Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
Scoreboard

Track and field

Rollie Morris Invitational at Hall

Team scores: 1. Mendota 135, 2. Bureau Valley 106, 3. Henry-Midland 59, 4. Streator 54, 5. Fieldcrest 45, 6. Stillman Valley 41, 7. St. Bede 38, 8. Hall 37, 9. Aurora Christian 36, 10. Putnam County 1.

100 – 1. Martinson (M) 11.17, 3. Hammonds (H) 11.656. Konneck (BV) 11.95; 200 – 1. Martinson (M) 22.58, 5. Hammonds (H) 24.53; 400 – 1. Leigh (F) 52.83, 2. Peterson (BV) 53.58, Konneck (BV) 55.73; 800 – 1. K. Eastwood (BV) 2:04.84, 2. Taylor (BV) 2:06.62, 4. Lopez (SB) 2:07.57; 1,600 – 1. Chada (AC) 4:41.14, 3. K. Eastwood (BV) 4:53.09, 6. Smith (BV) 5:11.29); 3,200 – 1. Pettis (H-M) 10:08.73, 4. Smith (BV) 11:35.9; 110 hurdles – 1. White (F) 15.89, 3. Garland (H) 18.42, 4. H. Schoff (BV) 19.31, 5. Edgecomb (H) 19.73; 300 hurdles – 1. White (FIE) 40.66, 2. T. Schoff (BV) 40.84, 4.Hopps (SB) 43.82, 6. Garland (H) 47.04; 4x100 relay – 1. Mendota 45.33, 2. Hall (Rybarczyk, Perez, Hammonds, Einhaus) 47.04,4. BV (M. Eastwood, Dale, Blackert, T. Schoff) 48.69; 4x200 relay – 1. Mendota 1:35.29, 2. Bureau Valley (M. Eastwood, Schoff, Dale, Konneck) 1:36.64, 3. Hall (Rybarczyk, Perez, Hammonds, Einhaus) 1:38.32; 4x400 relay – 1. Bureau Valley (Schoff, Taylor, Peterson, K. Eastwood) 3:33.76, 3. SBA (Hopps, MacDavitt, Barnes, Lopez) 3:52.15; 4x800 relay – 1. Bureau Valley (Taylor, Smith, Peterson, K. Eastwood) 8:47.11, 5. Hall (Baldonado, Ripka, Lee-Brown, Stoner) 10:38.72; High jump – 1. Reeder (M) 6-0, 4. Edgecomb (H) 5-4 Pole vault – 1. Muldoon (M) 11-6, 4 Taylor (BV) 9-6; Long jump – 1. Lindsey (SV) 20-1; Triple jump – 1. Lindsey (SV) 41-1, 2. Hopps (SB) 45-6, 4. Barnes (SB) 41-1 1/2; Shot put – 1. Slingsby (SB) 47-9 1/2, 2. Buckman (BV) 45-6, 5. Jacobs (B) 39-6; Discus – 1. Walker (AC) 158-8, 3. Buckman (BV) 129-6, 5. Slingsby (SB) 124-9

38th annual Rochelle Relays at Rochelle

Team scores: 1. Dixon 122, 2. Rochelle 100, 3. Harlem 96, 4. Princeton 74, 5. Oregon 69, 6. Rockford 58, 7. Boylan 34

Discus – 1. Harlem 428-2, 2. Rochelle 371-5, 3. Oregon 361-10, 4 Princeton (Youngren, T. Bickett, A. Biggs) 315-10 Pole vault – 1. Oregon 32-00, 2. Rochelle 30-6, 3. Princeton (Pranka, M. Warren, D. Biggs) 28-6. High jump – 1. Dixon 17-6, 2. Princeton (Sisler 5-6, Rossler 5-0, Youngren NH). 16-0. Long jump – 1. Dixon 63-2, 2. Rochelle 60-1, 3. Princeton (Strom, Marselle, Loftus) 55-0 1/4. Triple jump – 1. Dixon 121-4, 2. Rochelle 111-11, 3. Harlem 110-4 1/2, 5. Princeton (Marselle, Rose, Loftus) 105-1. Shot put – 1. Harlem 147-11 1/2, 2. Rochelle 120-4, 6. Princeton (Wetsel, T. Bickett, Orr) 105-10 1/4. 6,400 relay – 1. Jefferson 18:38.76, 2. Dixon 19:10.65, 3. Boylan 20:47.51. 3,200 relay – 1. Dixon 8:13.41, 2. Jefferson 8:19.23, 3. Oregon 9:02.17. 400 relay – 1. Dixon 44:07, 2. Harlem 45.44, 3. Jefferson 45.93, 5. Princeton (J. Smith, Rossler, Wetsel, B. Griffin). 440 shuttle hurdle – 1. Princeton (Janssen, S. Smith, Mead, Pranka) 1:12.24, 2. Rochelle 1:18.23, 3. Boylan 1:19.15. Distance medley – 1. Dixon 11:19.36, 2. Oregon 11:54.77, 3. Harlem 12:01.51. 800 relay – 1. Harlem 1:34.74, 2. Jefferson 1:35.94, 3. Princeton (Tomaszewski, Janssen, Pranka, Strom) 1:36.79. 1600 medley – 1. Dixon 4:06.60, 2. Harlem 4:07.27, 3. Rochelle 4:07.55. 3200 – 1. Castillo (J) 10:07.48, 2. Rodriguez (J) 10:42.70, 3. Andersen (Pri) 10:50.34. 1,600 relay – 1. Dixon 3:28.98, 2. Jefferson 3:32.53, 3. Rochelle 3:37.80. F/S 1600 relay - 1. Princeton (Tomaszewski, Workman, Wetsel, Mead).

