Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, opinion and more. The Bureau County Republican is published Wednesday and Saturday mornings.

Text Alerts

Text Alerts
Stay connected to us wherever you are! With bcralerts, get breaking news updates along with other area information sent to you as a text message to your wireless device or by e-mail.

Email Newsletters

Email Newsletters
Keep up with what's going on in your community by reading the bcrbriefs. This easy to read synopsis of today's news will be emailed directly to you Tuesday through Saturday at no charge. Sign up today!
The Holiday Gift Auction is Live! Click here and bid now on great local gifts!
Scoreboard

Track and field

Girls track

Three Rivers Conference Meet at Edgington

Team scores: 1. Erie-Prophetstown 137.5; 2. Bureau Valley 94.5; 3. Amboy 86; 4. Hall 70.5; 5. Rockridge 66; 6. Princeton 63; 7. Morriosn 38.5; 8. Kewanee 37; 9. Fulton 29; 10. Riverdale 24; 11. Sherrard 22; 12. Newman 18; 13. St. Bede 9; 14. Orion 7.

Top 3 finishers and local place-finishers: 100 – 1. Cobert (EP) 13.47; 2. Zimmerlein (Amb) 13.65; 3. Pankhurst (Amb) 13.67; 4. DeVoss (BV) 13.70; 6. Foster (H) 13.82.

200 – 1. R. Cobert (EP) 27.02; 2. Hoffert (BV) 27.12; 3. Zimmerlein (Amb) 27.29; 5, Pankenhurst (AL) 27.97, 7. Mungia (BV) 28.34.

400 – 1. Mead (Prin) 58.72; 2. R. Cobert (EP) 59.98; 3. Hoffert (BV) 1:02.61; 4. B. Keegan (H) 1:02.94; 6. Webb (BB) 1:03.24.

800 – 1. *Mead (Prin) 2:20.76; 2. Reiley (EP) 2:30.86; 3. Corcoran (Amb) 2:34.24; 7. Hosto (AL) 2:39.50; 8. Moreno (H) 2:40.41.

1,600 – 1. Averi Leitzen (Ful) 5:44.49; 2. M. Grady (Amb) 5:51.21; 3. Jennifer Popovich (Amb) 5:52.67; 6. Williams (BV) 6:04.68; 7. Orlandi (H) 6:06.89.

3,200 – 1. Grady (Amb) 12:01.55; 2. Jordan Price (Ful) 12:29.04; 3. Popovich (Amb) 12:45.51; 4. Weidner (BV) 13:00.85.

100 hurdles – 1. Hasson (Rock) 16.62; 2. Quinn (Hall) 16.83; 3. Kassidee Church (Morr) 17.10; 4. Postula (SB) 17.39; 5. Peterson (BV) 18.09; 7. Glenn (P) 18.46.

300 hurdles – 1. Hasson (Rock) 47.04; 2. Woods (Rock) 48.35; 3. Dessing (EP) 51.39;4. Acamovic (H) 51.81; 6. Postula (SB) 53.04.

4x100 relay – 1. Erie-Prophetstown 51.54; 2. Bureau Valley 52.35; 3. Rockridge 52.81; 4. Hall 52.91; 8 Princeton 56.44.

4x200 relay – 1. Erie-Prophetstown 1:49.26; 2. Bureau Valley 1:49.64; 3. Rockridge 1:51.72; 4 AL 1:52.02; 6. Princeton 1:59.01.

4x400 relay – 1. Erie-Prophetstown 4:13.97; 2. Bureau Valley 4:14.29; 3. Princeton 4:24.09; 4. Hall 4:30.36.

4x800 relay – Erie-Prophetstown 10:33.53; 2. Hall 10:37.96; 3. Bureau Valley 10:52.81; 8. Princeton 13:00.90.

Long jump – 1. Hoffert (BV) 16-2 1/4; 2. Claus (Riv) 15-1; 3. Church (Morr) 15-1; 4. Weatherington (Prin) 147-7 1/2; 6. Boers (AL) 14-7.

