Fog/Mist
52°FFog/MistFull Forecast

Junior High School track roundup

Barnett, Dannis capture IESA state crowns

Published: Monday, May 19, 2014 3:29 p.m. CDT • Updated: Monday, May 19, 2014 9:39 p.m. CDT
Caption
(Photo contributed)
LaMoille Allen eighth-grader Bret Dannis cleared all hurdles on his way to a repeat IESA state championship. He won the hurdles race with a time of 15.96.

Bureau County brought home two IESA state track and field championships

Bret Dannis of LaMoille Allen Junior High School repeated as an IESA state champion.

The LaMoille eighth-grader won the 1A 110 hurdles championship for the second year in a row with a time of 15.96 in East Peoria Saturday. He clocked a top time of 15.82 in Friday’s prelims.

Dannis qualified for state in four events, placing 11th in the long jump and 13th in the high jump. He also ran on the Cubs’ 4x100 relay.

Bureau Valley South’s Saige Barnett won the seventh-grade shot put crown with a toss of 31-10 1/4.

Bureau Valley North seventh-grader Emily Fordham placed sixth in the high jump (4-8) and 11th in the 400 (1:05.46).

Bureau Valley South’s Nathan Paup-Caudill placed third in the seventh-grade 400 meters (58.73) and sixth in the high jump (5-2). BVS also placed seventh in the 4x400 (4:10.67) with a crew including Tyler Gustafson, Adam Koch, Paup-Caudill, Kale Barnett and Dalton Dean.

Spring Valley JFK placed seventh in the boys 4x100 (52.64).

Malden seventh-grader Kendra Cain took second in the high jump (15-1).

Area eighth-grade medalists include BVS’ Morgan Strader, sixth in the eighth-grade boys 1600 (5:07.2), Ohio’s Maddie Deery, fifth in the shot put (30-4) and seventh in the discus (81-10) and BVS’ Haley Weidner, second in the 1600 (5:25.58) and seventh in the 800 (2:28.49).

IESA 2A Sectional: Princeton competed in Saturday’s 2A sectional competition, qualifying eight athletes for state in 10 events.

Logan eighth-grader Anna Murray qualified in three events, placing second in the hurdles (17.0) and the high jump (5-1) and fifth in the 100 (13.87). She qualified in both the hurdles and 100 in the prelims.

Seventh-grader Shaela Hayes qualified in the long jump (14-0).

The eighth-grade qualifiers for the boys were Drake Davis (first, long jump, 17-5 1/4), Brett Schneck (second, high jump, 5-2), Kendile Whitford (400), Garrett Allen (fifth, shot, 39-0; fifth, discus, 120-9) and the 4x200 relay (second, 1:43.09) of Alex Janssen, Drake Davis, Whitford and Schneck and the 4x400 relay (second, 3:56.16) of Brandt Hendrickson, Janssen, Whitford and Davis.

For the Logan seventh-graders, Chase Tatum won the shot put (36-7 1/2),

Non-qualifying place finishers in the seventh grade included Abigail Scaggs (third, 200), Allison Blocki (sixth, 100), the girls 4x100 (fifth) of Hayes, Julia Hochstatter, Anjelique Taylor and Victoria Tieman and the girls 4x200 relay (sixth) of Blocki, Lauren McMillan, Scaggs and Kiley Schneck.

In the eighth-grade, other Logan place-finishers included Sara Grieff (fourth, shot), Regan Hubbard (long jump), the girls 4x200 (fifth) of Maddie Eckard, Grieff, Hubbard and Murray, Brett Schenck (fourth, 100), Davis (sixth, 400), Janssen (third, hurdles), the boys 4x100 of Allen, Kevin Burden, Hendrickson and Jacob Peterson.

More News

National Video