Girls track and field

Rollie Morris Invitational at Hall

Team scores: 1. Bureau Valley 107.5, 2. Hall 85, 3. Fieldcrest 84, 4. Henry-Midland 83, 5. Mendota 51, 6. Princeton 49, 7. Putnam County 39, 8. Aurora Christian 26.5, 9. St. Bede 14, 10. Streator 12, 11. Stillman Valley 6.

100 – 1. Kereta (HM) 12.81, 4. Foster (H) 13.42, 6. DeVoss (BV) 13.71; 200 – 1. Brown (AC) 26.62, 2. Hoffert (BV) 27.54, 3. Mead (P ) 27.8, 6. Foster (H) 28.2; 400 – 1. Kereta (H-M) 1:01.98, 2. B. Keegan (H) 1:04.25, 3. Hoffert (BV) 1:05.69, 4. Arnadottir 1:05.85, 6. Lee-Brown (H) 1:07.89; 800 – 1. Mead (P) 2:21.62, 4. Weidner (BV) 2:33.75,5. A. Keegan (H) 2:39.32; 1,600 – 1. Baldwin (F) 5:30.76, 2. Weidner (BV) 5:40.98, 6. Williams (BV) 6:05.7; 3,200 – 1. Baldwin (F) 11:45.12, 5. Olivares (H) 13:27.05; 100 hurdles – 1. Quinn (H) 17.45, 3. Peterson (BV) 18.14, 5. Postula (SB) 18.23; 300 hurdles – 1. Griffith (PC) 49.23, 3. Acamovic 52.19, 5. Peterson (BV) 55.15; 4x100 relay – 1. Henry-Midland 51.52, Hall (Quinn, B. Keegan, Scarpaci, Foster) 52.57, 3. Bureau Valley 52.82, 6. PHS (Weatherington, Bowman, Glenn Harp) 55.2; 4x200 relay – 1. Bureau Valley (DeVoss, Johnson, Mungia, Kennedy) 1:52.9, 6. PHS (Weatherington, Bowman, Sims, Harp) 1:58.9, 6. Hall (Whitten, Scarpaci, Golden, Lusietto) 2:00.96; 4x400 relay – 1. Henry-Midland 4:12.06, 3. Bureau Valley (Arnadottir, Kennedy, Mungia, Weidner) 4:27.39, 4. A.Keegan, B. Keegan, Foster, Moreno) 4:38.61, 6. PHS (Weatherington, Way, Bowman, Sims) 4:40.8; 4x800 relay – 1. Bureau Valley (Arnadottir, Williams, Francis, Weidner) 10:47.98, 2. Olivares, Moreno, Orlandi, A. Keegan) 11:22.36, 6. PHS (Schertz, Way, Hendrickson, Mead) 11:52.3; High jump – 1. Holland (F) 5-7, 2. Postula (SB) 5-0, 3 .Lusietto (H) 4-10; Pole vault – 1. Quinn (H) 9-0, 2. Storm (P) 7-6, 3. Ritter (BV) 6-6, 5. Howes (BV) 6-0; Long jump – 1. Hoffert (BV) 15-0 1/2; Triple jump – 1. Holland (F) 34-6, 2. B. Keegan (H) 31-10, 4. Arnadottir (BV) 30-7, 5. Sims (P) 29-1 1/2, 6. Lusietto (H) 27-6; Shot put – 1. Willis (M) 36-3 1/2, 2. Schertz (P ) 36-3, 4. Lebahn (BV) 32-9, 5. Yuvan (H) 31-9,6. Jacobs (BV) 31-3; Discus – 1. Willis (M) 117-10, 2. Lebahn (BV) 110-10, 3. Clark (P) 107-2, 4. Schertz (P) 86-9, 5. Gerrard (H) 86-8, 6. Yuvan (H) 84-3.

Loading more