High jump – 1. Rieker (Amb) 5-2; 2. Kruthoff (EP) 5-0; 3. (tie) Goodman (Morr), Lusietto (Hall) 5-0

Triple jump – 1. R. Cobert (EP) 36-1 1/2*; 2. Hosford (Morr) 34-8 1/4; 3. B. Keegan (Hall) 33-5 1/2; 4. Arnadottir (BV) 32-1 1/4; 5. Sims (Prin) 31-9; 8. Lusietto (H) 29-5 3/4).

Pole vault – 1. *Quinn (Hall) 10-0; 2. Munday (Sher) 9-6; 3. DeShane (EP) 8-6; 7. Webb (Princ) 6-6.

Shot put – 1. Schertz (Prin) 39-5; 2. Meier (Rock) 36-2; 3. Lesniewski (Ful) 36-0; 5. Lebahn (BV) 32-2l; Yuvan (H) 31-10; 8 Clark (Prin) 31-6.

Discus – 1. Mindock (Rock) 108-1; 2. Clark (Prin) 106-9; 3. Lebahn (BV) 106-1; 5. Yuvan (H) 100-2.

* – meet record

Junior high track

BVEC Meet at Hall

7th grade girls: 1. BVN 112; 2. BV South 104; 3. Ladd 98; 4. Bradford 30.

Hurdles - Englephaupt (Ld) 18.45. 100 - Cain (Malden) 14.11. 1600 - Parente (Ld) 6:21.35. 4x200 - BVS 2:02.6. 4x100 - BVN 1:02.27. 400 - Fordham (BVN) 1:06.44; 200 - Endress (BVS) 29.44. 800 - Englephaupt (Ld) 2:46.77. 4x400 - BVS 4:53.71. High jum[ -Englephaupt (Ld) 4-8. Discus - Linley (BVN) 62-10. Shot - Barnett (BVS) 30-8. Long jump - Cain (Malden) 14-11.

7th grade boys: 1. BVN 112; 2. BV South 78. (No other team scores available).

Hurdles - Moore (BVN) 18.84. 100 - Walsh (Brad) 13.32. 1600 -Paup (BVS)5-4. 4x200 - BVS 1:542. 4x100 - Bradford 58.86. 400 - Paup (BVS) 1:00.5; 200 - Walsh (Brad) 28.21. 800 - Stamberger (Lam) 2:34.27. 4x400 - BVS 4:19.9. High jump - Paup (BVS) 5-4. Discus - Manning (Ladd) 90-9. Shot - Kruse (BVN) 34-1 1/4. Long jump - Walsh (Brad) 15-3 1/2.

8th grade girls: 1. BVS 146; 2. BVN 64. (No other team scores available).

Hurdles - Loftus (Ohio) 17.69. 100 - Hanelle (Ladd) 14.36. 1600 - Weidner (BVS) 5:31.93. 4x200 - BVS 2:03.58. 4x100 - BVS 56.88. 400 - Eilts (BVS) 1:10.59; 200 - Moreland (BBS) 28.91. 800 - Weidner (BVS) 2:35.14. 4x400 - BVS 4:46.4. High jump - Geary (BVS) 4-8. Discus - Deery (Ohio) 85-4. Shot - Deery (Ohio) 28-4 1/4. Long jump - Hamelle (Ladd) 15-5.

8th grade boys: 1. No team scores available).

Hurdles - Dannis (Lam) 17.16. 100 - Hockings (BVN) 12.56. 1600 - Strader (BVS) 5:15. 4x200 - DePue 1:49.9. 4x100 - LaMoille 52.3. 400 - Endress (BVS) 1:02.26; 200 - Sartff (Lam) 26.98. 800 - Strader (BVS) 2:25.02. 4x400 - BVS 4:14.05. High jump - Dannis (Lam) 5-0. Discus - Lundquist (Lam) 112-7. Shot - Strong (Dep) 37-11. Long jump - Dannis (Lam) 16-1 1/2/.

Loading more