Overcast
26°FOvercastFull Forecast

Junior high track

Published: Friday, May 16, 2014 4:04 p.m. CST • Updated: Friday, May 16, 2014 4:11 p.m. CST
Caption
(Photo contributed)
Also in the BVEC, Malden’s Kendra Cain and BVS’ Marissa Endress race side-by-side in the 100 meters.
Caption
(Photo contributed)
BV South’s Saige Barnett clears the hurdles in the BVEC Meet at Hall High School. She would add the Bureau County championship Wednesday at Princeton.

BVEC Conference Meet at Spring Valley

7th girls: 1 BVN 112, 2. BVS 104, 3. Ladd 98, 4. Bradford 30.

7th boys: 1 BVN 112, 2. BVS 78, 3. LaMoille 66, 4. Bradford 49.

8th girls: 1. BVS 146, 2. BVN 64, 3. Malden 52, 4. Ladd 49.

8th boys: 1 LaMoille 127, 2. BVS 104, 3. BVN 58, 4. DePue 51.

County Meet at Princeton

7th grade girls (top 5 teams): 1. BVN 100 2. BV South 74; 3. Princeton Logan 73 1/2, 4. Ladd 63, 5. Spring Valley 25.

Hurdles - 1. Barnett (S) 18.22, 2. Englephaupt (Ld), 3. Hayes (PL), 4. Cattani (Ld) 5.Storm (PL), Moore (SL). 100 - Cain (Mal) 13.45, 2. Konneck (BN), 3. Endress (BS), 4. Blocki (PL), 5. VonHolten (BN) 14.26, 6, 6. McMillan (PL). 1600 - 1. Parente (Ld) 6:20.01, 2. Williams (BS), 3. Workman (PL) 6:47.89, 4. Backer (BS), Savitch (SV). 4x200 - BVN 2:02..09, 2. PL, 3. BVS, 4. SV, 5. Ladd, 6. DePue. 4x100 - 1.PL 59.51, 2. SV, 3. BVN, 4. Dalzell, 5. BVS 1:04.66, 6. St. Louis. 400 - 1, Mead (SL) 1:01.26, 2. Fordham (N), 3. Renal (Lm), 4. Primo (BS), 5. Tieman (PL), 6. Wolbrecht (PCA). 200 - 1. Endress (BVS) 29.07, 2. Scaggs (PL) 29.22, 3. Konneck (BN), 4. VonHolten (B), 5. Padgett (Ld), 6. Blocki (PL). 800 - 1. Englehaupt (Ld) 2:48,55, 2. Parente (Ld), 3. Hochstatter (PL), 4. Staker (BN), 5. Wallace, 6. Sebby (BN). 4x400 - 1 BVS 4:49.95, 2. BVN, 3. Ladd, 4.PL, 5. SV, 6. PCA. High jump - 1. Fordham (BN) 4-6, 2. Renal (Lm), 3. (tie) Englephaupt (Ld), Dutton (N), 5. Bitting (BS), 6. Staker (BN). Discus - 1. Jackson (BN) 66-6, 2. Gripp (BN), 3. Shilkuski (SV), 4. Scaggs (PL), 5. Kerper (O), 6 Mares (BS). Shot - 1. Barnett (BS) 31-8, 2. Hollinger (Ld), 3. Mungia (BN), 4. Shilkuski (SV), 5. Jackson (BN), 6. Primo (BS). Long jump - 1, Cain (Mal) 15-5 3/4, 2. Hayes (PL), 3. Konneck (BN), 4 Padgett (Lm), 5. McGuire (Da), 6. Lundquist (Lm).

7th grade boys (top 5 teams): 1. BVN 86 1/3; 2. BV South 73, Princeton Logan 72, 4. LaMoille 47, 5. Ladd 32 1/3

Hurdles - 1. Moore (BN) 18.30, 2. Winfert (Da), 3. Winner (Ld), 4. Mazzeri (BN), 5. Hurley (N), 6. Ankes. 100 - 1. Tate (PL) 13.45, 2. Barnett (BS), 3. Johnson (BN), 4. Winn (Lm), 5 Winfert (Da), 6. Schoff (BN). 1600 - 1. Stamberger (Lm) 5:24.45, 2. Johnson (BN), 3. Ripka (Ld), 4. Griffin (BS) 5-4. 5 Cattani (Ld), 6. Glaski (BN). 4x200 - 1. BVS 1:55.13, 2. PL, 3. BVN, 4. SV, 6. DePue. 4x100 - 1. SV 53.80, 2. PL, 3. Neponset 4. BVS, 5. Ladd, 6. LaMoille. 400 - 1. Paup (BS) 59.36, 2. Moore (BN), 3. Wolbrecht (PCA), 4. Tate (PL), 5. Mazzer (BN) 1:04, 6. Gustafson (BS). 200 - 1. Naffziger (PL) 28.32, 2. Kruse (BN), 3. Gothard (PL), 4. Peacock (SL), 5. Lusietto (Cherry), 6. Dean (BS). 800 - 1. Stamberger (Lam) 2:25.01, 2. Ibaraa (N), 3. Ripka (Ld), 4. Griffin (BS), 5. Johnson (BN), 6. Bergagna (SV). 4x400 - 1. BVS 4:15.80, 2. SV, 3. BVN, 4. Lad, 5. PL, 6. LaMoille. High jump - 1. Paup (BVS) 5-0, 2. Wolbrecht (PCA), 3. Koch (BS), 4. Winn (Lm), 5. Morrow (Ld). Discus - 1. Becker (Lm), 2. Tatum (PL), 3. Shofner (Pl), 4. Manning (Ld), 5. Reeder (N), 6. Jansen (SV). Shot - 1. Tatum (PL) 33-8, 2. Schoff (BN), 3. Kruse (BN), 4. Lopez (De), 5. Gutierrez (SV), 6. Becker (Lm). Long jump - 1. Moore (BN) 15-2, 2. Wolbrecht (BN), 3, Stamberger (Lm), 4. Barnett (BS), 5. Ibarra (N), 6. Mautino (SV).

