (BV) 55.15; 4x100 relay – 1. Henry-Midland 51.52, Hall (Quinn, B. Keegan, Scarpaci, Foster) 52.57, 3. Bureau Valley 52.82, 6. PHS (Weatherington, Bowman, Glenn Harp) 55.2; 4x200 relay – 1. Bureau Valley (DeVoss, Johnson, Mungia, Kennedy) 1:52.9, 6. PHS (Weatherington, Bowman, Sims, Harp) 1:58.9, 6. Hall (Whitten, Scarpaci, Golden, Lusietto) 2:00.96; 4x400 relay – 1. Henry-Midland 4:12.06, 3. Bureau Valley (Arnadottir, Kennedy, Mungia, Weidner) 4:27.39, 4. A.Keegan, B. Keegan, Foster, Moreno) 4:38.61, 6. PHS (Weatherington, Way, Bowman, Sims) 4:40.8; 4x800 relay – 1. Bureau Valley (Arnadottir, Williams, Francis, Weidner) 10:47.98, 2. Olivares, Moreno, Orlandi, A. Keegan) 11:22.36, 6. PHS (Schertz, Way, Hendrickson, Mead) 11:52.3; High jump – 1. Holland (F) 5-7, 2. Postula (SB) 5-0, 3 .Lusietto (H) 4-10; Pole vault – 1. Quinn (H) 9-0, 2. Storm (P) 7-6, 3. Ritter (BV) 6-6, 5. Howes (BV) 6-0; Long jump – 1. Hoffert (BV) 15-0 1/2; Triple jump – 1. Holland (F) 34-6, 2. B. Keegan (H) 31-10, 4. Arnadottir (BV) 30-7, 5. Sims (P) 29-1 1/2, 6. Lusietto (H) 27-6; Shot put – 1. Willis (M) 36-3 1/2, 2. Schertz (P ) 36-3, 4. Lebahn (BV) 32-9, 5. Yuvan (H) 31-9,6. Jacobs (BV) 31-3; Discus – 1. Willis (M) 117-10, 2. Lebahn (BV) 110-10, 3. Clark (P) 107-2, 4. Schertz (P) 86-9, 5. Gerrard (H) 86-8, 6. Yuvan (H) 84-3.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

National Video