Overcast
45°FOvercastFull Forecast

Running

Published: Wednesday, July 9, 2014 2:29 p.m. CDT • Updated: Wednesday, July 9, 2014 2:34 p.m. CDT

Walnut 5K Run/Walk for ALS

Top male awards

1. Derrick Johnson, Wyanet, 16:43. 2 Daniel Austin, Boone, Iowa, 18:04. 3 Zack Kieffer, Princeton 18:10.

Top female awards

1. Emily Pedziwatr, Orland Hills, 20:17. 2 Angie Forbeck, Princeton, 21:09. 3 Katie Wetzell, Prophetstown, 21:18.

First male Walnut award

Kane Eastwood,18:56.

First female Walnut award

Karen Henrickson, 24:45.

Male medal winners

Age group 1-10: 1 Nolan Britt, Rock Falls, 25:19 2 Landon Hulsing, Walnut, 25:51. 3 Mason Glaudel, Walnut, 26:11.

Age group 11-14: 1 Drake Parker, Morrison, 19:46. 2 Nick Edgcomb, Ladd, 22:14. 3 Cody Britt, Rock Falls, 23:05.

Age group 15-19: 1 Romeo Blackburn, Amboy, 18:36. 2 Johnee Schulte, Ohio, 19:17. 3 Andrew Smith, Walnut, 19:24.

Age group 20-24: 1 Zack Kieffer, Princeton, 18:10. 2 Nathan Johnsen, Normal, 19:44. 3 John Friedrich, Sterling, 20:12.

Age group 25-29: 1 Clark Owsley, Henry, 18:36. 2 Corey Gruber, Walnut, 20:58. 3 Nick Sondgeroth, Ohio, 21:53.

Age group 30-34: 1 Aaron Thede, Prophetstown, 19:04. 2 Kurt Johns, Western Springs, 19:32. 3 Blair Morey, Kewanee, 25:11.

Age group 35-39: 1 J.D. Orwig, Princeton, 21:15. 2 Jeremy Byrne, West Hartford, Conn., 21:26. 3 Dean Hulsing, Walnut, 22:24.

Age group 40-44: 1 Jeff Alcorn, Hopkinsville, Ky., 21:38. 2 Jay Hougas, Davenport, Iowa, 21:42. 3 Gerald Forbeck II, Princeton, 21:58.

Age group 45-49: 1 Daniel Austin, Boone, Iowa, 18:04. 2 Chip Stiver, Springfield, 19:47. 3 Todd Atwell, Walnut, 22:07.

Age group 50-54: 1 Ken Lauff, Sterling, 19:26. 2 Dennis Nink, Princeton, 20:40. 3 Tim Gonigam, Walnut, 24:24.

Age group 55-59: 1 Pete Miller, Harmon, 24:58. 2 Gregg Renner, Wildwood, Mo., 25:29. 3 Paul Von Holten, Bristol, 30:03.

Age group 60-64: 1 Johnny Cruz, Sterling, 25:56. 2 John Ruggeri, Millstadt, 27:00. 3 Jim Tiedemann, Iowa City, Iowa, 27:40.

Age group 65-69: 1 Bob Bartell, Sterling, 25:44. 2 Bob Jeffery, Wyanet, 30:47. 3 Ron Sytsma, Amboy, 35:08.

Age group 70-74: 1 Dean Rowe, Princeton, 29:11. 2 Gary Reed, Princeton, 51:57. 3 Thomas Hager, Sterling, 1:02.15.

Age group 75-99: 1 Don Burcham, Sheffield, 58:31.

Female medal winners

Age group 1-10: 1 Cadence Stonitsch, Rock Falls, 29:08. 2 Kyra Stoller, Walnut, 33:15. 3 Paige Grennan, Rock Falls, 36:04.

Age group 11-14: 1 Jenna Parente, Walnut, 23:42. 2 Elizabeth Edgcomb, Ladd, 27:23. 3 Makanna Sabin, Walnut, 29:25.

Age group 15-19: 1 Roni Riggen, Sheffield, 22:47. 2 Riley Francis, Deer Grove, 23:23. 3 Heather Williams, Buda, 23:52.

Age group 20-24: 1 Katie Wetzell, Prophetstown, 21:18. 2 Abigail Blackert, Mineral, 23:09. 3 Erin Blackburn, Crystal Lake, 26:12.

Age group 25-29: 1 Amy Schulte, Chicago, 22:05. 2 Lindsey Toth, Ohio, 22:25. 3 Jessica Owen, St. Claire Shores, Mich., 23:20.

Age group 30-34: 1 Jen Byrne, West Hartford, Conn., 21:37. 2 Marian Delaposa, Rolling Meadows, 22:51. 3 Lisa O’Brien, Tampico, 27:01.

Age group 35-39: 1 Angie Forbeck, Princeton, 21:09. 2 Renee Wetzell, Tampico, 25:29. 3 Renae Vanlanduit, Walnut, 27:16.

Age group 40-44: 1 Jennifer Gerdes, Western Springs, 25:18. 2 Tina Anderson, Ohio, 25:59. 3 Loretta Gibson, Walnut, 26:08.

Age group 45-49: 1 Elizabeth Green, Prophetstown, 22:29. 2 Mary Betz, Sterling, 30:32. 3 Valerie Peterson, Walnut, 31:05.

Age group 50-54: 1 Cari Durham, 53, Walnut, 26:13. 2 Ginny Shaw, LaMoille, 27:57. 3 Dorie Lange, Walnut, 29:06.

Age group 55-59: 1 Rhonda Peach, Walnut, 32:43. 2 Janet Mathis, Simpsonville, S.C., 35:41. 3 Pat Corwin, Sheffield, 35:59

Age group 60-64: 1 Pam Gonigam, Ohio, 37:01. 2 Nita Von Holten, Walnut, 37:02. 3 Carol Schulte, Walnut, 50:33.

Age group 65-69 1 Saundra Holaway, Walnut, 49:01. 2 Linda Reed, Princeton, 51:56. 3 Rita Olin, Sterling, 57:17

Age group 70-74: 1 Linda Carr, Walnut, 26:18.

Age group 75-99: 1 Joyce Hasbrook, Sheffield, 51:31.

Previous Page|1|2|Next Page

More News

Comments

National Video