8th grade girls (top five teams: 1. BVS 140, 2. Princeton Logan 86, 3. BVN 47, 4. Ohio 35., 5. Ladd 31.

Hurdles - 1. Murray (PL) 16.29, 2. Hurley (BN), 3. Wirth (BS) 4. (tie) Loftus (Ohio), Hubbard (PL), 6. Foster (M). 100 - 1. Murray (PL) 12.77 2. Hamelle (Ld),3.Hoagland (BN), 4. (tie) Geary (BS), Bernardoni (Ld), 6. Muncey (Lm). 1600 - 1. Weidner (BVS) 5:30, 2. Eilts (BS), 3 Soldati (Ch), 4 Brown (PL),5. Nugent (BN), 6. Forbes (Lm). 4x200 - 1. PL 159.74, 2. BVS, 3.SV , 4. BVn, 5. DePue, 6. Malden. 4x100 - 1. BVS 58.01, 2. Ladd, 3. Malden, 4. Cherry, 5. PL, 6 SV. 400 - 1. Hurly (BN) 1:11.01, 2. Foster (BS), 3. Cruz (SV), 4. Eilts (BS), 5 Kobold (Ch), 5. Brown (PL), Gleason (PL); 200 - 1. Moreland (BS) 28.95, 2. Loftus (O), 3. Geary (BS), 4. Hoagland (BN), 5. Eckard (PL), 6. May (PL). 800 - 1. Weidner (BS) 2:39.22, 2. Eilts (BS), 3. Johnson (BN), 4. Hall (M), 5. Wilkinson (PL), 6. D’Ambrosio (PL). 4x400 - 1. BVS 4:45.07, 2. PL,3. SV, 4. BVN, 5. DePue. High jump - 1. Geary (BS) 4-9, 2. Murray (L) 4-8, 3. Hamalle (Ld), 4. Foster (BS). Discus - 1. Deery (Ohio) 83-9 1/2, 2. Hall (M), 3 Olds (BS), 4 Forristall (PL), 5. Grieff (PL), 6. Wilhelm (M). Shot - 1. Deery (Ohio) 31-1 1/2, 2. Olds (BS), 3. Forristall (PL), 4. Grieff (PL),5. Foster (M), 6. Butler. Long jump - 1. Moreland (BS) 14-11 1/2, 2. Hubbard (PL) , 3. Hamelle (Ld), 4. Loftus (O), 5. Hurley (BN), 6. Splitt (BS).

8th grade boys (top 5 teams): 1. Princeton Logan 98, 2. LaMoille 88, 3 BVS 86, 4.BVN 41, Spring Valley JFK 31.

Hurdles - 1. Dannis (Lm) 16.13, 2. Janssen (P), 3. Allen (PL), 4. Bitting (BS), 5. Torn (Da), 6. Harrison (SV). 100 - 1. Hockings (BN) 12.16, 2. Dejong (SVB) 12.67, 3. Lundquist (Lm), 4. Croissant (SV), 5. Moore, 6. Gleichman (N). 1600 - 1. Strader (BS) 5:19.13, 2. Sierens (BN), 3. Molln (Lm), 4. Shores (Ne), 5. Schmitt (SV), 6. Hunt (PL). 4x200 - 1. BVS 1:49.09, 2. SV 1:56.22, 3. LaMoille, 4. BVN. 4x100 - LaMoille 51.89, 2. PL, 3. BVS, 4. SL, 5. Dalzell, 6. Malden. 400 - 1. Whitford (PL) 57.86, 2. Endress (BS), 3. Davis (PL), 4. Marquez (BS), 5. Sarff (Lm), 6. Walker (Lm); 200 - 1. Hockings (BN) 26.67, 2. 2. Dejong (SV), 3. Wirth (BS), 4. Perez (De), 5. Schultz (Lm), 6. Perry (Lm). 800 - 1. Strader (BS) 2:25.02, 2. Moreno (De), 3. Pinter (PL), 4. Sierens (BN), 5. Gleichman (N). 4x400 - 1. PL 4:01.01, 2. BVS, 3. LaMoille, 4 BVN. High jump - 1. Dannis (Lm) 5-4, 2. Bitting (BS), 3. Wirth (BS), Whitford (PL), 4. Hunt (PL). Discus - 1. Allen (PL) 116-6 1/2, 2. Perry (Lm), 3. Cissel (Ld), 4. Booth (Da), 5. Thumma (N), 6. Petros (BN). Shot - 1. Allen (PL), 2. Johnson (BN), 3. Cissell (Ld), 4. Perry (Lm), 5. Hunter (Lm), 6, Thumma (Ne). Long jump - 1. Dannis (Lm) 17-10 1/4, 2. Davis (PL), 3. Marquez (BS), 4. Booth (Da), 5. Moore (Lm), 6. Moreno (De).

Previous Page|1|2|Next Page

More News

National Video